Başkan olduğum sürece bu direkler dikilmeyecek!

banner37

Gönyeli’de Mobese gerginliği sürüyor. Kente mobese direklerinin dikilmesine karşı çıkan Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli, direklerin üzerine oturarak, çalışma yapılmasına izin vermedi; polis tarafından tutuklanmak istendi

Başkan olduğum sürece bu direkler dikilmeyecek!
banner90
banner8

“GEREKİRSE HAPSE DE GİRERİM”… Mobese sistemine karşı olmadıklarını ancak belediye sınırlarına konulacak direklerin şekline itirazları olduğunu belirten Benli, “Gönyeli, Kıbrıs’ın en güzel kenti olacak ve bunun için gerekirse hapse de girerim. Eğer beni bu nedenle tutuklayacaklarsa bu benim için şereftir” dedi. Ahmet Benli, “Bizim bu kadar projemiz varken, bu direkleri gelişi güzel, istedikleri yerlere dikmelerine izin veremeyiz. Ben belediye başkanı oldukça bu direkler Gönyeli’ye dikilemeyecek. Bu direkler dikildiği gün, ben belediye başkanı olmayacağım” ifadesini kullandı

   Gönyeli’de mobese tartışması, dün gerginliğe dönüştü.

   Mobese direklerinin Gönyeli’ye dikilmesine karşı olan belediye başkanı Ahmet Benli ile polis mensupları arasında geçen gün yaşanan gerginlik, dün de sürdü.

   Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli’nin, dün çalışma yapmak için gelen personele izin vermeyerek, direklere oturması dikkat çekti.

   Çağaloğlu Benzin İstasyonu çaprazında bulunan bölgeye mobese direği yerleştirilmek istenmesine, olay yerine gelen Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli engel olmak istedi.

   Kısa süreli bir gerginliğe neden olan olayda, polis mensupları “kamu çalışmalarına engel olmak” nedeniyle Benli’yi tutuklamaya çalıştı.

   Benli ise olay yerinde yaptığı konuşmada “Gönyeli, Kıbrıs’ın en güzel kenti olacak ve bunun için gerekirse hapse de girerim. Eğer beni bu nedenle tutuklayacaklarsa bu benim için şereftir” dedi.

   Benli, mobese sistemine karşı olmadıklarını ancak belediye sınırlarına konulacak direklerin şekline itirazları olduğunu söyledi.

   Olay esnasında CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman da gelerek Benli’ye destekte bulundu.

   Polis müdürleri ile belediye yetkilileri arasında yapılan görüşmelerin ardından saat 13.00’te bazı toplantılar yapıldı.

   Direkler yerinden sökülürken, zabıta ekiplerinin, karar verilene kadar demir parçasının başında duracağı belirtildi.

   Olay anında Benli’nin çalışma yapan personele izin vermeyerek direklere oturduğu da görüldü.

Benli: Güvenlik sistemine karşı değiliz

   Ahmet Benli, “Gönyeli, Kıbrıs’ın en güzel kenti olacak ve bunun için gerekirse hapse de girerim” diyerek, dikilecek direklerin üzerine oturdu ve Mobese direklerinin dikilmesine engel oldu.

   Benli, yasanın, bu konuda, ilgili belediyelerin komisyona çağrılıp, yapılacakların ona göre kararlaştırılması gerektiğini öngördüğünü belirterek, komisyona çağrılmadıklarını dile getirdi.

   “Ülke genelinde polis teşkilatımız güvenlik sistemi oluşturmaya çalışıyor, biz buna karşı değiliz” diyen Benli, kendilerinin de başından beri polis teşkilatına yardımcı olmaya çalıştıklarını vurguladı.

   Benli, buradaki sıkıntının, mobese kameralarının yerleştirilmesi ile ilgili Gönyeli Belediyesi’nin devre dışı bırakılması olduğunu belirterek, “Biz de kentimizin güvenli olmasını istiyoruz ama bu sistem yerleştirilirken modelleri ve yerleri konusunda bize bilgi vermiyorlar” şeklinde konuştu.

   Benli, yerel yönetimlerle uzlaşılmadan atılacak her adıma engel olacağına dikkat çekti.

“Direklerin dikilmesine izin vermeyeceğim”

   Benli, Gönyeli’yi geleceğe hazırladıklarını, gerek altyapı, gerekse yeraltından geçen enerjinin geleceğe yönelik milyon dolarlar harcanarak yapıldığını belirterek, kentin belirli yerlerine geometrik anıtlar ve sanatsal eserler dikileceğini, bunların projelerinin hazır olduğunu kaydetti.

   Benli, “Bizim bu kadar projemiz varken, bu direklerin gelişi güzel, istedikleri yerlere dikmelerine izin veremeyiz. Ben belediye başkanı oldukça bu direkler Gönyeli’ye dikilemeyecek. Bu direkler dikildiği gün, ben belediye başkanı olmayacağım” ifadesini kullandı.

   Kendi çalışanlarına estetik yönden güçlü direkler çizdiren Benli, bu çizimleri basınla da paylaştı.

   Ahmet Benli, şehir planlaması, estetiği ve mühendislerinin görüşleri dikkate alınmadığı sürece direk dikilmesine izin vermeyeceğini yineledi.

“Resmi izin yok”

   Benli, mobese direklerinin dikilmesinin izinsiz olduğunu, bu konu ile ilgili resmi iznin olmadığını da savundu. Polis tarafından uyarılan Başkan Benli, “Beni içeriye götürmek gibi bir niyetiniz varsa ben avukatımı alıp gelirim” şeklinde konuştu.

Erhürman, olay yerine geldi

   Olay yerine gelen Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman da polis ekipleri ile görüştü.

   Daha sonra hem polis ekipleri, hem de direkleri dikecek olan çalışanlar, direği yol kenarına bırakarak olay yerinden ayrıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75