banner6

Başbakanlık Denetleme Kurulu Başkanı Halil Talaykurt, temel tüketimde denetleme için Bakanlar Kurulu etiket tüzüğünü çalıştırmalı

banner37

Başbakanlık Denetleme Kurulu Başkanı Halil Talaykurt, temel tüketim maddelerinde fiyat denetlemesi yapılabilmesi için Bakanlar Kurulu’nun etiket tüzüğünü çalıştırması gerektiğini açıkladı. Bu yapılmazsa fiyat denetimi mümkün değil!

Başbakanlık Denetleme Kurulu Başkanı Halil Talaykurt, temel tüketimde  denetleme için Bakanlar Kurulu etiket tüzüğünü çalıştırmalı
banner90
banner99


Bakanlar Kurulu narh koyabilir!


   Başbakanlık Denetleme Kurulu Başkanı Halil Talaykurt, piyasadaki fiyatların neden denetlenemediğini anlattı.
   Bakanlar Kurulu’nun etiket tüzüğünü çalıştırması gerektiğini söyleyen Talaykurt, bu yapılmazsa fişyat denetiminin mümkün olmadığı bilgisini paylaştı.
   Bu konuda  Başbakan Ünal Üstel’in talimatı ile Bakanlar Kurulu’nun bunu çalışltığı bilgisine sahip olduğuna dikkat çeken Talaykurt, ancak henüz bir somut karar olmadığı için denetimlerin sadece ürünlerin tarihi ile kasa ve raflardaki fiyatların ayni olup olmadığında kaldığını belirtti. 
Halil Talaykurt, Kıbrıs Tv’de yayınlanan Nerede Kalmıştık programında  Elif Şen Çatal’ın sorularını yanıtladı.  

“Bakanlar kurulu kar marjını belirleyebilir”
   “Fiyat artışlarını denetlemek çok mümkün değil çünkü orada yasal bir boşluk var” diyen Talaykurt konunun detayını anlattı:
   “Bizde etiket tüzüğü var. Etiket tüzüğüne göre Bakanlar Kurulu’nda kayıt altına alınan ürünlerde sadece narh uygulayabilirsiniz. Yani kâr marjlarını belirleyebilirsiniz. Bunlar da genellikle temel tüketim maddeleri için olur. Ancak bu etiket tüzüğü yayınlanmadığı ve temel tüketim maddeleri de kayıt altına alınmadığı için rakamları denetlemek mümkün değildir.”
   Örnek veren Talaykurt, “Mesela somun ekmek.. Bakanlar Kurulu somun ekmek için 6 ay süreyle yüzde 5 kar marjı ile çalışılacak şeklinde bir karar üretmesi lazım.. Ya da mesela bütün tavukta 6 ay boyunca yüzde 5 kar yapacaksınız demesi lazım. Ama bu etiket olarak belirlenmeli. Ancak o zaman fiyat denetimi yapılabilir” dedi. 
   Eğer Bakanlar Kurulu kar marjını belirlemezse müfettişin fiyat denetimi yapamayacağı bilgisini paylaşan Talaykurt, “Müfettiş sorgulama yapamaz. Çünkü serbest piyasada var ve o malın bir alıcısı oluyor günün sonunda. Bakanlar Kurulu bir çok temel tüketim maddesinde bunu yapabilir. Karkas et, çocuk bezi, sağlık hijyen maddeleri gibi.  Bakanlar Kurulu etiket tüzüğü ile fiyatları belirleyebilir. Eğer bu yapılırsa işte o zaman Ticaret Dairesi müfettişleri yayını yapılan emtiaların fiyatlarını kontrol edebilir. Ama bu yapılmadığı zaman markete giden arkadaşlarımız sadece ürünlerin son kullanım tarihleri ile etiketteki fiyat ile kasadaki fiyatın tutup tutmadığını kontrol edebilirler” ifadelerine yer verdi. 

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2023, 13:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104