banner6

Başbakan Üstel, hükümetin 1 yıllık icraatlarını anlatıyor

banner37

Başbakan Ünal Üstel Ulusal Birlik Partisi, Demokrat Parti ve Yeniden Doğuş Partisi’nin kurmuş olduğu koalisyon hükümetinin 1 yılını doldurması nedeniyle bugün basın toplantısı düzenliyor.

Başbakan Üstel, hükümetin 1 yıllık icraatlarını anlatıyor
banner150

banner150

banner99

ÖZEL HABER

Başbakan Ünal Üstel Ulusal Birlik Partisi, Demokrat Parti ve Yeniden Doğuş Partisi’nin kurmuş olduğu koalisyon hükümetinin 1 yılını doldurması nedeniyle bugün basın toplantısı düzenliyor.

Lefkoşa Grand Pasha Otel’de düzenlenen "Hizmet yolunda bir yıl" basın toplantısında konuşan Başbakan Ünal Üstel, hükümetin 1 yıl içerisinde gerçekleştirdiği icraatları anlattı.

Üstel, konuşmasında "Engelli kardeşlerimize bu yılsonuna kadar kendilerinin ön göreceği 50 kişiyi devlette istihdam yapacağız." ifadelerini kullandı.

Üstel, kamu çalışanlarının maaşlarına ciddi katkılar sağladıklarını ve sağlamaya devam edeceklerini açıkladı.

Başbakan Üstel'in konuşmasında öne çıkan başlıklar şöyle: 

Engelli kardeşlerimize bu yılsonuna kadar kendilerinin ön gördüğü 50 kişiyi devlete istihdam yapacağız.

 Anavatan Türkiye ile kardeşlik hukukumuzu güçlendirdik, karşılıklı sevgiye ve güvene dayalı ilişkilerimizi en üst seviyeye çıkardık.

Hükümetimiz, meclisten yerel yönetimler reformu, hal yasası, sanayi bölgeleri yasası gibi yıllardır geçirilemeyen pek çok yasayı başarıyla geçirmeyi başardık.

 Meclis komitesini çalıştırdık ve yaklaşık 60 yasayı meclisten geçirdik. 80'e yakın yasayı da meclis komitelerine taşıdık ve bu yasaların geçmesi için milletvekillerimiz çalışmalarına devam ediyor.

Bu zor dönemde tüm imkansızlıklara rağmen elimizden gelenin fazlasını yaptığımızı düşünüyorum. Bu 1 yıllık süre içerisinde Kıbrıs Türk Halkı tarihte eşi benzeri görülmemiş bir acıyla yüzleşti. Türkiye'de yaşanan depremde 50 binden fazla insan yaşamını yitirdi, bizde 49 vatandaşımızı kaybettik.

 Buradan bir kez daha kaybettiğimiz Şampiyon Meleklerimize Allah'tan rahmet ve yaslı ailelerine baş sağlığı diliyorum.

Davalarının takipçisi olduğumuzu bir kez daha vurguluyorum. Yaşanan deprem felaketinin ardından bir devlete yakışır şekilde sorumluluk bilinciyle hareket ettik. Tek bir insanımızı deprem bölgelerinde bırakmamayı başardık.

 Keşke hepsini yaşam dolu bir şekilde ülkemize getirebilseydik. Depremde evlerini kaybetmiş insanlar için konteyner ev projesini başlattık. Evlerin çoğu kurulmuş durumdadır.

Halk olarak tüm katkımızı koyduk. Depremde görev şehidi ilan ettiğimiz insanlarımızın şehit haklarından yararlanması için gerekli yasayı meclisten geçirdik.

 Türkiye'de yaşanan deprem felaketine nüfusa oranla en çok arama kurtarma ekibini KKTC göndermiştir.

Bunun yanında da 100'e yakın yardım tırını deprem bölgesine ulaştırarak kardeşlerimizin kötü gününde yanında durduk.

Deprem sonrasında devlet olarak çıkarmamız gereken dersleri çıkardık ve Başbakanlık bünyesinde Deprem Koordinasyon Merkezini oluşturarak dereceli testlere başladık.

 Hükümete gelir gelmez sosyal ve cemile yardım maaşlarına 8 bin TL, engellilere ise 4 bin TL katkı sağladık. Sosyal yardım ve cemile maaşı alanlara yılda bir uygulanan hayat pahalılığı uygulamasını yılda 2'ye çıkardık.

Bu uygulama ile birlikte bu maaşlara yüzde yüze varan artış sağlamış olduk.

Söz verdiğimiz gibi asgari ücretten vergi alınmasını durdurduk. Yaşanan tüm sıkıntılara rağmen kamu maaşlarına yüzde 94.01'lik artış yaptık. Vergi matrahında yaptığımız iyileştirmelerle kamu maaşlarına önemli katkılar sağladık.

Kamu çalışanlarına Eylül 2021'den itibaren yüzde 6'lık katkı sağladık.

Kamu çalışanlarımızın alım gücünü yüksek tutmak adına tarihi artışlar yaptık ve yapmaya devam edeceğiz.

Hükümetimiz 1 yıllık süre içerisinde turizm için simgesel bir adım atarak yıllardır bekleyen Girne Antik Limanı'nı yenilemeye başlamıştır.

Yenilenen Antik Liman ile birlikte ülkemiz simgesel görünümünü koruyarak turizme katkı sağlayacak.

Tamamlanmayan yol projelerini kaynak bularak tek tek tamamladık.

Kıbrıs Türk Denizcilik Şirketi'ne bir adet gemi kazandırdık. ADA74 isimli gemimiz deniz ulaşımımıza ve turizmimize güç kazandıracak.

4.5G ile ilgili çalışmalarımızı tamamladık ve kısa bir süre içerisinde halkımızın hizmetine sunulacak.

Kablo ile elektrik gelmesini sağlayacağız ve enterkonnekte sisteme bağlayacağız.

Ayrıntılar geliyor...

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2023, 11:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104