Başkentte nostalji rüzgarı

banner37

KTKOD’un “2019 Royalton Klasik Otomobil Ralli Şampiyonası”nın sekizinci faaliyeti “2. Rock Oil Şeher’de Gece Klasik Otomobil Rallisi” bu yıl da merhum üye Yusuf Tosun anısına yapıldı

banner87
Başkentte  nostalji rüzgarı
banner90
banner8

KELEBEK ÇİFTİ LİDER… Kıbrıs Türk Klasik Otomobil Derneği’nin düzenlediği “2. Rock Oil Şeher’de Gece Klasik Otomobil Rallisi”nde Genel Klasman birincisi 2018 yılının şampiyonu Ali-Pembe Kelebek, ikincisi Ertan-Ayşe Namlı, üçüncü de Halil-Gizem Erhan oldu. 49 klasik aracın katıldığı yarışta, Salih-Yonca Çeliker ekibi de “Best Time” ödülünü aldı.

   Kıbrıs Türk Klasik Otomobil Derneği (KTKOD), “2019 Royalton Klasik Otomobil Ralli Şampiyonası”nın sekizinci faaliyetini, sezonun da üçüncü klasik otomobil rallisini gerçekleştirdi.

   İkinci kez faaliyete ana sponsor olan Rock Oil adıyla yapılan “Şeher’de Gece Klasik Otomobil Rallisi” yine muhteşem görüntülere sahne oldu. Lefkoşa’da bulunan Özel Etnografya Müzesi ve Şeherde Restoran’ın park yerinden start alan klasikler, Lefkoşa sınırlarında gerçekleşen yarışta en iyi dereceleri yapmak için mücadele etti.

   Etkinlik geçtiğimiz yıl olduğu gibi yine derneğin merhum üyesi Yusuf Tosun anısına yapıldı. Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu himayelerinde gerçekleştirilen yarışa, 49 klasik araç katıldı. 49 aracın 13’ü ‘ilk kez’ yarışa katılırken, 9 ekibin de ‘kadınlardan’ oluşması dikkat çekti.

   Keyifli ve eğlenceli geçen yarış, dernek üyelerine şampiyonada 2,25 katsayı puan kazandırdı.

Kelebek çifti, lider

   Lefkoşa Yenişehir bölgesinde bulunan Kıbrıs Özel Etnografya Müzesi ve Şeherde Restoran Park alanında başlayan yarış, yine aynı bölgede tamamlandı. Yaklaşık 90 dakikalık parkur, üç Sabit Hız Testi’nden (SHT) oluştu.

   Genel Klasman birinciliğini, yarışa 1979 model Mercedes Benz 350 SL araçlarıyla katılan ayrıca 2018 yılının şampiyonu da olan Ali-Pembe Kelebek çifti kazandı. İkincilik 1983 Model Mercedes Benz W123 otomobilleriyle Ertan-Ayşe Namlı’nın, üçüncülük de 1976 model Ford Escort MK2 klasikleriyle Halil-Gizem Erhan çiftinin oldu.

   Salih-Yonca Çeliker ekibi ise SHT 2’deki ideal süreye 0,012 saniye yaklaşarak, yarışın “Best Time” ödülünü aldı. “E kategorisinde” İsmet-Ayşe Tufan, “F kategorisinde” Olgun-Ecem Bıçak, “G kategorisinde” Murat- Safiye Osmanoğlu, “Çiftler kategorisinde” Salih-İpek Ünüvar, “Turing kategorisinde” Cevdet-Sinem Boğaçhan, “Kadınlar kategorisinde” Jale Kuset-İpek Coşkuner, “VW Beetle kategorisinde” ise İsmet-Ayşe Tufan ödülün sahibi oldu.

Müzede tarihe yolculuk

   Yarış başlamadan önce klasik severler, Kıbrıs Özel Etnografya Müzesi’ni de gezme fırsatı buldu. Derneğin gerçekleştirdiği faaliyet kapsamında müze, yarış öncesi ziyaretçilere açıldı. Çok sayıda klasik sever, Kıbrıs tarihinin izlerini taşıyan müzeyi gezerek, fotoğraflar çekti, geçmişe yolculuk yaptı.

Yusuf Tosun, kabri başında anıldı

   KTKOD üyesi, merhum Yusuf Tosun anısına yapılan yarışa katılım yüksekti. Tosun ailesinin de hazır bulunduğu yarıştan bir gün önce Yusuf Tosun, Lefkoşa’daki kabri başında anıldı.

   Duygu dolu anma etkinliğine, Tosun ailesi ve dernek yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Aliusta: Ailemiz büyüyor, final heyecanı artıyor

   KTKOD Başkanı Burçin Aliusta, her etkinlikte çıtayı daha yukarıya çıkardıklarını belirterek klasik severler ailesini de büyütmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

   Motorsporlarına gün geçtikçe ilginin arttığını, yaptıkları doğru ve başarılı faaliyetlerle klasik araç tutkusunu yaymayı başardıklarını vurgulayan Aliusta, Şeher’de Gece Rallisi yarışına 13 yeni ekibin katılmasının kendilerini gururlandırdığını belirtti. Aliusta, 49 ekibin içerisinde pilot ve co-pilot olmak üzere 9 ekibin de kadınlardan oluştuğuna dikkat çekerek “Doğru işler her zaman tercih edilir. Kadınlarımızı da pistlerde, yarışlarda ve rallilerde görmek bunu onurlandırıyor” dedi.

   Aliusta, sponsorlarına ve klasik severlere derneğe duydukları güven ile yarışlara verdikleri destek için teşekkür ederek, bir sonraki faaliyetin şampiyona için önemli olduğunu söyledi.

   22 Eylül Pazar günü Segafredo Zanetti ana sponsorluğunda olacak rallinin çalışmalarına başladığını belirten Aliusta, artık final dönemine girildiğini, tüm klasik severlerin ve üyelerin kalan üç faaliyete de katılımlarının önemli olduğu vurguladı.

2. Rock Oil Şeher’de Gece Klasik Otomobil Rallisi Ödül Listesi 2019

Genel Klasman

1- Ali Kelebek-Pembe Kelebek

2- Ertan Namlı-Ayşe Namlı

3- Halil Erhan-Gizem Erhan

G-Klasmanı

1- Murat Osmanoğlu-Safiye Osmanoğlu

2- Talmaç Başkaya-Buket Başkaya

3- Fatoş Arca-Yaren Işık

F-Klasmanı

1- Olgun Biçak-Ecem Biçak

2- Tolga Tekin -Bedia Tekin

3- Salih Çeliker-Yonca Çeliker

E-Klasmanı

1- İsmet Tufan-Ayşe Tufan

2- Hasan Rüstemoğlu-Alev Rüstemoğlu

3- Rauf Kutalp-Münevver Kutalp

Çiftler Klasmanı

1- Salih Ünüvar-İpek Ünüvar

2- Ali Köroğlu-Sultan Köroğlu

3- Serhan Kumru-Tuğşan Kumru

Bayanlar Klasmanı

1- Jale Kuset-İpek Coşkuner

2- Ziba Tosun-Nevra Sertbulut

3- Ayşen Özdenefe-Damla Öneri

Turing Klasmanı

1- Cevdet Boğaçhan-Sinem Boğaçhan

2- Buse Vaizoğlu-Aydın Hocanın

3- Kemal Köroğlu-Mine Köroğlu

VW Beetle Klasmanı

1- İsmet Tufan-Ayşe Tufan

2- Hasan Rüstemoğlu-Alev Rüstemoğlu

3- Arzu Erten Soydangazi-Yağmur Karabiber

* En İyi Zaman (Best Time) : 0,021sn Sht 2 -Salih-Yonca Çeliker

* 13 Gelen: Coşkun Gürel-Beliz Özügüney

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75