banner6

Başarısızlığın sorumlusu Anastasiadis

banner37

Prologue Consulting Ltd, Cran-s Montana’da gerçekleştirilen Kıbrıs Konferansı’nı toplumun nasıl değerlendirdiğini araştırdı. Ankete katılanlar, konferanstan çıkan olumsuz sonucun sorumlusu olarak Rum lideri gördüğünü belirtti:

Başarısızlığın sorumlusu Anastasiadis
banner151 banner143

Prologue Consulting Ltd, Crans- Montana konferansını toplumun nasıl değerlendirdiği ve bundan sonrası için nasıl bir adım atılmasını istediğini görmek için anket çalışması yaptı.

17-23 Temmuz 2017 tarihleri arasında, 600 kişiyle telefonla görüşülerek yapılan ankette katılımcılar, konferansın sonucunu olumsuz fakat Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın açıklamaları ve rolünü olumlu bulduğunu belirtti.

Toplumun büyük bir çoğunluğunun (yüzde 74.4) Crans- Montana konferansının sonucunu olumsuz olarak değerlendirdiği ankette, buna karşılık katılımcıların bu olumsuz sonucun sorumlusu olarak Rum Lider Nikos Anastasiadis’i gördüğünü, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın ise gerek konferans üzerindeki etkisi gerekse konferans sonrası açıklamalarını ‘olumlu’ olarak değerlendirdiği sonucu ortaya çıktı.

Başarısızlıktan Rum lider sorumlu tutuluyor

Katılımcıların yüzde 67.6’ı Crans- Montana’da gerçekleştirilen konferansta Akıncı’nın rolünü olumlu olarak değerlendirdi.

Crans- Montana konferansına Anastasiadis’in etkisini olumsuz bulanların oranı ise oldukça yüksek, yüzde 87.9.

Yüzde 53.4 oranında bir kesim ise, Crans- Montana sonrasında Cumhurbaşkanı’nın yapmış olduğu açıklamaları olumlu bulduğunu belirtti.

Katılımcıların büyük bir çoğunluğu (yüzde 72.5) konferansın başarısız olmasından Anastasiadis’i sorumlu tuttu.

Cumhurbaşkanı en fazla güven duyulan kurum/kişi

Konferans sonrasında katılımcıların yüzde 55.8’i Cumhurbaşkanı’na güven belirtti.

Ankette sıralanan ve güven puanı verilmesi istenen tüm kurumlar arasında bu yüzdelikle Cumhurbaşkanı toplumun bu dönemde en fazla güven duyduğu kurum/kişi olarak ön plana çıktı.

İlk tercih yan yana iki devlet halinde yaşamak

Katılımcılara, konferans sonrasında görüşmelerin durması durumunda Kıbrıs sorununun çözümünde ilk tercihleri sorulduğu zaman katılımcıların yüzde 56.1’i yan yana iki devlet tercihini ortaya koydu.

Türkiye’yle birleşme seçeneği ise sadece yüzde 4.9 oranında bir kesimin desteğini aldı. Bu dönemde federasyona olan destek azaldı.

İç meselelere odaklanma isteği ön plana çıktı

Ankette, özellikle konferansın başarısızlıkla sonuçlanması sonrasında katılımcıların iç meselelere odaklanılması yönünde ciddi bir talebi olduğu ortaya çıktı.

Katılımcılar, iç meselelerde öncelikli olarak yolsuzluklar ve ekonomik durumla ilgili adımlar atılmasını istedi. Uyuşturucu kullanımı da öncelikli konular arasında yer aldı.

Sorular

-Geçtiğimiz günlerde İsviçre’de Sn Akıncı, Sn Anastasiadis, heyetleri, garantör ülkeler, Sn Eide ve BM Genel Sekreteri arasında gerçekleştirilmiş olan zirvenin sonucunu ne şekilde değerlendiriyorsunuz?

Çok olumlu yüzde 1,2; Oldukça olumlu yüzde 7,9; Ne olumlu ne olumsuz yüzde 16,5; Oldukça olumsuz yüzde 47,0; Çok olumsuz yüzde 27,4.

-Bu konferans sonrasında Sn Akıncı’nın yapmış olduğu açıklamalar ise katılımcıların çoğunluğu (% 53.6) tarafından olumlu olarak değerlendirilmiştir.

***

Bu çözüm konferansı sonrası Cumhurbaşkanı Sn Akıncı’nın açıklamalarını ne şekilde değerlendiriyorsunuz?

Çok olumlu yüzde 9,8; Oldukça olumlu yüzde 43,6; Ne olumlu ne olumsuz yüzde 29,7; Oldukça olumsuz yüzde 14,3; Çok olumsuz yüzde 2,6.

-Konferansa etki:

Bu bölümde katılımcılardan sıralanan isimlerin her birinin konferansa etkisinin ne şekilde olduğunu belirtmeleri istendi. Konferansa en olumlu etkiyi Sn Akıncı’nın (% 67.6 olumlu) yapmış olduğunu düşünen katılımcılar, Sn Anastasiadis’in etkisini ise en olumsuz (

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2017, 14:15
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104