banner6

Basit suçlardan bile insanların geleceği kararıyor

banner37

Bağımsız milletvekili Menteş Gündüz, meclise sunduğu Sabıka Kaydının Silinmesi Yasa Önerisi hakkında bilgi verdi:

Basit suçlardan bile insanların geleceği kararıyor
banner99

Ceren ÖZBİL

Cumhuriyet Meclisi önceki gün oybirliğiyle Sabıka Kaydının Silinmesi Yasa Önerisi’nin komitede görüşülmesine ilişkin tezkereyi onayladı. Yasa önerisi Resmi Gazete'de yayınlandı.

Bu önerinin meclis tarafından onaylanarak yasalaşması durumunda ağır ceza ve yüz kızartıcı suçlar haricinde işlediği herhangi bir suçtan sabıka kaydı olan bir kişi mahkemeye başvurarak sabıka kaydını sildirebilecek.

Ancak ağır ceza ve yüz kızartıcı suçlar kapsamında olmasa bile mahkeme tarafından 6 aydan fazla hapis cezasına çarptırılan kişiler bu yasadan yararlanarak sabıka kaydını sildiremeyecek.

Sabıka kaydının silinmesi için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) vatandaşları gibi, ülkemizde çalışma izni, iş kurma izni veya daimi ikamet izni ile ikamet eden kişiler de başvurabilecek.

3 yıl geçmesi gerekiyor...

Yasa önerisine göre; hapislik cezası ile cezalandırılmayan kişinin sabıka kaydının silinebilmesi için sabıka kaydındaki en son mahkumiyet tarihinden itibaren üç yıllık sürenin geçmesi, altı ayı geçmeyen hapis cezası ile cezalandırılan kişinin sabıka kaydının silinebilmesi için de sabıka kaydındaki en son mahkumiyet tarihinden itibaren beş yıllık sürenin geçmesi gerekiyor.

Yasa önerisi ayrıca, sabıka kaydının silinmesi için başvuran kişinin önceden bu yasa tahtında sabıka kaydının silinmesine ilişkin verilmiş herhangi bir mahkeme kararının olmaması gerekliliğini şart koşuyor.

Arşivde yer almaya devam edecek...

Yine yasa önerisine göre; mahkeme tarafından sabıka kaydının silinmesine karar verilirse, istida konusu sabıka, ilgili kişiye verilen sabıka kaydı belgesinde gösterilmeyecek.

Ancak silinen sabıka kaydı, Polis Örgütü İç Örgütlenme Tüzüğü uyarınca Adli Polis Bölüm Müdürlüğü’ne bağlı Sabıkalar Kayıt Şubesince tutulan arşiv kayıtlarında yer almaya devam edecek ve adli işlemlerde de kullanılacak.

Gündüz, öneri ile ilgili bilgi verdi...

Öneri sahibi bağımsız milletvekili Menteş Gündüz, yaptığı çalışmalarla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne bilgi verdi.

Sunduğu önerinin vatandaşlıklarla bir ilgisi olmadığını söyleyen Gündüz, yasa önersinin amacının KKTC yurttaşlarının veya KKTC’de çalışma izni, iş kurma izni veya daimi ikamet izni ile bulunan kişilerin hayatlarının sabıka kaydı nedeniyle olumsuz etkilenmesini önlemek olduğunu anlattı.

Gündüz, şu anda uygulanan yasada bazı sıkıntılar olması nedeniyle her suç arasında 5 yıl aranması ya da sadece para cezası ödeyenlerin sabıka kayıtlarının silinmesi gibi bir durum oluştuğunu söyledi ve bu nedenle böyle bir öneri sunduğunu belirtti.

“Mahkemelerde yüzlerce dosya var”

Yüzlerce kişinin sabıka kaydının silinmesi için mahkemelere başvurduğundan söz eden Gündüz, ancak mevcut yasadaki aksaklıklar nedeniyle sistemin tam anlamıyla çalışmadığını söyledi.

Gündüz, ilgili yasa önerisini hazırlamak için yargıçlardan, savcılardan, polisten ve halktan görüş aldığını ifade etti.

“Daha detaylı çalışmalarda yapılacaktır”

Bu öneriyi hazırlarken yaptığı araştırmalar doğrultusunda Türkiye’de işlediği bir suç karşılığında 15 yıl cezaevinde yatan birinin 15 yıl sonra sabıka kaydının silinmesi için mahkemeye başvurabildiğini öğrendiğini kaydeden Gündüz şu şekilde konuştu:

“Bu yasa geçtikten sonra çok ciddi çalışmalar yaparak bunları gündeme getirmemiz gerekir. Çünkü bizde yüz kızartıcı suçlar yelpazesi çok geniştir. Örneğin hırsızlık yüz kızartıcı bir suçtur. Ancak nitelikli hırsızlık var, organize hırsızlık var, bir de basit hırsızlık var. Basit hırsızlık, birinin çaldığı bir malı size satması ve sizinde o malı bulundurmanızdır. Bu yüz kızartıcı bir suçtur. İleriki zamanlarda bunları detaylı bir şekilde çalışmayı düşünüyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2017, 08:48
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104