Başkentte su krizi

banner37

Türkiye’den gelen suyun biriktiği Geçitköy Barajı’ndaki su seviyesi azaldı, yerel su kaynağı olmayan Lefkoşa susuz kaldı. Lefkoşa’ya Güzelyurt ve Serhatköy’deki tuzlu su kuyularından su aktarılıyor ancak yeterli olmuyor

Başkentte su krizi
banner99

“GÜNLÜK 8 BİN TON SU POMPALIYORUZ”… Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar, yerel su kaynağı olmayan Lefkoşa’nın su sıkıntısı yaşadığını belirterek şu an Lefkoşa’ya Güzelyurt ve Serhatköy’deki tuzlu su kuyularından su aktarıldığını belirtti. 25 Eylül’de Türkiye’den su akışının tekrar sağlanması halinde eskiye dönüleceğini söyleyen Özçınar, önemli olanın halkın şu an için suyu tasarruflu kullanması olduğunun altını çizdi.  Yerel kaynaklardan günlük 8 bin ton su pompalandığını söyleyen Özçınar, “Eğer bu pompalamayı yükseltirsek sudaki tuzluluk oranı da artacak. Şu anki sıkıntımız eski su pompalama yerlerinin iptal edilmesidir” dedi.

Doğan SAMER

Türkiye’den KKTC’ye su taşıyan borudaki arızanın tamiratının sürmesi, belediyeleri yerel su kaynaklarına yönlendirdi. Geçitköy Barajı’ndaki su seviyesi düştükçe düştü, yerel su kaynağı olmayan Lefkoşa ise susuz kaldı.


Civar belediyeler, yerel kaynaklarıyla Lefkoşa halkına su aktarıyor ancak yeterli olmuyor.


Susuz kalan başkentliler, tankerle su çağırmak zorunda kalıyor. Talebe yetişemeyen tankerciler, telefonlarının susmadığını belirtiyor.


Lefkoşa halkı ise, tankercilerin fiyat artırmasından dert yanıyor. Her firmaya göre fiyatlar farklılık gösteriyor. 1 tonluk su 30 ile 100 TL arasında değişiyor.


Sosyal medyada durumu boykot eden vatandaşlar, belediyelerin su sağlayıcılarının denetlenmesini talep etti.


KIBRIS’a konuşan Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, “Kendi kaynaklarımız var ama suyu tasarruflu kullanmadığımız için şu an bu sorunları çekiyoruz” dedi.

banner134

Sadece Lefkoşa’nın yerel kaynağının olmadığını söyleyen Mahmut Özçınar, Lefkoşa’nın bu nedenle diğer belediyelere kıyasla fazla sıkıntısı olduğunu söyledi.


Özçınar, şu an Lefkoşa’ya Güzelyurt ve Serhatköy’deki tuzlu su kuyularından su aktarıldığını belirtti.


25 Eylül’de Türkiye’den su akışının tekrar sağlanması halinde eskiye dönüleceğini söyleyen Özçınar, önemli olanın halkın şu an için suyu tasarruflu kullanması olduğunun altını çizdi.


Yerel kaynaklardan günlük 8 bin ton su pompalandığını söyleyen Özçınar, “Eğer bu pompalamayı yükseltirsek sudaki tuzluluk oranı da artacak. Şu anki sıkıntımız eski su pompalama yerlerinin iptal edilmesidir” dedi.


Özçınar, hava sıcaklıklarının halen daha temmuz-ağustos sıcağı gibi olduğunu söyleyerek doğal olarak vatandaşların daha fazla suya ihtiyacı doğduğunu belirtti.


Güzelyurt’un herhangi bir sıkıntısı olmadığını söyleyen Özçınar, “Bize kendi kaynaklarımız yetiyor” dedi.


Ocak ayından bu yana Türkiye’den gelmiş olan suyu Güzelyurt olarak almadıklarını dile getiren Özçınar, “Biz de kullanmış olsaydık çok daha kötü bir durumda olabilirdik” şeklinde konuştu.


Türkiye’den gelen suyla birlikte yerel kaynakların da aktif olduğunu ifade eden Özçınar, KKTC Su Temin Projesi’nde ocak ayında meydana gelen boru hattındaki sorunun ardından Su İşleri Dairesi’nin belediyelere suyu kısıtlı vermeye başladığını ifade etti. Özçınar, “Çünkü önümüzü görmek adına suyu tasarruflu kullanmamız gerekiyordu” dedi.


Özçınar, “Şu an 5195 sayılı meclise taşıdığımız yasada bununla ilgili düzenleme mevcut. Bu işi yapanların belediyelerden izinli olması gerekir. Belediyeden de izinli olacakları için belediye su fiyatlarını kontrol edebilecek. Aslında yasa geçmiş olsaydı bu durumun önüne geçebilirdik” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75