banner6

Başpiskopos doğru müzakere talep etti

banner37

Başpiskopos II. Hrisostomos’un, Ortodoks Kilisesi olarak, müzakerelerin, Kilise’nin de desteğiyle yapılmasına yardımcı olabilmek için hükümetin yanında olacağını, ancak halkın tümünün, Helenlerin ve Türklerin, atalarının vatanında mutlu bir şekilde yaşamalarını sağlayacak dengeli bir çözüm için “doğru müzakere” istediğini söyledi.

Başpiskopos doğru müzakere talep etti
banner151

Fileleftheros gazetesinin haberine göre, Temsilciler Meclisi Eski Başkanı Yannakis Omiru ile görüşen II. Hrisostomos, Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis’e birçok kez söylediği ve zaman zaman yaptığı açıklamalarda da belirttiği gibi, Kıbrıslı Rum göçmenlerin dönebilmesi için toprak almaları gerektiğini, böylece mülkiyet konusunun da kolaylaşacağını öne sürdü.

Ne kadar çok göçmen evine dönerse, iki liderin, en dikenli konu olan mülkiyet konusundaki işinin o kadar kolay olacağını iddia eden II. Hrisostomos, garantiler konusunun da kendilerini ilgilendirdiğini, Türkiye’nin bu konudaki tavrını da gördüklerini ve Omiru ile tüm bunları tartıştıklarını söyledi.

Habere göre Omiru da, Kilise’nin her daim Kıbrıs Helenizmi’nin yanında durduğunu; II. Hrisostomos’a Sen Sinod Meclisi’nin Kıbrıs’taki kritik gelişmeler öncesinde yaptığı müdahaleyi ve verdiği mesajları takdir ettiğini dile getirdi.

Omiru ayrıca, liderlerin önceki günkü ortak açıklamasını da yorumlarken, hiçbir şekilde, doğrudan veya dolaylı hakemliği, yani BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un sunacağı “köprü kurucu önerileri”  kabul etmeyeceğini ve “yeni bir Bürgenstock” istemediklerini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2016, 10:13
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104