"Basın ciddi bir maddi sıkıntı içinde"

banner37

"Basın ciddi bir maddi sıkıntı içinde"
banner90
banner99

TDP Girne Milletvekili Zeki Çeler, Meclis Genel Kurulu’nda “Devletin Medya Destek Ödemeleri Hakkındaki Tutarsızlığı” konulu konuşma yaptı.

Çeler, ödeme kriterleri üzerine değerlendirme yaparak, rakamlar üzerinden bilgi verdi.

banner134
Basın ve basın sektöründe yaşanan sıkıntılara değinen Çeler, reklam üzerinden ülkede bir sistem geliştirilemediğinden basının ciddi bir maddi sıkıntı içinde bulunduğunu kaydetti. Bu durumun basının özgür düşüncelerini yansıtan haberlerin yapması açısından sıkıntı yaşanmasına sebebiyet verdiğini ifade eden Çeler, basına yapılması gereken ödemelerin yapılmadığını ve bundan dolayı sıkıntılar yaşandığını söyledi.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy da, konunun hassas bir konu olduğunu, 2019 yılında basına hiçbir ödeme yapılamadığını çünkü kriterlerin henüz belirlenemediğini ancak çalışmaların sürdüğünü ve tam metnin bakanlar kuruluna geleceğini ifade etti.

Taçoy, reklam konusu ve basının gelişmesi konularını hep konuştuklarını, bu konuların teknik olduğunu, gerekli yasal düzenlemelerin yapılması için ilgili tarafların da gerekli incelemeleri yapması gerektiğini kaydetti, hükümetin de bu konuda çok hassas olduğunu dile getirdi.

Konuşmaların ardından genel kurul bugünkü çalışmalarını tamamladı. Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu bir sonraki birleşimini 21 Ekim pazartesi yapacak.

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2019, 18:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75