banner6

Başsavcılık, ‘terfi’ davalarından çekildi

banner37

Ülkemiz mahkemelerinde bir ilk yaşandı… KKTC Başsavcılığı, Polis Hizmetleri Komisyonu’nun gerçekleştirdiği terfi sınavlarıyla ilgili açılan davalarda, polisi temsil etmeme kararı aldı

Başsavcılık, ‘terfi’ davalarından çekildi
banner8

Emine UYSAL ÇALUDA
BAŞSAVCILIK “TARAF DEĞİLİZ” DEDİ… Polis Hizmetleri Komisyonu’nun gerçekleştirdiği terfi sınavlarıyla ilgili açılan davalar artmaya devam ederken, dün ilginç bir gelişme yaşandı. Yüksek İdare Mahkemesi’ne terfi sınavlarının idari işlem açısından yürütmesinin durdurulması amacıyla açılan davanın ara emri duruşmasında mahkeme, tek taraflı ara emri vermeyip, Savcılığın ara emri dosyalaması için davayı erteledi. YİM huzurundaki davada, KKTC Başsavcılığı ise, bu davada taraf olmadığını açıkladı.

“GÖRÜŞLERİMİZİN AKSİNE HAREKET EDİLDİ”… KKTC Başsavcılığı’nın Polis Hizmetleri Komisyonu’nun sınav yönetmeliğine uygun hareket etmesi, açılan davalar nedeniyle sınavların yapılmaması ve terfileri vermemeleri yönünde tavsiyelerde bulunduğu ancak buna uygun hareket edilmemesi üzerine davalardan çekildiği öğrenildi. Başsavcılık, PGM ile istişare halinde emirname yayımladı. Polislerin terfileriyle ilgili Yüksek İdare Mahkemesi’ne dosyalanan 19 davada PGM’yi artık dört avukat temsil edecek.

KKTC Başsavcılığı, Polis Hizmetleri Komisyonu’nun gerçekleştirdiği terfi sınavlarıyla ilgili açılan davalardan çekildi.

KKTC Başsavcılığı, PGM Polis Hizmetleri Komisyonu’nun aleyhine açılan davalarda, savcılığın daha önceki görüşlerinin aksine hareket edilmesi nedeniyle, polisi bu tip davalarda temsil etmeme yönünde karar aldı.

KKTC Başsavcılığı, Polis Hizmetleri Komisyonu’nun sınav yönetmeliğine uygun hareket etmesi, açılan davalar nedeniyle sınavların yapılmaması ve terfileri vermemeleri yönünde tavsiyelerde bulundu ancak buna uygun hareket edilmemesi üzerine davalardan çekildi.

Başsavcılık, PGM ile istişare halinde emirname yayımlayıp, dört avukatın davaya atanmasını sağladı.

Terfilerle ilgili Yüksek İdare Mahkemesi’ne dosyalanan 19 davada, PGM’yi avukatlar Emine Uzun, Sevilay İleri, İbrahim Çiçekseven ve Merve Ateş Çırık temsil edecek.

Terfilerle ilgili yeni davalar açıldı

Müfettiş Muavini N.İ.V.A., Yüksek İdare Mahkemesi’ne Polis Hizmetleri Komisyonu’nun Müfettişlik mevkii için gerçekleştirdiği yarışma sınavında, tüzüğe göre önceden soru bankası oluşturulmaması, sorulan soruların soru bankasından seçilmemesi ve tüzükte belirlenen usulde soruların dağıtılmaması nedeniyle sınavın idari işlem açısından yürütmesinin durdurulması için dava dosyaladı.

YİM Başkanı Gülden Çiftçioğlu’nun huzurunda görüşülen ara emri duruşmasında, mahkeme, tek taraflı ara emri vermeyip, Savcılığın ara emri dosyalaması için davayı erteledi.

YİM huzurundaki davada, KKTC Başsavcılığı ise, bu davada taraf olmadığını beyan etti.

KKTC mahkemelerinde bir ilk yaşandı

Müfettiş Muavini N.İ.V.A’nın avukatı Ulaş Sabancı, terfi davasında ara emri talep ettiklerini ancak mahkemenin tek taraflı ara emri vermeyip, KKTC Başsavcılığı’nın itiraz dosyalamasını istediğini belirtti.

Sabancı, KKTC Başsavcılığı’nın bu davada taraf olmadığını beyan edip, itiraz dosyalamadığını kaydetti.

banner134

Sabancı, “KKTC mahkemelerinde bir ilk yaşandı. KKTC Başsavcılığı, Polis Genel Müdürlüğü’ne açtığımız terfi davasında müdafaa etmeyeceğini beyan etti. Bu meselede savcılık makamı, Polis Genel Müdürlüğü için itiraz dosyalamayacağını ve savunma yapmayacağını beyan etti” dedi.

Polisin bir emirname tahtında, terfi davaları için avukat tayin edeceğini belirten Sabancı, bu durumun ilk kez yaşandığına vurgu yaptı.

“Terfiler takıldığı için davanın esası görüşülecek”

Avukat Ulaş Sabancı, terfi sınavında, soruların kişiye göre sorulması, soru bankasının oluşturulmaması, polis mensuplarına dağıtılmaması, soruların keyfi sorulması gerekçeleriyle dava açıldığını belirtti.

Sabancı, Polis Genel Müdürlüğü’nün terfileri vermesi nedeniyle davanın esasının görüşüleceğini kaydetti.
Sınavda tüzüğe aykırı hareket edildiğini savunan Sabancı, tüm terfi işlemlerinin iptalini talep ettiklerine vurgu yaptı.

Sabancı, Müfettiş Muavini N.İ.V.A.’nın açtığı ve düne tayinli olan davanın duruşma için 17 Eylül’e ertelendiğini kaydetti.
Üç çavuş da dava açtı

Polis çavuşları Temel Aydın, Ali Bulut ve Erdal Dal da terfilerin iptali için YİM’de dava dosyaladı. Dava açmaya hazırlanan başka polis mensupları olduğu bilgisine de ulaşıldı.

Polis Müdür Muavinleri Barış Sel, Ali Adalıer, Başmüfettiş Aslan Coşkun, Polis Müdür Muavini Bekir Abatay  da terfilerin iptali için dava dosyalamıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88