banner6

Bartın'daki maden faciası soruşturmasında yeni gelişme

banner37

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Amasra'daki maden faciasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Dönmez, olayın nedeninin grizu olduğu konusundaki değerlendirmenin devam ettiğini söyledi. Öte yandan, soruşturmaya ilişkin yeni detaylar da ortaya çıktı.

Bartın'daki maden faciası soruşturmasında yeni gelişme
banner99

Bartın'ın Amasra ilçesindeki maden faciası ile ilgili İl Emniyet Müdürlüğü'nce görevlendirilen özel ekibin, olayın yaşandığı bölgedeki arama ve el koyma işlemlerini tamamladığı bildirildi.

Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessese Müdürlüğü'ne ait maden ocağında meydana gelen grizu patlamasında 41 kişinin yaşamını yitirmesi, 11 kişinin de yaralanması ile ilgili soruşturma sürüyor. Bu kapsamda Bartın Emniyet Müdürlüğü'nce uzman personelden oluşan özel bir ekip görevlendirildi.

Emniyet'ten yapılan açıklamada, olayın yaşandığı bölgedeki arama ve el koyma işlemlerinin tamamlandığı belirtildi. Güvenlik sistemlerinin yer aldığı tüm teknik cihazlara el konulduğu ifade edilerek, "Maden kazası sonrası Bartın Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma tahkikatı kapsamında Bartın İl Emniyet Müdürlüğü'nce uzman personellerden oluşan özel ekiple soruşturma kapsamında tüm arama ve el koyma işlemleri tamamlandı.

Olayın yaşandığı alan ve güvenlik sistemlerinin de yer aldığı tüm teknik cihazlara İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince el konuldu" denildi.

ÇALIŞMA BAKANLIĞI DA SORUŞTURMA EKİBİNİ GENİŞLETTİ

Öte yandan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Bartın’daki patlamaya ilişkin iş müfettişlerinden oluşan soruşturma ekibini, iş güvenliği uzmanları ile birlikte 6 kişiye çıkararak genişletti. İşletme yetkililerinin bugün ifadelerinin alınması bekleniyor.

BAKAN DÖNMEZ'DEN YENİ AÇIKLAMALAR

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Bartın Amasra'da facianın yaşandığı maden ocağında açıklamalarda bulundu.

Dönmez'in açıklamaları:

18 saat içinde arama kurtarma faaliyetlerini sonuçlandırdık ama maalesef 41 kardeşimizi şehit vermiş olduk. Bartın Devlet Hastanesi'nde bir yaralımız var, durumu iyiye gidiyor. İstanbul'daki hastalarımızın durumu da sayın Sağlık Bakanı tarafından paylaşıldı. Olayın ilk anındaki değerlendirmeleri aktarmıştım. Grizu patlaması olduğunu söylemiştim, bugün itibarıyla da değerlendirmede bu ilk değerlendirmenin devam ettiğini gözlemliyoruz.

"YANGIN BÜYÜK ORANDA KONTROL ALTINDA"

Bir yangından söz etmiştim, büyük oranda kontrol altında, sönümleniyor. Bu arada madende üretim tamamen durduruldu. Devam eden adli ve idari soruşturmalarda olayın tüm yönleriyle aydınlatılması için gerekli her türlü yardım savcılarımız ve müfettişlerimize yapılacaktır.

"AİLELERE YARDIMA BAŞLANDI"

Valiliğimiz şehit ailelerine yardıma başlamıştır. Bugün itibarıyla da TTK ödemelerine başlayacaktır. Şehit ailelerinin her türlü ihtiyacı devletimiz ve ilgili kurum tarafından karşılanacaktır.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104