banner6

'Başsavcılık' yine gündemde'

banner37

Başsavcılık seçiminde yeterli oy alamadığı için Başsavcılık görevine vekaletle görevlendirilen Ersoy Ölçter’in, savcıları görev yerlerini değiştirmekle tehdit ettiği öne sürüldü. Ölçter ise, bu iddiaları yalanladı

'Başsavcılık' yine gündemde'
banner99

Yüksel Savcılar Kurulu tarafından görev süresi biten Başsavcı Aşkan İlgen’in yerine yeni bir isim seçilememesiyle gündeme gelen ‘Başsavcılık’, bu kez farklı bir iddiayla konuşulmaya başladı.

Başsavcı seçiminden yanıt alınamamasından dolayı, bu göreve vekalet eden Ersoy Ölçter’in de Başsavcılık’ta keyfi bazı kararlar aldığı, savcılar arasında ayrım yapmaya başladığı, savcıları görev yerlerini değiştirmekle tehdit ettiği öne sürüldü.

Başsavcı Vekili Ersoy Ölçter ise, iddiaların hiçbir gerçekliği olmadığını ifade ederek savcılara, tehdit edilip, edilmediklerinin sorulmasını istedi.

Savcıların tehdit

edildiği iddiası var

Geçtiğimiz ağustos ayında açılan münhalle Başsavcılık makamına başvuran Başsavcı vekili Ersoy Ölçter’in, tek aday olmasına rağmen seçilememesinin ardından savcılara baskı uyguladığı ve çeşitli tehditlerde bulunarak bazı kararlar aldığı iddia edildi.

KIBRIS’ın edindiği bilgilere göre, Ölçter’in Başsavcı olarak seçilememesinden dolayı olumsuz tavırlar sergilediği, Başsavcı Yardımcı Muavini Behiç Öztürk’le birlikte savcılar arasında ayrım yapmaya başladığı, baskılar uyguladığı, savcıların görev yerlerini değiştirmekle ve başka kazalara sürmekle tehdit ettikleri öne sürüldü.

Ölçter: Kimseyi başka yere

aktarma gibi bir niyetimiz yok

KIRBIS’ın görüşüne başvurduğu Başsavcı Vekili Ersoy Ölçter ise, iddiaların tamamıyla yalan olduğunu ifade etti. Ölçter, dairede çalışan birçok savcı olduğunu ve tehdit iddialarının onlara sorulması gerektiğini kaydetti.

Ölçter, “İddiaların hiçbir gerçek tarafı yoktur. Dairede bir sürü savcı var. Onları tehdit ettik mi sorun bakalım. Sizi arayıp yalan bilgi verenlerin yalan söylediğini savcılar doğrulayacaktır. Kimseyi başka bir yere aktarmak ya da başka görevlere vermek gibi bir niyetimiz yoktur” dedi.

Başsavcı seçiminde 3

adaydan 2’si çekilmişti

 

6 kişiden oluşan Yüksek Savcılar Kurulu’nda Başsavcı seçilebilmek için yarıdan bir fazla oy alınması gerekirken, geçtiğimiz ay yapılan seçimde Ersoy Ölçter 3 oy almış, 3 oy ise boş çıkmıştı.

Yapılan seçim öncesinde açılan münhale Ersoy Ölçter ile birlikte Behiç Öztürk ve Ergül Kızılokgil de başvurmuş ancak seçim günü Behiç Öztürk ve Ergül Kızılokgil adaylıktan çekildiğini duyurmuştu.

Yüksek Savcılar Kurulu, Başsavcı, Başsavcı Yardımcısı, Yüksek Mahkeme’nin Başkan ve Üyeleri arasından belirli bir süre için yetkili kılacağı bir üye, Başsavcı Yardımcısı Muavinleri, en Kıdemli Kaza Mahkemesi Başkanı ve Kıdemli Savcı ile Savcıların iki yıl için görev yapmak üzere kendi aralarında gizli oyla seçtikleri iki savcıdan oluşur.

Yüksek Savcılar Kurulu’nda şu isimler görev yapıyor:

“Ersoy Ölçter (Başsavcı Yardımcısı), Behiç Öztürk (Başsavcı Yardımcı Muavini), Ergül Kızılokgil (Başsavcı Yardımcı Muavini), Gülden Çifçioğlu (Yüksek Mahkeme Yargıcı), Bahar Saner (Kaza Mahkeme Başkanı), İbrahim Ruso (Savcı), Ayşe Kaymak (Savcı)”.

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2018, 08:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104