banner6

Basın-Sen: Barış ve yeniden birleşmeye tam destek!

banner37

Basın-Sen, yarın yapılacak olan 'Barışın Tam zamanı Yürüyüşü'ne destek belirtti. Konuyla ilgili açıklama şöyle:

Basın-Sen: Barış ve yeniden birleşmeye tam destek!
banner151

Bölgemizde oluşan yeni dengeler sonucunda Kıbrıs sorununda bir anlaşma sağlanabilmesi için yeni bir sürece girilmiştir. Uluslararası faktörlerin de etkisi toplum liderleri düzeyinde sürdürülen müzakereler daha yoğun bir boyut kazanmış ve yakın bir zaman içerisinde kapsamlı bir anlaşma planının ortaya çıkarılabileceği dillendirilmeye başlanmıştır.

Basın Emekçileri Sendikası(BASIN-SEN) olarak kurulduğumuz günden itibaren ülkemizin yeniden birleştirilmesi ve ülke halkımızın çıkarları temelinde Kıbrıs sorununa kalıcı bir çözüm bulunması için her zaman destek olduk. Basın çalışanlarının iki toplumun yeniden barışması, karşılıklı güven duygularının gelişmesi bakımından önemini vurguladık ve bu yönde barış gazeteciliğinin geliştirilmesi için çeşitli çalışmalar yaptık. Bugün bunun önemini bir kez daha vurguluyoruz ve tüm gazeteci arkadaşlarımızı bu yönde tavır almaya çağırıyoruz.

Bugün yürütülen müzakereler sonucunda bu bağlamda bulunacak bir anlaşmayı ise desteklemeye hazırız. Bulunacak olan anlaşma belki de Kıbrıs sorununa gerçek bir çözüm olmayacaktır, fakat ülkemizin yeniden birleştirilmesi ve iki toplumun yeniden kardeşleştirilmesine katkı koyacak bir anlaşmaya karşı değiliz. Gerçek çözüm ise iki toplum arasında kurulacak güçlü bağlar sonucunda oluşturulacak ortak bakış açıları ve ortak hareket zeminleri ile mümkün olacaktır.

Bu aşamada Basın-Sen olarak, iki toplumlu olmayacak bir platforma destek verme kararımız bulunmamaktadır. Kıbrıs toplumunun şu anda iki toplumlu olarak mücadele etme ve bir birlerinin kaygılarını, endişelerini karşılıklı anlama ve ortaklaştırmaya ihtiyacı duyduğu görüşündeyiz. Bu anlayışla BASIN-SEN yıllardır İki Toplumlu Barış İnisiyastifi’nin üyesidir ve bu aşamada sadece bir tarafı kapsayan, örneğin sadece Kıbrıslı Türkler’den oluşan ayrı bir “barış” platformu çerçevesinde hareket etmeyi doğru bulmuyoruz.

Bu kaygılardan hareketle BASIN-SEN olarak Çözüm ve Barış Platformu içerisinde yer almıyoruz. Platformun doğru yönde atacağı adımları ise desteklemeye hazırız. Bu bağlamda 18 Kasım Cuma saat: 17.00’de Dereboyunda düzenlenecek Barışın Tam Zamanı Yürüyüşüne desteğimizi bildiriyoruz.

21 Kasım Pazartesi günü ise İki Toplumlu Barış Hareketi tarafından Çetinkaya Sahası’nda Kıbrıslı Türkler, Kıbrıslı Rumlar, Maronitler, Ermeniler ve Latinler’i Ledra Palas’taki tampon bölgede bir araya getirecek olan ve tüm Kıbrıslıları olası bir anlaşma ihtimali lehine harekete geçirecek olan bir etkinlik düzenlenecektir. Ülkemizin ve halkımızın barış ve yeniden birleşmesi adına müzakerecilerden iyi haberlerle Kıbrıs'a dönmelerini beklediğimiz mesajını iletmek için bu eyleme tam destek vereceğiz.

Basın-Sen

Yönetim Kurulu

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2016, 14:35
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110