Başbakan Ersan Saner Muhaceret Affı konusunda bilgilendirdi

banner37

Başbakan Ersan Saner Muhaceret Affı konusunda bilgilendirdi
banner90
banner99

Başbakan Ersan Saner, izinsiz olarak KKTC’de bulunmaktan dolayı ülkeden ayrılan ve cezalı çıkış yapan kişilerin de yine ülkeye giriş yaparken, 1 aylık asgari ücret ceza ödemeleri kaydıyla ülkeye girebileceklerini dile getirdi.

Meclis Genel Kurulu devam ediyor…

Saner muhaceret affı konusunda soruları yanıtladı.

Geçtiğimiz hafta KKTC Bakanlar Kurulu’ndan, muhaceret cezası olanlara af şansı tanıyacak olan Muhaceret Yasa Tasarısı’na onay geldi.

Başbakan Saner, Yasa Tasarısı'nın Meclis'te yasallaşması halinde ülkede bulunan ve cezaya düşen tüm kişilerin, yasanın yürürlüğe girdiği andan itibaren 1 aylık asgari ücret ödeyerek bu aftan faydalanabileceğini belirtti.

banner134
Saner, izinsiz olarak KKTC’de bulunmaktan dolayı ülkeden ayrılan ve cezalı çıkış yapan kişilerin de yine ülkeye giriş yaparken, 1 aylık asgari ücret ceza ödemeleri kaydıyla ülkeye girebileceklerini dile getirdi.

Saner, izinsiz ikamet veya izinsiz çalışmasından dolayı ülkeden ihraç edilenlerin ise, yurtdışındaki konsolosluk veya temsilciliklere başvurup, yine 1 aylık asgari ücret ödeyerek KKTC’ye giriş yapabileceklerini kaydetti.

“BİR ÇALIŞANIN KAYIT DIŞINA DÜŞMESİNİN TEMEL NEDENİ DAVET EDEN İŞVERENİN SOSYAL GÜVENLİK PRİMLERİNİ YATIRMAMASI..”

Genel Kurulda konuşan Saner, “Bir çalışanın kayıt dışına düşmesinin temel nedeni davet eden işverenin sosyal güvenlik primlerini yatırmaması… Doyasıyla burada mantık olarak baktığımızda kayıt dışına düşen insanları göndermek kendisinin işlediği bir suç olmamasına rağmen yaşanıyor.” Dedi.

Saner, “2017’de bu konuda değişiklik yaptık. Ülkede kayıt dışı kalındığı süre kadar yurt dışında kalırsanız ve gelip bir kuruş ödemeden gelirsiniz. Covid-19 sürecinde ülke dışına çıkan insanların kayda alınması burada mesele… Bu bağlamda Covid, ama asıl diğer dediğim taraf… Şu anda ülke içinde olan insanların da bundan faydalanması öngörülüyor… ” dedi.

Saner, aftan yararlanmak isteyen kişilerin veya eş ve çocuklarının, af tasarısının Meclis'te yasallaştığı tarihten itibaren 90 gün içerisinde başvurmaları halinde aftan yararlanabileceklerini kaydetti.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Veysel
Veysel - 2 hafta Önce

Ne oldu bu af mecliste yasalaştı ama kimsenin haberi yok cıkmadı dio herkes

Mine
Mine - 1 hafta Önce

Deport edilenleride kapsıyor acıklama yok muhasecim ayın 15 diyor

Fatma keskin
Fatma keskin - 1 hafta Önce

Muhaceret affı zezaman çıkacak

Mine
Mine - 1 hafta Önce

Büyük ihtimalle turist olarak gidip iş bulup ön izinden muaf tarihini bekliyorlar 31 hazirana kadar af ondan sonra yürürlüge girer bence

Erol
Erol - 5 gün Önce

Buarada sistem nasıl yürür bir ayı geçti bir haber attılar ortaya ses yok insanlar bekliyor yazık ya en azından bir açıklama

Melek
Melek - 1 hafta Önce

İnşAllah en yakın zamanda çıkar aff .

Ibrahim
Ibrahim - 1 hafta Önce

Herkes onaylandi diyor kimse sorsam meclisten gecmemis diyor

Necati çalışmaz
Necati çalışmaz - 1 hafta Önce

Bu af ne zaman çıkacak bir açıklama varmı


SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75