banner6

Başımıza asit yağıyor!

banner37

Başımıza asit yağıyor!
banner151 banner143

Eniz ORAKCIOĞLU

   Teknecik Elektrik Santrali’nin bacasından çıkan kara duman, yıllardır insan, hayvan ve çevre sağlığını etkilemeye devam ediyor. Herkesin zehir solumasına ise yetkililer seyirci kalmaya devam ediyor.

   Santral bacasından çıkan bu zehir, zaman zaman vatandaşların cep telefonu kamerası ile görüntüleniyor.

   Geçmişte bölge halkı zehirlenmek istemedikleri için eylemler yapmış, çevreciler bu sağlıksız durumu sık sık gündeme getirip, dumanın ciddi zararları olduğu defalarca kez yazılıp çizilmişti.

   KIBRIS’a konuşan uzamanlar, bacadan çıkan kara dumanın zararı kadar, beyaz dumanın da zararlı olduğuna dikkat çekerek fosil yakıtların tümünün çevreye zararları olduğunu kaydetti.

   Çevreciler ise ülkemizdeki fueloil ile enerji elde etme yönteminin dünya tarafından çoktan terk edildiğinin altını çizerken, alternatif yöntem olarak güneş enerjisinin kullanılmasını öneriyor.

Cellatoğlu: Kara duman çevreye zararlı

   Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Başkanı Ali Murat Cellatoğlu, Teknecik Elektrik Santrali’nin kara duman atma sebeplerinden birinin, yakıt kirliliği olabileceğine işaret etti, öte yandan jeneratör ilk çalıştığında da kara duman attığını belirtti.

   Dönem dönem dile getirilen ve çevre kirliliğini önleyeceği söylenen filtre eksikliğiyle ilgili filtre maliyetinin çok yüksek olduğunu söyleyen Cellatoğlu, filtre takıldıktan sonra da sorunun çözülmeyeceğini, o noktada da kimyasalların bertaraf edilme sorununun olacağını ifade etti.

   Cellatoğlu, bacadan zaman zaman kül yağdığını ve bunun çevreye çok büyük zararı olduğuna işaret etti.

   Sadece kara dumanın değil, beyaz dumanın da çevreye zararı olduğundan bahseden Cellatoğlu, kara dumanın zararlarının daha büyük olduğunu ve görüntü olarak da daha kötü göründüğünü kaydetti.

  

Yarkıner: Bütün fosil yakıtların ve beyaz dumanın da zararı var

   Makina Mühendisleri Odası (MMO) Başkanı Ayer Yarkıner, Teknecik Elektrik Santrali’nin bacasından kara duman çıkmasının birkaç sebebi veya birkaç sebepten biri olabileceğine işaret ederek, sebepler arasında yakıt kirliliği veya yakıt kalitesinin düşüklüğü olabileceğini belirtti.

   Yarkıner, kara dumanın çevreye zarar vermesinin yanında, makinelerde yakıtın verimli yanmadığının göstergesi de olabileceğine değinerek, yakıtın verimli yanmamasının ekonomik olmadığı anlamına geldiğini kaydetti.

   Yarkıner, KIB-TEK’te bu tür sorunların görülmemesi ve bu sorunların yaşanmasının normal olmadığının altını çizdi.

   Öte yandan bacadan çıkan dumanın zararlı olması için her zaman kara olmasına gerek olmadığının altını çizen Yarkıner, renksiz oksitlerin de olduğuna vurgu yaptı.

   Yarkıner, bütün fosil yakıtların çevreye zararlı olduğuna işaret ederek, dünyanın, hatta Türkiye’nin bile 2050’ye kadar karbonsuzlaşma yol haritası çizerek, sıfır emisyon hedeflediğini ve bunun için alternatif enerjiler üzerinde durulduğunu söyledi.

   Yarkıner, bir zaman konuşulan ve şu an santralde olmayan emisyon filtresinin santralden daha pahalı olduğuna da değinerek, filtrenin de bakımı ve bakımının da ciddi maliyetleri olduğunu vurguladı.

   Yarkıner, en başta yapılması gerekenin, santralin çevreye verdiği zararın hesaplanması olduğunu söyleyerek, çevre yasalarında limitlerin yer aldığını, zararın limit üstü mü, altı mı kontrol edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Sahir: Güneş sistemine geçilmeli

   Yeşil Barış Hareketi Başkanı Doğan Sahir, Teknecik Elektrik Santrali’ndeki yakıt depolama alanının yetersiz ve plansız olduğuna dikkat çekerek, yakıt standartlarının ise değişik zamanlarda değişebildiğine ve kötü yakıt da gelebildiğine vurgu yaptı.

   Depolama alanında zaman zaman tortular oluştuğuna işaret eden Sahir, santrale gelen iyi kalitedeki yakıt da, kalitesi kötü yakıtın da aynı depoya konduğunu, daha önce gelen yakıtın kötü olduğunun da belgelendiğini söyledi.

   Sahir, yakıt depolama alanlarının tek değil, birkaç tane olması gerektiğinin altını çizerek, böylelikle altta oluşan tortulara da müdahale edilebileceğini belirtti.

   Santralin bacasından çıkan kara dumanın birkaç sebebi olduğunu söyleyen Sahir, “Birincisi, yakıt kirli ise bacadan kara duman çıkar. Bir diğer sebep ise her gelen yakıtın aynı depoda depolanması sebebi ile oluşan tortunun yakıta karışması ile kara duman çıkar. Son olarak da altta biriken tortunun, azalan yakıt kullanımında kara dumana sebep olmasıdır” dedi.

   Sahir, kara dumanın önüne geçebilmek için başta filtre için baskıcı olduklarını ama maliyeti yüksek olması sebebi ile alınamayan filtre yerine bacanın yükseltildiğini ve daha az zarar verebileceğinin düşünüldüğünü kaydetti.

  Ülkemizdeki santralin dünyada artık terk edildiğini belirten Sahir, önerilerinin güneş enerjisinden yararlanılarak kazan ısıtması olduğunu ifade etti.

   Sahir, dünyanın da artık alternatif enerji olarak güneş enerjisi ve doğalgazlı sisteme geçtiğini söyleyerek, artık ülkemizde kullanılan sistemin ekonomik olmadığını, fueloilin kullanımının gittikçe azalacağından daha da pahalı olacağını ve bu yakıtı ödeyemez duruma geleceğimizi vurguladı.

   Sahir, kara dumanın yol açtığı zararlara da değinerek, teneffüs yolu ile kara dumanın tüm canlılara zarar verdiğini belirtti.

   Dumanın havadaki su buharı ile birleşerek asit oluşturduğunu ve asit soluduğumuzu vurgulayan Sahir, asidin çiğ olarak toprağa düştüğünü ve oradan da yeraltı sularına kadar karıştığını söyledi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104