banner6

Başarıdan başarıya koşuyor

banner37

Dünyanın 9. büyük bankası olan Commonwealth Bank Australia Genel Müdürü Hüseyin Mustafa, her geçen gün başarılarına yenisini ekliyor. 1968 yılında ailesiyle birlikte 10 yaşındayken Avustralya’ya gittiğinde tek kelime İngilizce bilmediğini anlatan Mustafa, 16 yaşında bankada çalışmaya başladığını söyledi. Mustafa, bankada işe girdiği andan itibaren sıkı şekilde çalıştığını belirterek, ülkedeki ilk Türk banka müdürü olma başarısını yakaladı.

Başarıdan başarıya koşuyor
banner99

Emine DAVUT YİTMEN

Uzun yıllardır Avustralya’da yaşayan Commonwealth Bank Australia Genel Müdürü ve Avustralya Türk İş Konseyi (ATBC) Başkanı Hüseyin Mustafa, 16 yaşındayken çalışmaya başladığı bankasında, bu ay sonu itibarıyla Çok Kültürlü Toplum Bankacılığı (Multicultural Community Banking) Genel Müdürlüğü görevi yürütmeye hazırlanıyor.

Mustafa, 1968 yılında ailesiyle birlikte 10 yaşındayken Avustralya’ya gitti. Tek kelime İngilizce bilmeyen Mustafa, zor günler geçirdi. Anne ve babası haftanın 6 günü fabrikada çalışıyordu.

“16 yaşında bankada çalışmaya başladım” diyen Mustafa, bugün dünyanın 9. büyük bankası olan Commonwealth Bank Australia’da Genel Müdür görevinde bulunuyor. 16 yaşından bu yana, bankacılık alanındaki başarısını yıllar içinde artıran Mustafa, Avustralya’da toplumlar arasında kurmuş olduğu güçlü ilişkilerden dolayı, Eylül ayı sonu itibarıyla Çok Kültürlü Toplum Bankacılığı (Multicultural Community Banking) Genel Müdürlüğü görevine atanmış olacak.

Avustralya Hizmet Madalyasına layık görülen, evli ve iki çocuk babası olan Mustafa, aynı zamanda Avustralya Türk İş Konseyi (ATBC) Başkanlığı görevini sürdürüyor.

“Öğretmenimin sözü üzerine hırs yaptım”

Mustafa, Avustralya’ya ilk gittiği yıllarda öğretmeninin ailesiyle görüştüğünü ve öğretmenin ailesine söylediklerini kendisinin tercüme ettiğini anlatarak, “Öğretmen, ‘anne-babana söyle, senden çok büyük bir beklentileri’ olmasın demişti. Bundan çok etkilendim. İşe girerken tek istediğim, öğretmenin yanlış şeyler söylediğini ispatlamaktı. Bugüne kadar devam eden bu hırsın, öğretmenimden kaynaklandığına inanıyorum” dedi.

Mustafa, bankada işe girdiği andan itibaren sıkı şekilde çalıştığını belirterek, “10 yıl sonra bankada müdür yardımcısı oldum. O dönem üniversite diploması alan çok azdı. Müdürüme üniversiteye gitmek istediğimi anlattım. O da bana 10 yıl çok iyi şekilde çalıştığım için bütün eğitim masraflarımı karışlayacaklarını söyledi. Üniversiteye başladım ve 6 yıllık bir kursu 4,5 yılda bitirerek muhasebeci oldum” diye konuştu.

Mustafa, üniversiteden mezun olduktan sonra, bankada daha üst pozisyonlara atanmaya başlamış. Kıbrıs Türk toplumunun da kendini desteklediğini ifade eden Mustafa, kendisinin ülkedeki ilk Türk banka müdürü olduğunu da kaydetti.

“Toplumlarla çalışmaktan mutlu oluyorum”

“Amacım toplumla çalışma” diyen Mustafa, bu yıl kendine yeni bir görev verildiğini söyledi. Mustafa, 9 yıl Commonwealth Bankası Victoria Eyaleti Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ) Gene Müdürü görevini de sürdürdüğünü dile getirerek, “2 yıl önce bankanın CEO’su, ülkedeki tüm toplumları bankaya çekmeyi başardığımı söyleyerek, benden yeni bir bölüm yaratmamı istedi. 9 ayda bir rapor hazırladım ve verdim. 26 Eylül’de Multicultural Community Banking Genel Müdürlüğü görevime başlıyorum” diye konuştu.

Avustralya’nın çok kültürlü bir ülke olduğuna ve onlarla çalışmaktan büyük mutluluk duyduğuna işaret eden Mustafa, bütün toplumlarla büyük bir ortaklık kurma hedefinde olduklarını ve her topluma yönelik özel hizmet verileceğini aktardı.

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2016, 10:44
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104