'Başarısızlık halinde federal Kıbrıs'a olan inanç azalacak'

banner37

Cumhurbaşkanlığı Siyasi İşler ve Tarih Danışmanı Meltem Onurkan Samani, Kıbrıs Türk tarafının hedefinin Cenevre’deki Kıbrıs Konferansı’nın olumlu sonuçlanması olduğunu, bunun için barış kültürüyle hareket edilerek siyasi irade ortaya konmasının zorunlu olduğunu belirtti.  

'Başarısızlık halinde federal Kıbrıs'a olan inanç azalacak'
banner99

Samani, Cenevre’nin başarısızlıkla sonuçlanması durumunda bunun Annan Planı referandumu sonrasında aşınmaya başlayan toplumların federal Kıbrıs’a olan inançlarını daha da zayıflatacağını ifade etti.
 
Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Ada TV’de “Ada’dan Dış Bakış” adlı programa canlı yayın konuğu olan Samani, Kıbrıs konusunda değerlendirmede bulundu.

“Güney Kıbrıs’ın eğitim sistemi, iki toplum arasında güvensizliğin özellikle Kıbrıslı Türkleri, Türkiye’yi ve Türk askerini şeytanlaştırma yönünde olmuştur” diyen Samani, “Yeni nesiller federal geleceğe hazırlanmamıştır. Tüm tarafların resmi olarak görüşülen tezi federasyondur ama Rum tarafı bu yönde yeterince inanç taşımadığı için eğitim sisteminde gereğini yapmamıştır” dedi.

“Müzakere süreci, federal çözümün test edildiği bir aşamaya geldi”
 
Samani, güven yaratıcı önlemlerin hayata geçmesinin Rum tarafının “KKTC tanınacak kompleksi” nedeniyle mümkün olamadığını ifade ederek, “Oysa ki güven yaratıcı önlemler, karşılıklı güven ortamı geliştirerek çözümü kolaylaştırma için gereklidir. Maalesef güven yaratıcı önlemler çözümden sonraya bırakıldı” dedi.
 

banner134
Samani, “Müzakere süreci, federal çözümün test edildiği bir aşamaya geldi. O yüzden Cenevre son olabilir algısı oluştu” ifadelerini kullandı.

“Cenevre’de masadan çözüm olmadan kalkılırsa defterler kapatılıp yeni bir sayfa mı açılacak” şeklindeki soruya da Samani, “Gelecek nesiller kalınan yerden mi devam eder, başka alternatifler mi gündeme gelir zaman gösterecek” yanıtını verdi.
 
Güney Kıbrıs’ın ada açıklarındaki doğal zenginliklerle ilgili tek taraflı çalışmaların müzakerelerin ruhunu zehirlediğini ifade eden Samani, “Ada etrafındaki doğal zenginlikler üzerinde Kıbrıslı Türklerin de eşit hakkı vardır” dedi.
 
“Bir tarafın güvenliği, diğer taraf için tehdit algısı yaratmamalıdır” diyen Samani, “Sadece bir taraf için değil, tüm taraflar için güvenlik sağlayabilecek formül üretmek mümkündür. Her iki toplumun kendini güvende hissedeceği, aynı zamanda her iki toplumun kendini tehdit altında da hissetmeyeceği bir uzlaşıya varılabilmesi için iyi niyet, makuliyet ve gerçekçilik gereklidir” diye konuştu.

“Tatbikat Orta Doğu’da endişeyle karşılanacak”
 
Samani, Güney Kıbrıs’ın İsrail ile birlikte yaptığı tatbikatla ilgili soruya da, “İsrail ile hesapsızca yapılan bu tatbikatlar, Orta Doğu’da endişeyle karşılanacaktır. Bunlara da yanıt vermek zorunda kalacaklardır. AKEL bile önceden açıklanmayan bir takım tatbikatlara girişilmiş olunmasını eleştirdi” ifadesini kullandı.

 

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2017, 20:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75