banner6

Başka çare yok

banner37

Kıbrıs Türk Öğretmenler Bankası ve ÖYAK’ın da mevduatlarda oluşan açığı kapatmak adına taksitleri devam eden borçlara bile ek faiz uygulaması bu iki kooperatifle çalışan KTÖS ve KTOEÖS üyeleri tarafından tepkiyle karşılandı. Sendika yöneticileri bu iki kooperatifin neden böyle bir uygulamaya gittiğini anlattı

Başka çare yok
banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

Ülkede hizmet veren bazı bankaların yasal boşlukları fırsat bilerek, mevduatlarda oluşan açığı kapatmak adına taksitleri devam eden borçlara bile ek faiz uygulaması ile başlayan tartışmalar devam ediyor.

Özellikle Kıbrıs Türk Öğretmenler Bankası ile çalışan Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) ve Öğretmenler Yardımlaşma Kooperatifi ile çalışan Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler sendikası bu iki kooperatifinde aynı uygulamayı yapması nedeniyle üyelerinden tepki aldı.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil ve KTOEÖS Mali İşler Sorumlusu Ozan Elmalı kooperatiflerin neden böyle bir uygulamak zorunda kaldığını anlattı.

Elcil, kooperatiflerin ek faiz uygulamak zorunda kalmasının nedenini ülkede para birimi olarak TL kullanılması, şube bankalarının ülkedeki parayı Türkiye’ye transfer etmesi ve faiz oranlarının Merkez Bankası tarafından belirlenmesi olarak sıraladı.

Ozan Elmalı ise ÖYAK’ta çok fazla mevduat olmadığı ve mevduatı olan kişilerin de mevduatlara daha yüksek faiz veren bankalara kaçmaması için mevduat faizlerini artırmak zorunda kaldığını ve burada oluşan açığında kredi faizleriyle karşılanmak zorunda olduğunu söyledi.

Elmalı: Mevduat faizlerini artırmak için, kredi faizlerinin de artması gerekiyordu

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası Mali İşler Sorumlusu Ozan Elmalı, Öğretmenler Yardımlaşma Kooperatifi (ÖYAK) geçmişte alınıp, ödemesine devam edilen borçlara ek faiz getirilmesiyle ilgili üyelerden şikayetler geldiğini söyledi.

ÖYAK ile sendika yönetim kurullarının ayrı olduğuna dikkat çeken Elmalı, ancak konuyla ilgili kooperatif yetkilileri ile görüştüklerini belirtti.

Bunun sonucunda da ÖYAK’ın bir kooperatif olması nedeniyle büyük mevduatlara ya da öz kaynağa sahip olmadığını ve bu mevduatları karşılamak için de ek faiz uygulamasını yaptıklarını öğrendiklerini söyledi.

“Mevduat faizi artırılmazsa, mevduat sahipleri başka bankalara gidebilir”

Elmalı, ÖYAK’ın mevduat faizlerini artırmaması durumunda mevduat sahiplerinin paralarını çekerek, mevduatlara daha yüksek faiz veren başka bankalara gideceğini ifade etti.

Ozan Elmalı, “Serbest piyasada Türkiye bankaları mevduat faizlerini bu kadar yükseltmişken ÖYAK’ta buna kayıtsız kalamazdı. Ancak çok büyük mevduatlara ve öz varlığa sahip olmaması nedeniyle de kredi faizlerini de artırmak zorunda kaldı” dedi.

“Merkez Bankası, mevduat faizlerinde üst sınır belirleyebilir”

Elmalı, bu konuda Merkez Bankası’nın yerel bankalar ve kooperatifleri de korumak için mevduat faizlerinde bir üst sınır belirleyebileceğini söyledi.

Özellikle kooperatiflerde borçlu sayısının, bankadan parası olan sayısından çok daha fazla olduğunu ifade eden Elmalı, parası olan kişilerin de başka bankalara kaçmasını önlemek için faizlerin artırılması gerektiğini belirtti.

Elcil: Bankalardan kaynaklı bir sorun değil

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası Genel Sekreteri Şener Elcil, geçmişte alınıp, ödemesine devam edilen borçlara ek faiz getirilmesiyle ilgili üyelerin tepkisi olduğunu ancak bunun bankalardan kaynaklı bir durum olmadığını kaydetti.

Bunun başlıca nedeninin Türkiye ile ilişkilerden kaynaklı olduğunu kaydeden Elcil, “TL kullanıyoruz. TL kullanmamız nedeniyle Türkiye’deki enflasyon devalüasyon krizi bizi etkiliyor. Ayrıca Türkiye’ye devalüasyon ve faiz vergisi ödüyoruz. Kazancımız azalırken, maaşlar gerilerken Türkiye’ye faiz vergisi veriyoruz. Bu hükümette olanların sorumluluğundadır” dedi.

Ülkedeki Türkiye şube bankalarının yasal olmayan bir şekilde 6 buçuk milyar TL civarında bir parayı Türkiye’ye gönderdiğini belirten Elcil, bu para çıkışın hükümet tarafından önlenmesi gerektiğini söyledi.

Elcil, Türkiye’de bankaların Kuzey Kıbrıs’tan kaçak bir şekilde paraları Türkiye’ye transfer ettiğini ifade etti.

“Faizler yasa ile belirlenmeli”

Bankaların uyguladığı faiz oranlarının Merkez Bankası tarafından değil, yasa ile belirlenmesi gerektiğini kaydeden Elcil, ülkedeki faiz sisteminin hem bankaları hem de halkı batıracak boyutta olduğunu anlattı.

Şener Elcil, hükümetin bu konuda acil tedbir alma yoluna gitmesi gerektiğini kaydetti.

Elcil, ülkede bir an önce Türk Lirası kullanmaktan vazgeçilmesi gerektiğini söyledi ve şu şekilde konuştu:

Ülkede para birimi değiştirilmelidir. Bu Euro ya da stabil başka bir para birimi olabilir. Merkez Bankası’nın faiz belirleme yetkisi kaldırılmalıdır. Haksızlık rekabeti önlemek için şube bankaları kapatılmalı ya da dışarıya para çıkarmaları yasaklanmalıdır. Bunlar yapılmadığı süre hem yerel bankalar batacak hem de halk batacaktır. Ülkede 1974’den sonra TL tedavüle sürüldü. Bu asimilasyon politikasının bir devamıdır. Eğer önlem alınmazsa yatırımlar azalacak, yatırımcılar yatırım yapmaya korkacaktır. Bu da işsizliğin daha da artmasına neden olacaktır.

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2018, 10:02
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104