banner6

Başbakan Üstel KIBRIS’ın sorularını yanıtladı: “Sosyal Konut yapacağız”

banner37

Başbakan Üstel,  KIBRIS muhabirinin sorularını yanıtladı.

Başbakan Üstel KIBRIS’ın sorularını yanıtladı: “Sosyal Konut yapacağız”
banner99

Başbakan Ünal Üstel, “ülkede bir seferberlik başlatarak gerek kırsal bölgelerde gerekse kentlerde sosyal konut yapımına gideceklerini bu yönde ilgili paydaşlarla görüşmelerin devam ettiğini” vurguladı.

Başbakan Üstel,  KIBRIS muhabirinin sorularını yanıtlarken, “ gelinen noktada gerek öğrenci sayısının artması gerekse enflasyon sonucu özellikle gençlerin ev sahibi olmakta güçlük yaşadıklarını biliyoruz ve hükümet olarak buna bir çare üretme üzerinde önemle duruyoruz.  Önümüzdeki günlerde çalışmalarımızı yoğunlaştıracak ve çok uzak olmayan bir gelecekte gençlerimizin, insanımızın önüne ödeme koşulları uygun sosyal konut projeleri koyacağız” dedi. 

“ ELEKTRİKTE ARZ SORUNUNU ÇÖZECEĞİZ” 

Başbakan, bir soru üzerine de “ hükümet olarak gerek Devlet’in gerekse özel sektörün yapacağı yatırımlarla KKTC’nin enerji arz sorunu çözmekte kararlı olduklarını” söyledi. 

Ünal Üstel, “elektrik sorunumuz ne olacak “ şeklindeki bir soru üzerine de, KKTC’nin toplam elektrik enerjisi üretiminin yarısını üreten AKSA yetkilileri ve oluşturulan kurul ile bugün ilk toplantıyı yaptıklarını ifade etti.

Üstel şunları söyledi:
“ Olumlu bir görüşme oldu. Sürdüreceğiz. Hedefimiz KKTC’nin enerji arz sorununa çağdaş gelişmeleri de göz önünde bulundurarak bir çözüm sağlamaktır. Anavatan Türkiye hükümeti de bu yönde bizlere tam destek vermektedir”. 

“ METEHAN’A BİR HAL ÇARESİ BULUNACAK”

Başbakan Ünal Üstel, “ Güney’den, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne geçişlerde, özellikle de Lefkoşa Metehan kapısında yaşanan sıkışıklığın aşılması için Ekonomik Örgütler Platformu ile varılan uzlaşmanın sonuç vermediğinin bilincinde olduğunu “ da açıkladı ve “ örgütlerle tekrar konuyu görüşeceğini, mutlaka bir hal çaresi bulma yoluna gideceğini” kaydetti.


“ YENİ BELEDİYELER YASASI CİDDİ BİR REFORMDUR”

Başbakan geçirilen Belediyeler Değişiklik Yasası’nın ülke için ciddi bir reform niteliğinde olduğunu da söyledi ve gelecek hafta içinde düzenleyeceği bir basın toplantısıyla kamuoyuna önemli açıklamalarda bulunacağını” belirtti.

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2023, 14:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104