banner6

Batacaklarına vazgeçiyorlar!

banner37

Batacaklarına vazgeçiyorlar!
banner151 banner143

Cemre CEMALİ

   Hayvancılık sektöründe ciddi krizler baş gösterdi. Hayvan üreticileri, girdi maliyetlerine daha fazla dayanamayarak bu işten vazgeçmeye başladı.

   Peş peşe yaşanan zamlardan sonra hayvanlarına bakamayacak hale gelen üreticiler, sosyal medyada ilan vererek hayvanlarını toplu olarak satışa çıkardı.

   Sosyal medyada kurulan Tarım ve Hayvancılık Platformu’nda hayvanlarının fotoğraflarını paylaşan bazı üreticilerin satış ilanlarında açıklamalar da yer alıyor.

   Okuyanları derinden üzen bu ifadeler şöyle:

   “Bu işten vazgeçeceğimiz için uygun fiyata satılıktırlar.Koyunlar hariç, oda mandıra boş kalmasın diye. 18 keçi 18/20 adet de oğlakları. Pazarlıksız, tanesi 2500 TL, oğlaklarıyla, isteyen gelip görebilir, tek tek satılmaz, hepsi birden.Ciddi alıcılar özelden ulaşsın.

   Hepsi genç ve tahlilleri temizdir. 30 koyun, hepsi genç, toplu satılacak 90 bin TL.

   41 adet keçi, 1 adet teke, 28 adet oğlak. Oğlaklar 20 günlük- 3 aylık arasıdırlar. Keçiler seçme alınmıştır, 96 500 bin TL.

   Toplu satılık 3 adet keçi, 1 adet çebiş, 2 adet oğlak, 1 adet teke 11 bin 500 TL, pazarlık yok”.

   Konuyla ilgili KIBRIS’a konuşan hayvan üreticileri, yem fiyatlarındaki artışlardan dolayı bu işi devam ettirmenin imkânsız hale geldiğini belirterek, “Yem parasıyla başa çıkamıyoruz, yem almaya devam edersem hayvanların parasından fazla para vermiş olacağım. Hayvanları ilana koydum ama alan yok ki. Alan, alıp başına bela mı etsin?” şeklinde konuştu.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları da birçok hayvan üreticisinin yem alacak durumda olmadığı için hayvanlarına bakamayacak hale geldiğini söyledi.

   Zamlar karşısında çaresiz kalan hayvancıların ilerisini kestiremediği için zamların devam edeceği korkusuyla bu işten vazgeçtiğini vurgulayan Naimoğulları, “Batacaklarına bu işten vazgeçiyorlar” dedi.

Naimoğulları: Hayvanları toplu olarak satışa çıkardılar

   Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, akaryakıt, elektrik ve yem fiyatlarındaki zamlardan sonra birçok hayvan üreticisinin üretimden vazgeçmeye başladığını belirtti.

Naimoğulları, bir torba yem fiyatının 420-450 TL arasında olduğunu kaydederek, kurak veya yarı kurak bölgedeki üreticilerin besleme yapamadığı ve yem alacak durumunda olmadığı için hayvanlarına bakamayacak hale geldiklerini söyledi.

   Başta küçükbaş hayvancı olmak üzere birçok üreticinin artan girdi maliyetleri karşısında dayanamadığını söyleyen Naimoğulları, sosyal medyada kurulan Tarım ve Hayvancılık Platformu’nda hayvanların toplu olarak satışa çıkarıldığını açıkladı.

“Hayvanların birçoğu direkt olarak mezbahaya gidiyor”

   Naimoğulları, satılan hayvanların el değiştirmesi noktasında sıkıntı olmadığını söyleyerek, “Başka hayvancı alıyorsa sorun olmaz ama bu hayvanların birçoğunu kasaplar alıyor. Bu da demek oluyor ki hayvanlar, direkt olarak mezbahaya gidiyor” dedi.

   Tarım ve hayvancılıkta başta akaryakıt olmak üzere elektrik ve yem maliyetlerinin mutlak surette düşürülmesi ve desteklenmesi gerektiğini altını çizen Naimoğulları, üretimin devamlılığı açısından bunun çok önemli olduğunu kaydetti.

Naimoğulları, üretim azaldığı sürece günün sonunda ürünlerin daha pahalı olacağını anlatarak, üretim maliyetlerini düşürüp ülkemizdeki üretimin arttırılması gerektiğinin altını çizdi.

   Temel gıda maddelerinin ucuzlamasını sağlamak için daha fazla üreterek iç piyasaya ürün sunulmasının önemine işaret eden Naimoğulları, hayvancılığın azalmasıyla beraber et, süt ve süt ürünlerinin daha pahalı olacağına dikkat çekti.

“Günlük süt üretimi100 ton azaldı”

   Naimoğulları, günlük süt üretiminin 10 gün önce 480 ton olduğunu, şu an ise süt üretiminin günlük 370 tonlara gerilediğinin altını çizerek, günlük süt üretiminin 100 ton azaldığını kaydetti.

   Bu durumun sektörün düğer paydaşlarını da batıracağına dikkat çeken Naimoğulları, fabrikaların kapanacağını, kurumların ve birçok esnafın çalışamayacağını belirtti.

   Naimoğulları, hayvanlarını satan üreticilerin birçoğunun da göç etmeye başlayacağını kaydederek “Kimisi güneye, kimisi başka ülkeye gidecek. Gidemeyenler de bu ülkede kalarak çok kötü koşullarda yaşamaya devam edecek” şeklinde konuştu.

Hayvan sahipleri giderek azalıyor

   Hayvan sahibi olan insanların her geçen günazaldığına dikkat çeken Naimoğulları, hükümetin elektrik, akaryakıt ve yem fiyatlarındaki artışa bağlı olarak gıdalara gelen zamların durup durmayacağı noktasında hiçbir açıklama yapmadığına dikkat çekti.

   Naimoğulları, bu nedenle zamlar karşısında çaresiz kalan hayvancıların ilerisini kestiremediği için zamların devam edeceği korkusuyla bu işten vazgeçtiğini vurgulayarak “batacaklarına bu işten vazgeçiyorlar” dedi.

Hayvan üreticileri ne dedi?

Abdullah Eren Kanturmuş

   “Biz küçük bir üretici olmamıza rağmen yem fiyatlarındaki artışlardan sonra bu işi devam ettirebilmemiz imkânsız hale geldi.1 torba yem,hayvanlarıma ancak 2-3 gün yetiyordu. Biz hayvanlarımızı beslemek için takviye yem almak zorundayız. Bunu yapmazsak hayvanımız güçsüz kalıyor verim alamıyoruz. Bu nedenle

90 hayvanımdan birçoğunu sattım, 40’a kadar düşürdüm. Cambaz dediğimiz bu işleri yapan kişiler var, onlar alıyor ama hayvancıya mı, mezbahaya mı satıyorlar bilmiyorum.Birçok çiftçi de henüz tarlasını biçtirmedi, balyalar, samanlar hepsi duruyor. Onlar da haklı, mazotun yükselmesinden dolayı tarlayı sürmek dünya para istiyor.”

Mehmet Kıstı

   “Benim 25 tane koyunum vardı. Evde süt, yoğurt olsun diye 5 tanesini bırakacağım, bir şekilde bu 5 koyuna bakmaya çalışacağım. 20 tanesini ise satmak için Tarım ve Hayvancılık Platformu’nda ilan yayınladım. Çünkü bu sene tarlaya ektiğim arpa olmadı, bu nedenle hayvanları satmaya mecbur kaldım,arpanın kilogram fiyatı 2.75’ti şimdi 5 buçuk 6 TL olmuş. Yem parasıyla başa çıkamıyoruz, yem almaya devam edersem hayvanların parasından fazla para vermiş olacağım. Hayvanları ilana koydum ama alan yok ki. Alan alıp başına bela mı etsin?”.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104