Basın da geçin!

banner37

Gazimağusa’da bir polis subayı, ekibini ve mahkemeye getirdiği tutukluları, fotoğraf almak isteyen basın mensuplarına karşı kışkırtarak, komut verdi:

banner87
Basın da geçin!
banner90
banner99

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa’da dün, bir polis subayı, basın mensuplarına karşı hiç de hoş karşılanılmayan bir tutum sergiledi.

Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görevli polis subayı Halil Seven, ekibiyle mahkemeye getirdiği tutukluları, adeta, fotoğraf almak isteyen basın mensuplarına karşı kışkırttı.

Polis subayı, mahkemenin arka tarafında, hücre kapısının çok yakınına park edilen araçtan tutuklu indireceği esnada, araç önünde durup fotoğraf çekmek isteyen basın mensuplarının orada olduğunu görünce, “Basın da geçin” komutunu verdi.

Subay, kelepçelediği Fırat Gazioğlu isimli tutukluyu ekip arkadaşıyla kolundan tutup, hızlıca arabadan indirip adeta basın mensuplarına çarpa çarpa hücreye yerleştirdi.

Görev başındaki basın emekçileri de, şiddete teşvik edici sözler sarf eden subay hakkında şikayette bulundu.

 

Mahkeme talebi reddetti

Polis, Fırat Gazioğlu’nu, “Hırsızlık mal kabulü”, “Kanunsuz mal tasarrufu”, “Sahte beyanla kayıt temini” ve “Ruhsatsız köpek bulundurma suçlarından” ek tutukluluk talebiyle mahkemeye çıkarttı ancak zanlı avukatları Tağmaç Bilgehan ve Alper Dede’nin itirazı doğrultusunda duruşma yapıldı.

Duruşma sonucu, savunma avukatları mahkemeye biri veteriner diğeri barınak sorumlusu olan 2 tanık dinletti.

Yargıç huzurundaki tüm hususları değerlendirdi ve talebi reddetti. Polis, bu kez, zanlıyı teminat talebiyle mahkemeye çıkarttı.

Mahkemenin Ceza Davaları Yargıcı Gökan Asafoğulları, zanlıyı, işlediği iddia edilen suçlardan ileride yargılamak üzere, KKTC dışına çıkmaktan men edip tüm pasaport ve seyahat belgelerine el koydu.

 

“Köpekler bulaşıcı hasta”

Dünkü tutukluluk duruşmasında, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı İlhan Damdelen, meseleyle ilgili olguları aktarması için Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan Kemal Onbaşı’yı yeminli şahadete çağırdı.

Tanık polis Kemal Onbaşı, 14 Temmuz 2018’de zanlıya ait köpek ağılında, Güney Kıbrıs’tan Mayıs 2018’de sirkat edilen Rum bir şahsa ait 3 cins köpeğin tespit edildiğini söyledi.

Kemal Onbaşı, ağıldaki köpeklerle ilgili yeterli izahat veremeyen zanlıyı, “Satın aldım” sözlü beyanından sonra tutukladığını belirti ve zanlının ağılındaki 15 adet ruhsatsız köpeği de emare zapt ettiğini belirtti.

Onbaşı, konu köpekleri Gazimağusa Belediyesi’ne ait hayvan barınağına teslim ettiğini söyledi ve zanlının 16 Temmuz 2018’de barınaktaki kayıtsız köpeklerin 10’unu yalan beyanla kendisinin gibi göstererek, sahte beyanla kayıt temin ederek ruhsatlandırıp tasarrufuna geçirdiğini söyledi.

Konu köpeklerin ne şekilde zanlıya verildiği hususunda araştırma yapacağını belirten tanık polis, köpeklerden 1’inin Güney Kıbrıs’taki gerçek sahibine teslim edildiğine de değindi.

Kemal Onbaşı, zanlının gönüllü ifade verdiğini belirttikten sonra, talebini mahkemeye aktardı.

Zanlıyı savunan avukatlar, mahkemeye Veteriner Can Özgen ve hayvan barınağı sorumlusu Özel Özgünel’i tanık çağırdı.

Tanık Can Özgen tüm hayvanları inceleyip gerekli raporu yazdığını belirtirken, barınak sorumlusu emare köpekleri barınakta tutup, kayıtsız olanları kayıtladıktan sonra, bir polis memurunun talimatıyla Fırat Gazioğlu’na teslim edilmesini sağladığını anlattı.

Barınak sorumlusu ayrıca, tüm hayvanlarda bulaşıcı hastalık olduğuna dikkat çektikten sonra, “Köpeklerin hepsi bulaşıcı hastalık taşır. Ben, bana söyleneni yaptım. Teslimden önce Halil Seven’i aradım telefonu kapalıydı. Amirime bilgi verip, emare dışındaki köpekleri kayıtlayıp teslim ettim” dedi.

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2018, 09:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108