Başbakan Ersan Saner: “40 yaş grubuna kadar tüm ülke aşılanmış olacak”

banner37

Başbakan Ersan Saner: “40 yaş grubuna kadar tüm ülke aşılanmış olacak”
banner8

Başbakan Ersan Saner, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile görüşmesinin ardından basının soruları yanıtladı. Saner, Lefkoşa’ya yapılması planlanan 500 yataklı Devlet Hastanesi arazisinin T.C. Lefkoşa Büyükelçiliği’ne devredilmesi yönünde çıkan haberlere yanıt vererek, “Hastane arazisini şimdi değil, bir buçuk ay önce devrettik" dedi.

Başbakan Ersan Saner, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile görüşmesinin ardından bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Başbakan Saner, Cumhurbaşkanı Tatar ile hem Kıbrıs sorunuyla ilgili hem de iç konularla ilgili bilgi alışverişinde bulunduklarını, Tatar'a hükümetin görüşlerini aktardıklarını ifade etti.

Saner, Tatar’ın 18-20 Haziran tarihlerinde düzenlenecek olan Antalya Diplomasi Forumu’nda KKTC’yi temsil edecek olmasının çok önemli olduğunu ifade ederek, Tatar’ın Antalya’nın ardından BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in Kıbrıs Özel Danışmanı Jane Holl Lute ile bir görüşme gerçekleştireceğini de açıkladı.

Başbakan Saner, bahsi geçen görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanı Tatar’ı Bakanlar Kurulu’na davet ettiğini de belirterek, dış temaslarıyla ilgili olarak Bakanlara bilgi aktarmasının çok faydalı olacağını dile getirdi.

Saner, Tatar ile görüşmüş oldukları bir diğer konunun ise Meclis ve hükümet çalışmaları olduğunu aktardı.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA TEŞEKKÜR…

Koronavirüs pandemi sürecini de değerlendiren Saner, “Sağlık bakımından çok iyi bir durumda olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Sağlık çalışanlarına tekrar teşekkür ederiz” dedi.

Tatar ile ekonomi hakkında da bilgi alışverişinde bulunduklarına işaret eden Başbakan Ersan Saner, turizmde ciddi bir ilerleme kaydedildiğini ve renk skalalarına göre kırmızı renge dâhil olan ülkeler dışında çift aşılı kişilerin ülkeye karantinasız giriş yaptığını ifade etti.

banner134
“40 YAŞ GRUBUNA KADAR TÜM ÜLKE AŞILANMIŞ OLACAK”

Öte yandan Saner, Eylül ayında yüz yüze eğitimin başlaması için her türlü çalışmanın devam ettiğini belirterek, Türkiye’den gelen 190 bin doz ve AB’den gelen 51 bin doz Koronavirüs aşısının tamamlanmasıyla birlikte bugün itibariyle elimizdeki Sinovac aşılarının tamamlandığında 40 yaş grubuna kadar tüm ülke aşılanmış olacağını belirtti.

SEKTÖREL BAZDA AŞILAMAYA GEÇİLİYOR

Sektörel bazda aşılamaya geçileceğini ve 15 gün içerisinde aşılamaların tamamlanacağını aktaran Ersan Saner, “Eylül ayında yüz yüze eğitimin başlaması için gerekli ortam hazırlanacaktır, turizm sektöründeki tüm çalışanların da aşılanmasına imkân yaratacağız. Görüşmemiz bu çerçevede gerçekleşti” diye konuştu.

“AKSİ BİR YAKLAŞIM KABUL GÖRMEYECEKTİR”

Akdeniz’e kıyısı olan 7 AB üyesinin Dışişleri Bakanlarının Atina’da 11 Haziran günü yapmış olduğu toplantının ardından yayınlanan bildiriye de dikkat çeken Saner, “Bir 53 yıl daha federasyon görüşmeleriyle zaman kaybedecek lüksümüz yokı, iki egemen eşit devlet temelinde çalışmalarımıza devam edeceğiz, aksi bir yaklaşım kabul görmeyecektir. İki egemen eşit devlet konusunda Cumhurbaşkanımızın sonuna kadar arkasındayız. Kendisine de ifade ettim” ifadelerini kullandı.

SURLARA BAYRAK KONUSU... “BAKIŞ AÇIMIZ ÇOK NETTİR”

Mağusa’daki tarihi Venedik Surları üzerine beton dökülüp bayrak dikilmesinin olduğundan fazla gündeme taşındığını da savunan Saner, “Bu konuda bir şey ifade etmemi beklemeyiniz çünkü bakış açımız çok nettir” dedi.

“HASTANE ARAZİSİNİ ŞİMDİ DEĞİL, 1 BUÇUK AY ÖNCE DEVRETTİK”

Lefkoşa’ya yapılması planlanan 500 yataklı Devlet Hastanesi’nin arazinin T.C. Lefkoşa Büyükelçiliği’ne devredilmesi yönünde çıkan haberlere de yanıt veren Saner, “Hastane arazisini şimdi değil, 1 buçuk ay önce devrettik. Hastanenin yapılacağı yerde zemin emniyet etüdleri de tamamlandı. Proje çalışmaları olması gereken noktada devam ediyor. Hedefimiz 15 Kasım’da temelini atmaktır. Dolayısıyla bizler Anavatan Türkiye Cumhuriyeti ile gerek imzaladığımız protokol gerekse ilişkilerimiz çerçevesinde bizlere katkılarından dolayı teşekkür ederim. Bu konuda kararlı bir şekilde ilerliyoruz” diye konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ck
Ck - 1 ay Önce

OGRETMENLER ASI BEKLIYORUZZZZ ACILLLLL!!!! SINOVAC

my
my - 1 ay Önce

40 yaş altı ne olacak. bize bulaşmazmı nedir anlamadım

SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75