Başbakan Ersan Saner, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası alınan kararları açıkladı

banner37

Başbakan Ersan Saner, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası alınan kararları açıkladı
banner8

Ersan Saner, 100 milyon TL’lik kaynağın serbest bırakıldığını ifade ederek, söz konusu kaynağın sektörlere dağılışını açıkladı.

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklama yapan Başbakan Ersan Saner, alınan kararları açıkladı.

“Rutin toplantılardan birini daha gerçekleştirdik” diyen Saner, ekonominin kalkınması amacıyla Türkiye ile imzalanan mali ve işbirliği protokolü çerçevesin de yapılacak ihale ve hibelerle ilgili görüş alış – verişinde bulunulduğunu ifade etti.

100 MİLYON TL’LİK KAYNAK SERBEST BIRAKILDI, DESTEKLENECEK SEKTÖRLER AÇIKLANDI

Türkiye ile imzalanan protokoller çerçevesinde 100 milyon TL’lik kaynağın serbest bırakılmasına ve KKTC Karayolları Master Planı’nın uygulanması adına yol yapım ve bakım projelerine 15 milyon TL aktarılmasına karar verildiğini ifade eden Saner, söz konusu kaynağın sektörlere dağılışını şöyle sıraladı:

Karayolları Master Planı için 15 milyon TL

Belediye ve köylerin altyapıları için 30 milyon TL

Sanayi Bölgesi Altyapı ve İnşaat için 9 milyon TL

Eğitim ve Öğrenim Projeleri için 6 buçuk milyon TL

Polisin güçlendirilmesi için 5 milyon TL

DAÜ ve LAÜ’nün yatırım giderleri için 6 milyon TL

Proje Destekli Tarımsal Hibe Programı için 3 buçuk milyon TL

Sanayici ve Küçük Esnaf Hibe Programı için 3 milyon TL

Turizm Projeleri için 3 milyon TL

Girne Öğretmenevleri Tamir ve Bakımı için 3 milyon TL

Kaynak aktarımı yapılacak söz konusu sektörlerde teker teker ihaleye çıkılacağını ifade eden Saner, “2019 ve öncesindeki ekonomimize dönebilmek için bu projeleri sürdüreceğiz” dedi.

GAÜ’DEN ALINAN HASTANENİN İHALESİNE ÇIKILIYOR

banner134
Saner ayrıca, GAÜ’den alınan hastanenin ihalesine çıkılması için Sağlık Bakanlığı’nın yetki talebinde bulunduğunu, Maliye Bakanlığı’nın bunu karşılayacağını ve önümüzdeki hafta Ulaştırma Bakanlığı’nın ihaleye çıkması için gerekli talimatları verdiğini ifade etti.

90 MİLYON TL’LİK HİBE PROGRAMI

90 milyon TL’lik hibe programının dağıtımına ilişkin de kararlar üretildiğini aktaran Saner, verilecek destekleri şöyle aktardı:

Sanayicilere 3 milyon YL

Turizm Salgını desteği kapsamında; 95 küçük otel, 55 restoran ve 162 acenteye 15 milyon TL

Zor durumdaki vatandaşa 6 milyon TL

6 bin 948 çiftçi, arıcı ve balıkçıya 10 milyon TL

Elektrik altyapısı için 3 bin kişiye 5 milyon TL

Aktarılacak kaynaklarla ilgili herhangi bir müracaata gerek olmadığını ifade eden Saner, işletme sahiplerinin bilgilerinin ilgili bakanlıklarda bulunduğunu ve hesaplarına aktarılacağını kaydetti.

Hibelerle ilgili olarak ayrılan 15 milyon TL içinse, Başbakanlık’ın resmi web sitesinde yer alan formların doldurulması gerektiğini ifade etti.

VATANDAŞI, KURALLARA UYMAYA DAVET ETTİ

Öte yandan Koronavirüs vakalarında yükseliş olduğunu anımsatan Saner, vatandaşları; maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uymaya, daha duyarlı olmaya davet etti.

Bugüne kadar 220 bin kişinin tek doz aşılandığını hatırlatan Saner, Temmuz ayı sonuna kadar 18 yaş üstü herkesi aşılamayı hedeflediklerini kaydetti.

Aşılamanın, hastalığın ağır geçmesini engellediğini fakat bulaş sorununun devam ettiğini söyleyen Saner, “Bu konuda çok hassas davranmamız gerek” dedi.

“YENİDEN KAPANMA İSTEMİYOSAK, MASKE – MESAFE HİJYEN KURALLARINA UYMALIYIZ”

Saner, “Yeniden sıkıntı ve kapanmalarla yüzleşmek istemiyorsak, maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymamız, toplu faaliyetlerden kaçınmamız gerek” ifadelerini de kullandı.

KUZEY’DEN GÜNEY’E VE GÜNEY’DEN KUZEY’E GEÇİŞLER…

Öte yandan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yeniden kırmızı ülke konumuna girdiğini anımsatan Saner, İki Toplumlu Sağlık Komitesi’nin bu konuyla ilgili çalışmaları ve görüşmelerinin sürdüğünü, iki taraf arasındaki geçişlerle ilgili kararın, Komite’den çıkacak sonuca göre değerlendirileceğini ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75