Başarısız olamayız

banner37

DİSİ'den Siyasi Planlama Sekreteri Stavridis ve EDİ temsilcisi Georgiades, müzakere sürecini KIBRIS'a değerlendirdi ve liderlerin Kıbrıs sorununda, en iyisini yapmaları gerektiği noktasında buluştu...

Başarısız olamayız
banner90
banner99

Emine DAVUT YİTMEN

Rum siyasi partilerinden DİSİ ve EDİ temsilcileri, Kıbrıs müzakere sürencinde olumlu ilerleme sağlandığını, buna rağmen bazı konularda farklılıkların devam ettiğini söyleyerek, liderlerin en iyisini yapmaları gerektiği yönündeki düşüncelerini ortaya koydu.

KIBRIS’a konuşan Demokratik Seferberlik Partisi (DİSİ) Siyasi Planlama Sekreteri Haralambos Stavridis, liderlerin Kıbrıs’a dönerek yeniden yoğunlaştırılmış görüşmeleri başlatmalarını beklediklerini ifade ederek, iki lider arasında var olan farklılıklarda köprü kurularak bir anlaşmaya ulaşılmasını görmek istediklerini kaydetti.

Birleşik Demokratlar (EDİ)Temsilcisi Costa Georgiades ise takvim olsun veya olmasın, çözümün yakında olduğu yönünde inanç belirterek, Kıbrıslı Türk ve Rum siyasi partilerin ellerinden gelenin en iyisini yaparak, toplumlarından da en iyisini beklemeleri gerektiğini bildirdi.

Stavridis: İlerleme sağlandı ama köprü kurulması gereken önemli konularda farklılıklar sürüyor

Demokratik Seferberlik Partisi (DİSİ) Siyasi Planlama Sekreteri Haralambos Stavridis, iki liderin, BM Genel Sekreteri’yle yaptıkları her görüşmenin olumlu toplantı olduğunu düşündüklerini söyledi.

Stavridis, iki liderin de genel sekreterle olan görüşmesinin,  kendi düşüncelerini açıklama, anlaşılan olumlu şeyler yanında, zorlukları da aktarmaları için bir fırsat olarak değerlendirdiklerini dile getirdi.

Stavridis, liderlerin Kıbrıs’a dönerek yeniden yoğunlaştırılmış görüşmeleri başlatmalarını beklediklerini belirterek, iki lider arasında var olan farklılıklarda köprü kurularak, bir anlaşmaya ulaşılmasını görmek istediklerini kaydetti.

Stavridis, görüşmelerde çok önemli bir ilerleme sağlandığını ve bunun çok olumu olduğunu, ancak köprü kurulması gereken önemli konularda farklılıkların var olmaya devam belirtti.

banner134
“Ne Kıbrıslı Türklerin ne de Kıbrıslı Rumların, prosedürün başarısızlığının faturasını ödemeye gücü yetmez”

Stavridis, “Bu yılsonuna kadar bir uluslararası konferans öngörüyor musunuz ?” sorusuna yönelik olarak “Bence şu anda en önemi adım, iki liderin anlaşmazlıklarda köprü kurmasıdır” dedi. Stavridis, anlaşamazlıklar arasında köprü kurulmasının ardından uluslararası toplantıyla ilgili zamanın da geleceğini ifade etti. Stavridis, buna rağmen aceleci olunmaması gerektiğini, Kıbrıs sorununun sadece uluslararası toplantılarla çözülmeyeceğini söyledi.

Stavridis, burada esas olanın çok iyi hazırlanmak, aradaki anlaşamazlıkları azaltmak ve anlaşabilmek olduğunu belirtti. Stavridis,  ne Kıbrıslı Türklerin, ne de Kıbrıslı Rumların prosedürün başarısızlığını ödemeye güçleri bulunmadığını kaydetti.

Georgides: Liderler ellerinden gelenin en iyisini yapmalı

Birleşik Demokratlar (EDİ) temsilcisi Costa Georgiades, her iki liderin Kıbrıs’la ilgili ellerinden gelenin en iyisini yapmaları gerektiğini söyledi.

Georgiades, şu anda içinde bulunduğumuz yolun geri dönüşünün olmadığını belirterek, geri dönüş yaşanması halinde bunun tam anlamıyla bir felaket olacağını ifade etti.

“Takvim olsun veya olmasın çözüm yakında”

Georgiades, takvim olsun veya olmasın çözümün yakında olduğu yönünde inanç belirterek, Kıbrıslı Türk ve Rum siyasi partilerin ellerinden gelenin en iyisini yaparak, toplumlarından da en iyisini beklemeleri gerektiğini kaydetti.

Yılsonuna kadar uluslararası bir konferansın düzenlenmesi konusunda ise Georgiades, bundan pek emin olmadığını, buna rağmen genel bir uluslararası toplantı ihtimali bulunduğunu da sözlerine ekledi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2016, 11:30
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75