Başsavcı Öztürk: Münhaller yasaya uygun, şeffaf ve dürüst şekilde yapıldı

banner37

banner87
Başsavcı Öztürk: Münhaller yasaya uygun, şeffaf ve dürüst şekilde yapıldı
banner90
banner8

Başsavcı Behiç Öztürk, 2017 yılı T&T Şirketi ve dönemin bakanı konusu ile ilgili mali polisin düzenlediği dosyaların herhangi bir kişiyi suçlayacak şekilde ellerine ulaştırılmadığını söyledi.

Öztürk, Başsavcılığın soruşturma makamı olmadığını dile getirerek, henüz kendilerinin birini suçlayacak bir dosyaya sahip olmadığını dolaysıyla birini suçlayacak noktada olmadıklarını belirtti.

Özgürgün ve Çaluda konusundaki soruları yanıtlayan Öztürk, tahkikatın aynı konularda yapılmadığını, sözkonuu kişilerin iki farklı konuda soruşturmaya tabi tutulduklarını kaydetti.

Öztürk, şu anda dosyalarda dava açılacak noktaya geldiklerini Mal Bildirimi konusunda ihbarları çektiklerini, tebligatların yapıldığını, dosyaların dava açılacak şekle geldiğini anda gerekenin yapıldığını belirtti.

Öztürk, Taşınmaz Mal Komisyonu ile ilgili Tapu Dairesi, İçişleri Bakanlığı ve mali konularla ilgili görüşmeler yaptıklarını ve tıkanıklığı aşmaya çalıştıklarını, başvuruların beklenin üzerine olduğunu, tapuda ve Başsavcılıkta yeterli eleman olmadığını dolayısıyla istihdam yapılması gerektiği görüşünü ortaya koyduklarını, bazı eksikliklerin giderildiğini ve sürecin hızlandığını, kısa sürede tıkanıklığın aşılacağını ifade etti.

Savcıların özlük haklarına yönelik düzenleme yapılması gerektiğini belirten Öztürk, Yüksek Savcılar Kurulu’nun münhaller ve sınavlar konusunda titiz çalışmalar yaptığını gerekçelerin de notlarla belirtildiğini söyledi.

Öztürk, münhallerin yasaya uygun, şeffaf ve dürüst şekilde yapıldığını söyledi.

Teminat ve kefaletler konusundaki söylemleri ilk duyduğunu söyleyen Öztürk, bunun araştırmasını yapacağını kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75