“Başka Karpaz yok”

banner37

Yenierenköy Belediye Başkanı Emrah Yeşilırmak ve bölgedeki 28 muhtar, bölge sivil toplum örgütü temsilcileri ve bölge halkı, bölgenin sorunlarına dikkat çekmek için dün sabah Ziyamet kavşağından Lefkoşa’ya doğru yürüyüş başlattı

“Başka Karpaz yok”
banner90

“İNSANLARIN HAYATINI TEHLİKEYE ATAMAM”… Dört gün içinde Lefkoşa’ya ulaşarak Cumhuriyet Meclisi önünde çadır kurma hedefiyle dün sabah saat 08.00’de başlayan yürüyüş sırasında, eylemcilerden bazılarının sıcak hava nedeniyle fenalık geçirmesi ve bir kişinin de ölüm tehlikesi geçirmesi üzerine, eylemciler Çayırova Benzin İstasyonu önünde yol kapattı. Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli’nin de bu noktada destek verdiği eylemde açıklama yapan Yenierenköy Belediye Başkanı Emrah Yeşilırmak “Yollardaki trafik nedeniyle bazı tehlikeler atlatıldı, sıcak nedeniyle bazı arkadaşlarımız fenalık geçirdi. Bu noktada insanların hayatını tehlikeye atamam. Eylem şeklini değiştireceğiz” dedi.

KARPAZLILAR CUMA GÜNÜ LEFKOŞA’YA TAŞINIYOR… Akşam saatlerinde yeni bir açıklama yapan Yenierenköy Belediye Başkanı Emrah Yeşilırmak, dünkü yürüyüş sırasında bazı eylemcilerin fenalık geçirdiğini, bir kişinin ölüm tehlikesi geçirdiğini ve devletin bu yürüyüşe bir ambulans dahi görevlendirmeyerek Karpaz halkına verdiği değeri gösterdiğini dile getirdi. Yeşilırmak, “hakkımız olanı almaya geliyoruz” diyerek, Karpaz halkının Cuma günü otobüslerle Lefkoşa’ya giderek, saat 08.00 itibarıyla Başbakanlık, İçişleri Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı önünde kamp kuracaklarını ve eylemlerinin sonuç alınıncaya kadar süreceğini açıkladı.

Ayşe BULUT

   Yenierenköy Belediye Başkanı Emrah Yeşilırmak ve bölgedeki 28 muhtar, bölge sivil toplum örgütü temsilcileri ile bölge halkı, Karpaz bölgesinin sorunlarına dikkat çekmek amacıyla dün sabah yürüyüş eylemi başlattı.

   Dört gün içinde Lefkoşa’ya ulaşılarak Cumhuriyet Meclisi önünde çadır kurma hedefiyle sabah saat 08.00’de Ziyamet dört yol kavşağından başlayan yürüyüş sırasında yaşanan bazı olumsuzluklar nedeniyle eylemin şekli değiştirildi.

   Hava sıcaklığının 40 dereceyi aştığı öğle saatlerinde bazı eylemcilerin fenalık geçirmesi, bir eylemcinin ise ölüm tehlikesi geçirmesi nedeniyle eylemciler Çayırova Benzin İstasyonu önünde yol kapattı. Trafik akışı alternatif yollara verilirken, Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli de burada eylemcileri ziyaret ederek destek verdi.

   Yenierenköy Belediye Başkanı Emrah Yeşilırmak, burada basına konuşarak, hem yürüyüş sırasında trafik nedeniyle bazı tehlikeler atlatıldığını hem de bazı insanların sıcak hava nedeniyle fenalık geçirdiğini, bir kişinin de ölüm tehlikesi geçirdiğini belirterek, eylem şeklini değiştireceklerini söyledi.

   Akşam saatlerinde belediyeden açıklama yapılarak eylem şeklinin değiştirildiğini ve buna göre Karpaz halkının Cuma günü otobüslerle Lefkoşa’ya gidileceğini ve Başbakanlık, İçişleri Bakanlığı ile Ulaştırma Bakanlığı’nın önünde kamp kurulacağı ve eylemin sonuç alınıncaya kadar süreceği duyuruldu.

“Hakkımızı almaya geliyoruz”

   Yenierenköy Belediye Başkanı Emrah Yeşilırmak imzasıyla yapılan duyuruda, “Bugün Karpaz bölgesinin ve gençlerimizin geleceği için 24 kilometre yürüdük. ‘Başka Karpaz Yok’ sloganı ile çıktığımız bu varoluş mücadelesinde baygınlık geçiren vatandaşlarımız, sağlık sorunu yaşayan vatandaşlarımız olmuştur ama en önemlisi Salih Çil Muskuri isimli vatandaşımızın hayati tehlike geçirmesi bizleri derinden üzmüştür. Daha önce yanımda böyle bir vaka olmuştu ve 1 canımızı kaybetmiştik. Böyle bir eyleme devletin ambulans bile sağlamaması Karpaz insanına verilen değeri göstermektedir. Yaşanan bu üzücü olay üzerine bölge muhtarlarımla eylemin boyutunu ve şeklini değiştirme kararı aldık. ‘Başka Karpaz Yok’ eylemimiz cuma günü saat 08.00’de İçişleri Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı ve Başbakanlık önünde devam edecektir. Sonuç alana kadar orada KAMP kuracağız... Bölgesini ve geleceğini düşünen herkesi Lefkoşa’daki eyleme davet ediyorum.

   Yenierenköy Belediyesi önünden ve Ziyamet/Gelincik Dörtyol kavşağından saat 06.45’te otobüs kaldırılacaktır...

   “Hakkımız olanı almaya geliyoruz...” ifadelerine yer verildi.

Pankartlar dikkat çekti

   Yürüyüş sırasında eylemciler, “Bölgemizin geleceği için yürüyoruz”, “Karpaz halkı üvey evlat mı”, “Halkız, varız, susmayacağız”, “Çocuklarımız yolda doğuyor insanlarımız yolda ölüyor”, “Emirname dediniz iliğimizi emdiniz”, “Karpaz halkına fırsat eşitliği”, “Karpaz’da üniversite vardı da biz mi okumadık”, “Hastane yok, ilaç yok, doktor yok, röntgen yok, sağlık yok”, “Karpaz bizim gelecek hepimizin” gibi dikkat çeken birçok pankart taşıdı.  

Hemşire ve başkan, hayat kurtardı

   Yürüyüş sırasında fenalık geçiren ve dili boğazına dönen bir eylemciye, yürüyüşe katılan bir hemşire ile Yenierenköy Belediye Başkanı Emrah Yeşilırmak birlikte müdahale etti.

   Salih Çil Muskuri isimli vatandaş, daha sonra olay yerine gelen 112 Acil Servis ekibi tarafından ambulansla Gazimağusa Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

   Bu olayın ardından eylemciler, Çayırova Benzin İstasyonu önünde yolu trafiğe kapattı. Polis, trafik akışını alternatif yollara yönlendirdi.

   Yenierenköy Belediye Başkanı Emrah Yeşilırmak “insanların hayatını daha fazla tehlikeye atamam” diyerek eylem şeklini değiştireceklerini açıkladı.

Sennaroğlu: Bölge için harekete geçme zamanı geldi

   Büyükkonuk Belediye Başkanı Ahmet Sennaroğlu, Karpaz halkının başlattığı yürüyüşe destek belirterek, “Bölge için harekete geçme zamanı geldi” dedi.

   Sennaroğlu yaptığı yazılı açıklamada, bölgedeki yolların hastalık, kaza gibi acil durumlarda vatandaşlara sağlık hizmeti ulaştırılması için elverişli olmadığını da belirtti.

   Uzun süredir bu sorunların dile getirildiğini ifade eden Sennaroğlu, “Unutulan, hiçbir yatırım yapılmayan Karpaz bölgesi için artık harekete geçme zamanı geldi. Karpaz halkının haklı direnişine, eylemine destek veriyoruz” dedi.

banner9
YDP: Karpaz halkının çığlığını duyun

   YDP Genel Sekreteri Turan Büyükyılmaz, İskele İlçesi Karpaz bölgesinin;”devletin unuttuğu ve siyasilerin sadece seçimden seçime hatırladığı bir yer” olduğunu savunarak, “Lefkoşa, Karpaz halkının çığlığını duymalıdır” dedi.  

   Büyükyılmaz yazılı açıklamasında, Karpaz bölgesinin yatırım ve istihdamın en az olduğu yer olmasına rağmen bölgeyi “Rum’a iade etmek ve bunun için de o toprakları bakir tutmak isteyen” zamanın hükümetinin yayınladığı Emirnamenin aradan yıllar geçmesine rağmen değiştirilmediğini ileri sürdü.
   Büyükyılmaz, “Ne acıdır ki, Karpaz’daki özgür eşeklerin hak ve hürriyetleri, bölge insanının hak ve hürriyetinden daha önemli hale gelmiş veya getirilmiştir” iddiasında bulunarak, “Yürüyüş, bölge insanının çığlığını Lefkoşa’ya duyurma yürüyüşüdür. YDP olarak yürüyüşe tam destek veriyor, bu güzel eylemi düzenleyenleri kutluyoruz” dedi.

Karadeniz Kültür Derneği: Desteğiz

   Karadeniz Kültür Derneği, “Karpaz halkının başlattığı eyleme” destek belirtti.
   Dernek Başkanı Murat Zeki Civelek yazılı açıklamasında, “Yıllarca bu ülkenin bir parçası değilmiş gibi davranılan, kaybettiği onca maddi ve manevi değerlerine karşı susan, susmak zorunda bırakılan Karpaz halkının bu onurlu eylem kararını selamlıyor, tüm gücümüzle yanlarında olduğunu deklare ediyoruz” dedi.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner96

banner108