'Başsavcı Yardımcısı, savcılara mobbing uyguluyor'

banner37

Emekliliğine birkaç ay gibi kısa bir süre kalan Başsavcı vekili Ersoy Ölçter’in, Başsavcılık’ta keyfi bazı kararlar aldığı ve savcılara baskı uyguladığı iddia ediliyor.

'Başsavcı Yardımcısı, savcılara mobbing uyguluyor'
banner99

Geçtiğimiz Ağustos ayında açılan münhal ile Başsavcılık makamına başvuran Başsavcı vekili Ersoy Ölçter’in, tek aday olmasına rağmen seçilememesinin ardından savcılara baskı uyguladığı ve çeşitli tehditlerde bulunarak bazı kararlar aldığı söyleniyor.

KIBRIS’ın edindiği bilgilere göre, Ölçter’in seçilememesinden kaynaklı intikam alırcasına bir tavır sergileyerek Başsavcı Yardımcı Muavini Behiç Öztürk ile birlikte savcılar arasında ayrım yapmaya başladığı, baskılar uyguladığı, savcıların görev yerlerini değiştirmekle ve başka kazalara sürmekle tehdit edip, kazanamamasının hırsını savcılardan çıkarmaya çalıştığı iddia ediliyor.

6 kişiden oluşan Yüksek Savcılar Kurulu’nda Başsavcı seçilebilmek için yarıdan bir fazla oy alınması gerekirken, geçtiğimiz ay yapılan seçimde Ersoy Ölçter 3 oy almış, 3 oy ise boş çıkmıştı. Yapılan seçim öncesinde açılan münhale Ersoy Ölçter ile birlikte Behiç Öztürk ve Ergül Kızılokgil de başvurmuş ancak seçim günü Behiç Öztürk ve Ergül Kızılokgil adaylıktan çekildiğini duyurmuştu.

Ölçter: İddialar tamamen yalan

Konuyla ilgili konuşan Başsavcı Vekili Ersoy Ölçter, iddiaların tamamıyla yalan olduğunu ifade ederek, dairede çalışan bir çok savcı olduğunu ve tehdit iddialarının onlara sorulması da sorulması gerektiğini kaydetti. 

banner134
Ölçter, açıklamasında şunları ifade etti: 

"İddiaların hiçbir gerçek tarafı yoktur. Dairede bir sürü savcı var. Onları tehdit ettik mi sorum bakalım. Sizi arayıp yalan bilgi verenlerin yalan söylediğini savcılar doğrulayacaktır. Kimseyi başka bir yere aktarmak ya da başka görevlere vermek gibi bir niyetimiz yoktur"

Yüksek Savcılar Kurulu kimlerden oluşuyor?

Yüksek Savcılar Kurulu, Başsavcı, Başsavcı Yardımcısı, Yüksek Mahkeme’nin Başkan ve Üyeleri arasından belirli bir süre için yetkili kılacağı bir üye, Başsavcı Yardımcısı Muavinleri, en Kıdemli Kaza Mahkemesi Başkanı ve Kıdemli Savcı ile Savcıların iki yıl için görev yapmak üzere kendi aralarında gizli oyla seçtikleri iki savcıdan oluşur.

Yüksek Savcılar Kurulu’nda şu isimler görev yapıyor:

Ersoy Ölçter (Başsavcı Yardımcısı), Behiç Öztürk (Başsavcı Yardımcı Muavini), Ergül Kızılokgil (Başsavcı Yardımcı Muavini), Gülden Çifçioğlu (Yüksek Mahkeme Yargıcı), Bahar Saner (Kaza Mahkeme Başkanı), İbrahim Ruso (Savcı), Ayşe Kaymak (Savcı)

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2018, 14:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75