'Başarının ve insanlığın cinsiyeti yok'

banner37

KIBRIS Medya Grubu Kurucu Başkan Yardımcısı Nur Nadir, zorluklar ve önyargılar olsa da bu durumun doğru ortamlarda aşılabileceğine dikkat çekerek hayatta insan olabilmeyi başarmanın altın kural olduğuna inanıyor.

'Başarının ve insanlığın cinsiyeti yok'
banner90

KIBRIS Medya Grubu Kurucu Başkan Yardımcısı Nur Nadir

Ülkemizin en yüksek tirajlı gazetesi KIBRIS’ın kadın yöneticilerinden biri… Ayrıca KIBRIS Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Asil Nadir’in eşi…

Eğitim hayatı başarılarla dolu bir kadın o… Genç yaşta hayatı tanıdı, öğrendi…

Yaşadığı zorluklar olmuş hayatında ama “hayatımın dönüm noktası” dediği iki olay sonrası hayata daha emin, dolu dolu ve güçlü bakmaya başladı.

“Dünyada yaşananlar kişiyi insanlıktan çıkarıyor… Bunlara karşı direnerek, mücadele ederek hayatta insan olmayı başarmak altın kuraldır” diyor Nur Nadir…

Nadir, hayatta zorluklar ve önyargılar olduğuna işaret ediyor… Ve ekliyor: Bunları aşmak bizim elimizde… Yeter ki doğru ortamı, zamanı bulalım… İşte o zaman başarının ve insanlığın cinsiyeti olmadığını görürüz.

Kadın, erkek, genç, yaşlı demeden herkese ortak bir mesaj gönderiyor Nur Nadir…

“Pes etmeyin” diyor…

Daha az tüketerek, daha çok yardımlaşarak, seyahat ederek hayatı yaşamak gerektiğine inanan Nadir, özellikle yeni nesle mücadele ruhunun kazandırılması gerektiğini vurguluyor.

Nadir, her gün çırpınan insanların bir şeyleri ‘kazanmak’ için verdiği mücadeleye dikkat çekiyor ve diyor ki: Hayatta kaybetmek de var, kazanmak da... Önemli olan insanlığa yapılan yatırımdır. İnsanların, insanlara yardım elini uzatmasıdır… Duyarlı olmak, yaşananları görmezden gelip başımızı başka yöne çevirmemektir insanlık.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Nur Nadir’le gerçekleştirdiğimiz söyleşide hayata bakış açısını ve kadını konuştuk.

“Kadın yaratıcıdır, duygusaldır”

Nur Nadir, kadını “yaratıcı” kelimesiyle tanımlıyor.

Dünyanın, kadınların birçok işi aynı anda yapabildiğini ve başarılı olduklarını kabul ettiğini belirten Nadir, toplumumuzda çok güzel örnekler teşkil eden kadınlarımız ve öyküleri olduğunu söyledi.

Nadir, ülkemizde son dönemlerde artan kadın yönetici sayısının gurur verici bir tablo olduğunu ifade ederek talep ve destekle, Cumhuriyet Meclisi’ndeki kadın milletvekili sayısının da artacağına inanıyor.

Nadir, “Denge şart” diyor.

Nur Nadir, kadının yapısı gereği duygusal bir varlık olduğuna dikkat çekiyor…

Bu duyguların da iş ve özel yaşama etkisinin yadsınamayacak kadar büyük olduğunun altını çiziyor. İş hayatında duyguların devreye girmesinin getirdiği karmaşıklıklar olabileceğini düşünen Nadir, iş hayatında duygulara çok yer verilmemesi gerektiğine inanıyor.

“Gelin gücümüzü iyilik ve güzellikler için birleştirelim”

Nadir, evde kapalı kalan, ‘ben bir iş yapamam’ diyen, korku ve endişeleri olan kadınların kendilerine güvenmelerini istiyor.

İnanarak zorlukların üstesinden gelinebileceğini belirten Nadir, kadınlarımızın yardım ve destek bekleyen kurumlara el uzatıp, onlara umut olabileceğini söylüyor.

Nadir; kadınlarımızın engelliler, yaşlılar, çocuklar için çaba gösteren kurumlara maddi-manevi destek vermeleri karşısında görecekleri sıcacık ve samimi tebessümün hayatta hiçbir şeye değişilmeyecek huzur ve mutluluğu kendilerine yaşatacağını belirtiyor. Ve Nadir, tüm kadınlara çağrı yapıyor:

“Yağmur damlası önce göle sonra okyanusa karışır. Gelin gücümüzü iyilik ve güzellikler için birleştirelim”.

banner9
En büyük hobisini işe dönüştürmeyi başardı

Nur Nadir, İktisat Fakültesi’nden İşletme Bölümü mezunu. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra Belçika’da European Executive master on protocol and diplomacy and cross cultural relations üzerine yüksek lisans eğitimi aldı.

Eğitime çok önem veren Nadir, kendini birçok alanda geliştirmek, bilgi sahibi olmak için yurtdışında en prestijli üniversitelerde ve kurumlarda birçok kursa katıldı.

Nadir, en büyük hobisini işe dönüştürmeyi başarmış bir kadın… Londra’da Christie's Sotheby's adlı sanat eğitimi alan Nadir, burada edindiği bilgi ve deneyime, merakını da ekleyerek, hobisini mesleğe dönüştürdü. Nadir, müzayedelere katılıyor, alım-satım yapıyor. Tarihi değerlere, yaşanmışlıklara önem veren Nadir, müzayedeye çıkan eserlerin hikayesi olmasına özen gösteriyor… Nadir, uzmanlık alanının ise değerli taşlar olduğunu belirtiyor.

Nadir, son olarak Elizabeth Taylor’un New York’taki çok seçkin davetlilerinin katıldığı bir müzayedesine katıldı. Nadir, oraya katılan tek Türk olduğunu da söyledi.

Nur Nadir, piyano çalıyor, iyi bir at binicisi, yoga yapıyor, seyahat etmeyi ve kitap okumayı çok seviyor. Nadir, hızlı okuma tekniklerini bilen iyi bir okuyucu. Dr. Wayne Dyer ve Gandhi’nin kitaplarını merakla okuyor.

Dekorasyonla da ilgili olan Nadir, renkleri eşleştirmeyi, bir odaya hayat verecek düzenlemeleri yapmayı seviyor.

“Farklı kültürleri ve insanları tanıdım”

Akrep burcu olan Nur Nadir, bir insanın en büyük zenginliğinin karakteri olduğuna inanıyor. Dünyanın her yerinde ailesi kadar sevdiği tanıdıkları olduğunu anlatan Nadir, 20’li yaşlarından itibaren dünyayı gezmeye, ülkeleri ve farklı kültürleri tanımaya başladı.

Nadir, bu gezilerin hayatında çok büyük öneme sahip olduğunu da vurguluyor. Farklı kültürlerden iletişim kurduğu insanların, hayata bakış açısının ve değer yargılarının doğru şekilde oluşmasına yardımcı olduğunu ifade eden Nadir, hayattan hiçbir beklentisi olmadığını da ekliyor.

Nadir, “Rabbim bir tek iyi bir insan olabilmeyi nasip etsin. Gerçek zenginliklerin anlamına, genç yaşta varabilmiş biriyim. Bana göre güzel bir hayat yaşamak için çok paraya ihtiyaç yoktur, bilinçli ve duyarlı bir insan olmak yetiyor iyi yaşamaya” diyor.

“Ekip ruhu başarı getirir”

Öğrencilik yıllarında yıllarca sınıf kaptanlığı yapan, okullar arası bilgi yarışmalarına katılan, halk dansları ve voleybol takımında yer alan, kamplara katılan Nadir, çalışma hayatında takım ruhuna inanıyor.

Nadir, okul yıllarında spor alanında yaptığı çalışmaların kendisine ekip ruhuyla amaçlanan tüm başarıların elde edilebileceğini öğrettiğini belirtiyor.

İyi niyetin ve güzel düşünen yüreklerin bir araya gelmesinin güç ve başarıyı getirdiğine inanan Nadir, bunu okul yıllarında yurtdışı temsiliyetlerine gittiklerinde bire bir yaşadığını anlatıyor.

Resim kitabının gelirini bağışlayacak

Nur Nadir, çevresinde olup biten her şeye karşı duyarlı bir kadın…

Londra’da basılan resim kitabının satışından elde edilecek geliri yardım kuruluşlarına bağışlayacak.

Resim çizerken canlı renkleri tercih ettiğini belirtiyor Nadir… Siyah-beyaz bir insan olmadığı gibi mükemmeliyetçi de olmadığını ekliyor…

“Ailem benim dünyam”

Nadir, hayattaki öncelikleri arasına ailesine koyuyor. “Ailem benim dünyam” diyor ve onlarla olan bağını yaşanmış bir hikayeyle anlatıyor:

“Anne ikiz bebek dünyaya getirdi. Ancak bebeklerden birinin hayati tehlikesi vardı. Onu kardeşinden ayırarak özel bir odaya aldılar. Günlerce bebekten gelecek iyi bir haberi bekliyordu herkes ama beklenen haber yoktu. Doktorlar bir karar verir ve hasta olan bebeği, ikiz kardeşinin yanına koyar. Yaşam umudunu yavaş yavaş kaybeden bebek, kardeşinin yanına gelince iyileşmeye başlar ve hayati tehlikeyi atlatır… İşte benim de aileme bağlılığım böyle bir şey”.

Nadir, ailesinin varlığının onu mutlu etmeye yettiğini, aile bağlarının çok güçlü olduğunu da ekliyor.

 

 

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2017, 09:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner96

banner108