Basın-Sen: Boyun eğmeyen tüm emekçi kadınlara selam olsun

banner37

Basın-Sen: Boyun eğmeyen tüm emekçi kadınlara selam olsun
banner90
banner8

25 Kasım 1960’ta, Dominik Cumhuriyeti’nde Trujillo diktatörlüğüne karşı özgürlük mücadelesi veren, Candestina hareketinin öncülerinden olan üç kız kardeş Patria, Minerva ve Maria Mirabel’in rejim güçleri tarafından tecavüz edildikten sonra katledilmişti. 25 Kasım tarihi 1981’den bu yana kadına yönelik şiddete karşı mücadele günü olarak kabul edildi.

1981`den günümüze kadar 25 Kasım, Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Etme Günü olarak anılıyor. Bugün; şiddetle mücadele de emekçi kadınların birliğinin en önemli güç olduğunu ifade eden günlerden biri. Dünyanın her yerinde eylemler, yürüyüşler ve farkındalığı artırıcı etkinlikler düzenleniyor.

Hem yaşadığımız coğrafyada,  hem de dünyada emekçi kadınlara yönelik şiddetin devlet eliyle gün geçtikçe ciddi boyutlara ulaştığını biliyoruz.  Kadına yönelik şiddeti kapitalizmin beslediğini, düzenin erkek ve kadın arasındaki eşitsizliği pekiştirdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. 

banner134
Ülkemizdeki bölünmüşlük, bağımlılık, baskı ve oluşturulan kurulu düzen;   hayatın her alanında karşımıza şiddet olarak çıkıyor. Yaşananlar bir yandan;  emekçi kadınların işyerlerinde, evde, sokakta maruz kaldığı mobbing, cinsel istismar, taciz, tecavüz, ezilmişlik bir şekilde görmezden geliniyor.

Sorumluluğumuzun gün geçtikçe daha arttığını biliyoruz.  Her zamankinden daha çok dayanışmaya, birliğe ve özgürlük mücadelesine ihtiyacımız var. Daha çok omuz omuza yürümeliyiz. 

Bu bağlamda;  özgürlük mücadelesinde katledilen Patria, Minerva ve Maria Mirabel’i anarak, bu uğurda can veren, kavga eden ve boyun eğmeyen tüm emekçi kadınlara selam olsun diyoruz.  Tüm üyelerimiz ile halkımızı 25 Kasım`da mücadeleyi yükseltmeye sokağa çağırıyoruz.

Basın-Sen

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2018, 11:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75