Basın-Sen Dış İlişkiler Temsilcisi Tılıç'a İspanya'dan Uluslararası Basın Özgürlüğü Ödülü

banner37

İspanya’nın Malaga Üniversitesi UNESCO Kürsüsü 7. Uluslararası Basın Özgürlüğü ödülü Başkent Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyesi, BirGün gazetesi yazarı ve Basın-Sen Dış İlişkiler Temsilcisi Prof. Dr. L. Doğan Tılıç’a verildi.

Basın-Sen Dış İlişkiler Temsilcisi Tılıç'a İspanya'dan Uluslararası Basın Özgürlüğü Ödülü
banner8

Malaga Üniversitesi UNESCO Kürsüsü tarafından aday gösterilen Tılıç’ı, İspanya’daki İletişim Fakülteleri dekanlarından (ATIC) oluşan jüri, “kariyeri boyunca barış kültürü ve basın özgülüğüne katkılarını ve ülkesinde medya ile bağımsız gazeteciliğin ciddi zorluklar yaşadığı zamanlarda demokratik değerlere bağlılığı”nı gerekçe göstererek, 2016 yılı 7. Uluslararası Basın Özgürlüğü Ödülü’ne layık gördü.

Ödülün Prof. Dr. Tılıç’a verildiğini açıklayan Malaga Üniversitesi UNESCO Kürsüsü; Tılıç’ın 30 yıllık gazetecilik yaşamı boyunca mesleki çalışmalarla akademik çalışmaları birlikte yürütmüş olmasına; 80’ler ve 90’larda Afganistan, Irak ve Yugoslavya gibi önemli çatışma alanlarından barış haberciliği yapmış olmasına; İspanyol Uluslararası Haber Ajansı EFE yanında BBC Dünya Servisi, Kolombiya Ulusal Radyosu, ARD Alman Radyosu, Portekiz gazetesi Publico gibi yayın organlarına haberler geçmesine dikkat çekti.

İspanya’nın Malaga şehrinde, akademiden ve basın dünyasından çok sayıdan katılımcı yanında, 1998 yılında eski Şili diktatörü Pinochet hakkında uluslararası tutuklama kararı çıkarak tarihe geçen insan hakları savunucu “Süper Yargıç” Baltazar Garzon’un da katıldığı ödül töreninde, Türkiye’de gazeteciliğin son derece zor bir dönemden geçtiğini ve ödülü şahsıma verilmiş saymadığını söyleyen Tılıç; “Bu ödülü, Türkiye’de ve dünyanın her yerinde baskılara boyun eğmeyen, her türlü riski göze alarak doğruyu söylemekte ısrar eden, gazeteciliğin aynı zamanda özgürlükleri, demokrasiyi ve barışı savunmanın da mesleği olduğunun bilincinde olan meslektaşlarım adına alıyorum” dedi.

Son derece saygın bir ödül olan Malaga Üniversitesi UNESCO 7. Uluslararası Basın Özgürlüğü ödülünü daha önce kazananlar şunlar: 

 

banner134
2015 – Lucia Lagunes (Meksika) Kadınlar için İletişim ve Bilgi Multi-medya Ajansı Direktörü (Latin Amerika’daki kadın gazetecilerin basın özgürlüğü mücadelesi ve kararlılığını vurgulamak adına)

2014 – CaddyAdzuba (Kongo) (Afrika’da kadın gazetecilerin birliği ve kadın gazeteciler için yaptığı çalışmalar için) 

2013 – New York Times, TheGuardian, Le Monde, Der Spiegel ve El Pais (Kurumlar olarak Wikileaks belgelerinin yayınlanıp dünyaya duyurmaları nedeniyle) 

2012 – FranLlorente – İspanya Televizyonu Direktörü (Kamu yayıncılığına yön vermesi gereken mesleki kuralları yerleştirme çabaları ve ona uygun yayıncılık için)

2011 – GervasioSanchez – Foto Muhabriri (Savaş alanlarından meslek etiğine ve insan haklarına vurgu yapan çalışmaları için)

2010 – AndresRabago (EL Roto) – Karikatürist  (El Pais’deki medyaya ve özgürlüklere vurgu yapan ilham verici çizimleri için)

Basın-Sen

Yönetim Kurulu (a)

Başkan Canan Onurer

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2016, 14:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75