banner6

Başa döndük

banner37

Başa döndük
banner150 banner151 banner143

   Ulusal Birlik Partisi (UBP), Demokrat Parti (DP) ve Yeniden Doğuş Partisi (YDP) ortaklığında kurulan üçlü koalisyon hükümeti dün resmen bozuldu.

   Başbakan Faiz Sucuoğlu ile Maliye Bakanı Sunat Atun arasında elektriğe zam indirimi ve alkolde fon artışının düşürülmesiyle başlayan gerilimin ardından EL-SEN’le imzalanan anlaşma üzerinden devam eden tartışmalar, UBP-DP-YDP koalisyon hükümetinin de sonu oldu.

   Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Başbakan Sucuoğlu’nun kabinede Maliye Bakanlığı görevini üstlenen Sunat Atun’un görevden alınması seçeneği yerine hükümetin “şartlı” istifasını kabul etti.

   Hükümetin istifa kararının ardından gözler bu kez de ‘yeni hükümet arayışına’ çevrildi.

   Ülkede çözüm bekleyen, belirsizliğin hat safhada olduğu bir süreçte, uzun zaman alacak hükümet kurma çalışmaları bugün yeniden başlayacak.

Cumhurbaşkanlığı’nda kritik görüşme

   UBP Genel Başkanı, Başbakan Sucuoğlu’nun Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a sunduğu “şartlı” istifanın ardından dün gün boyunca Tatar’ın vereceği karar merakla beklendi.

   Başbakan Sucuoğlu, dün saat 15.30 sıralarında Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na çağrıldı. Sucuoğlu, Cumhurbaşkanlığı’na gitmeden önce basına yaptığı kısa açıklamada, bazı kesimlerin KKTC’nin iç işlerine sürekli Ankara’nın karıştığı iddiasında bulunduğunu belirterek, “Kimse Ankara’yı bu işlerin içine karıştırmasın. Ayıp, yazık olamaz böyle bir şey” ifadelerini kullandı.

   Sucuoğlu, bu konuların KKTC’nin iç işleri olduğunu ve zaten Türkiye’nin hiç bir zaman bu konulara karışmadığını söyledi.

   Başbakan Sucuoğlu ile Cumhurbaşkanı Tatar’ın görüşmesi 15.30 sıralarında başladı. Yaklaşık 1 saat süren toplantıya basın mensupları kabul edilmedi.

   Görüşmenin ardından Sucuoğlu, basın mensuplarına görünmeden Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın arka kapısından ayrıldı.

   Sucuoğlu daha sonra UBP Genel Merkezi’ne hareket etti. Sucuoğlu, burada 6 ilçe başkanının katılımıyla düzenlenen genişletilmiş Merkez Yönetim Kurulu toplantısını gerçekleştirdi.

Tatar: Görevlendirme sürecini bugün başlatacağım

   Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Başbakan Faiz Sucuoğlu’yla görüşerek hükümetin istifasını kabul ettiğini bildirdi.

   Başbakan Sucuoğlu ile görüşmesinin ardından Türk Ajansı Kıbrıs’a (TAK) açıklama yapan Tatar, Başbakan’ın önceki gün öğle saatlerinde kendisini ziyaret ederek Maliye Bakanı Sunat Atun’u görevden alma talebini ilettiğini kaydetti.

   Başbakan Sucuoğlu’ndan akşam saatlerine kadar değerlendirme yapmak ve istişarelerde bulunmak için zaman istediğini, Başbakan’ın da bunu kabul ederek ayrıldığını kaydeden Tatar, Sucuoğlu’nun öğleden sonra yeniden kendisini ziyaret ederek bu kez hükümetin istifasını sunduğunu belirtti.

   Cumhurbaşkanı Tatar, “Hukukçularla istişare sonucunda istifanın tek taraflı olduğu ve Cumhurbaşkanı olarak bunu uygulama durumunda olduğum sonucuna vardım” dedi.

   Başbakan Faiz Sucuoğlu ile dün saat 15.30’da yeniden görüştüğünü kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar, hükümetin istifasını kabul ettiğini Başbakan’a ilettiğini aktardı.

   Cumhurbaşkanı Tatar, “Anayasa’nın 106. maddesi gereğince Sucuoğlu’ndan yeni hükümet kurulana kadar başbakan ve bakanların görevlerine devam etmesini istediğini de söyledi.

   “Bir an önce yeni hükümetin göreve gelmesi temenni ediyoruz” diyen Tatar, “ülkede ekonomik kriz var. Türkiye ile imzalanan protokolün bir an önce istişarelerle uygulamaya konulması önemlidir. Bu görüşlerimi Başbakan Sucuoğlu ile de paylaştım” dedi.

   Cumhurbaşkanı Tatar, yeni hükümetin kurulmasına ilişkin görevlendirme sürecini bugün başlatacağını da belirtti.

Sucuoğlu: Hükümeti kurma

görevi yeniden bize verilecek

   Başbakan Faiz Sucuoğlu, UBP Genel Merkezi önünde basına açıklama yaptı.

   Sucuoğlu, Cumhurbaşkanı Tatar’ın ‘hükümetin istifası’ kararına onay verdiğini söyledi.

   Cumhurbaşkanı Tatar’ın “Sorumluluğu ben alıyorum” diyerek bu kararı aldığını ve bunu kendisine sözlü olarak bildirdiğini ifade eden Sucuoğlu, hükümet kurma sürecinin yeniden başlayacağını kaydetti.

   “Hükümet kurma görevi yeniden bizlere verilecek” diyen Sucuoğlu, ülkenin içinde bulunduğu durum yüzünden tek bir günün dahi kendileri için çok önemli olduğunu dile getirdi.

   Sucuoğlu, zaman kaybetmeden en hızlı şekilde yeni hükümetin kurulması gerektiğini belirterek, hükümeti kurma görevinin büyük ihtimalle bir gün içerisinde verileceğini ifade etti.

“Yeni hükümette isimler değişecek”

   Cumhurbaşkanı Tatar’a hükümeti kurma görevini ille de kendilerine vermek zorunda olmadığını, demokratik olarak bu görevin ana muhalefet partisine de verilebileceğini, bunun da bir alternatif olduğunu söylediklerini belirten Sucuoğlu, “Önce onlar denesin, eğer olmazsa bu görev gene bize verilecek” dedi.

   Sucuoğlu, basın mensuplarının ‘hükümeti kurma görevi tekrar size verilse ne değişecek’ sorusuna “Bazı şeyler ve bazı isimler muhakkak değişecek” yanıtını verdi.

   Sucuoğlu, bir soru üzerine DP ve YDP’yle yeniden koalisyona da sıcak bakıldığını ifade etti.

   Sunat Atun’un görevden alınması talebinin neden kabul görmediğiyle ilgili soruya da yanıt veren Sucuoğlu, “Cumhurbaşkanı önümüzün daha kolay açılacağına inandığı için böyle uygun gördü. Ama biz ne yaşanırsa yaşansın, irademizde geri adım atmayacağız. Yeni hükümette de o irade devam edecek” dedi.

   Sucuoğlu, bir başka soru üzerine Cumhurbaşkanı’na kırgın olmadığını belirterek, “Politikada kırgınlık olmaz ama fikir ayrılığı olur. Bizim için buradaki en büyük sorun, 1 günün dahi çok önemli olmasıdır. Çünkü içinde bulunduğumuz dönem belli, sıkıntılar belli… Bu yönden farklılıklarımız var” şeklinde konuştu.

Fotoğraflar: Özmen YILANCILAR

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110