banner6

Batıyoruz, acil önlem alın!

banner37

Dövizin hızlı yükselişi karşısında, ayakta kalmak için adeta savaş veren Geçitkale esnafı, isyan ederek yetkililere çağrıda bulundu:

Batıyoruz, acil önlem alın!
banner99

Sedef BOŞNAK

Geçitkale köyündeki küçük esnaf, eski günlerini, eski canlılığını arıyor.

Dövizin hızlı yükselişi karşısında zorda kalan esnaf, ayakta kalabilmek için adeta savaş veriyor. “Satışlar durdu” diyen esnaf, ilgililere, bir an evvel tedbir alması için çağrıda bulundu.

KIBRIS’a konuşan Geçitkaleli esnaf, dövizin yükselişi karşısında, Türk Lirası’nın değer kaybettiğine vurgu yaptı ve vatandaşın alım gücünün düştüğüne işaret etti.

Vatandaşın evine giren maaşın ancak zaruri ihtiyaçlara yettiğine değinen esnaf, piyasada nakit sıkıntısı yaşandığını belirterek, vatandaşın ihtiyaçlarını borçla alma yoluna gittiğinden söz etti.

Esnaf, sattığı ürünlerin neredeyse tamamının ithal olduğuna dikkat çekerek, dövizin yükselmesiyle bu ürünlerin fiyatının da yükseldiğini ifade ederek, kendilerinin satış yapabilmek için fiyatlarını arttırmadığından söz etti ve “Vatandaş da esnaf da perişan. Ne yapacağımızı şaşırdık. Önümüz karanlık, böyle giderse hepimiz batacağız. Ülkeyi zor günler bekliyor, tedbir şart” diye uyarıda bulundu.

Esnaf ne dedi?... Esnaf ne dedi?... Esnaf ne dedi?...

Münevver Özükan:

Esnaf can çekişiyor. Ayakta kalma savaşı veriyor. İşler günden güne düştü. Ben, Gazimağusa’dan Geçitkele’ye gelin geldim. Üniversite mezunuyum, ancak, işsizlik sonucu kendi işyerimi açtım. 2003’ten beridir esnafım. 5 metre kareye açtığım dükkânımı yavaş yavaş büyüttüm. O yıllarda bölgede tektim, işler çok iyiydi. Şimdilerde, eski günleri arar olduk. İşler günden güne düşüyor. Eşim çalışmasa, ayakta kalamazdım. Döviz yükseldi, köylünün alım gücü düştü. Vatandaşın evine giren maaş ancak elektrik, su, telefon ve mutfak masraflarına yetiyor. Veresiyeler arttı. Piyasada nakit sıkıntısı arttı. Ayın ilk haftası dışında iş yapmıyoruz. Parası olan da Güney Kıbrıs’tan, şeherden alışveriş yapıyor. İthal ürün getirdiğimiz için döviz artışından da etkileniyoruz. Gerekli tedbirlerin alınmasını istiyoruz.

Mustafa Güçeri:

1996’dan beridir market çalıştırıyorum. Geçmiş günleri, yılları mumla arar olduk. İşler durdu. Özellikle köy yerlerindeki küçük esnaf adeta kan ağlıyor. İşlerimizin yüzde 80’i veresiye, nakit yok. Veresiyelerin de tümünü tahsil edemiyoruz. Öte yandan döviz yükselince, fiyatlar da yükseliyor. Buna karşılık, vatandaşın zor olan alım gücü daha da düşüyor. Çaba sarf ediyoruz, mücadele ediyoruz ancak olmuyor. Büyükler küçükleri bitirdi.  İlgililer, küçük esnafı korumak için gereken tedbirleri almalı, aksi halde kepenk indirenlerin sayısı daha da artacak.

Mübeccel Kahveci:

20 yıldır esnafım. Satışlar çok kötü. İş yok. Olan iş de veresiye. Vatandaşın cebinde para yok. Sattığımız ürünün yerine yenisini koyamaz olduk. Döviz yükselince, fiyatlar arttı. Her şey zamlandı. Kötü olan durum daha da kötü oldu. İnsanlar haklı olarak, önce boğazını daha sonra sırtını düşünüyor.  İlgililerin, küçük esnafı koruyucu tedbir alması şarttır. Pazar yerlerinde yapılan satışlar da bizi etkiliyor.

Hüseyin Çobanoğlu:

Sıkıntımız çok. Herşey zamlandı. Pahalılık alım gücünü düşürdü. Adam haftada iki kez kebap yerken, bunu bire düşürdü. Kimisi almaz oldu. Kömürcü, kolâcı zam yaptı. Biz, zam yapmadık, yapsak, sattığımızı da satamayacağız. Dövizin baş döndürücü yükselişi herkesi mahvetti. Geçim zorlaştı. Önlem şart.

Zehra Güven:

21 yıldır esnafım, böyle kötü gün görmedik. İşler çok düştü. Gün geçtikçe de azalıyor. Satışlarımızı artırmak için kendimizi yeniliyoruz ancak fayda sağlamıyor. Döviz yükseldi, vatandaşın düşük olan alım gücü daha da düştü. Vatandaş zaruri ihtiyaçlarını dahi almakta zorlanıyor. Ev ve araba alanlar, TL kazanıp, döviz borcu ödüyor. Herkes perişan. Allah hepimizin yardımcısı olsun.

Lütfi Çobanoğlu:

Kahveciyim. Geçmiş yılları mumla arar olduk. Vatandaşın alım gücü günden güne düştü. İşsizlik arttı. İşleyenler de boğaz tokluğuna çalışıyor. Geçmişte adam 2-3 kahve içer, bir de yanındakilere ısmarlardı. Şimdi nerde? Gelen bir kahve içip evine gider. Bir de akşamüzeri gelirse bir daha içer o kadar. Kahve, gaz ve daha birçok şey zamlandı. Kahve her yerde 2,5 TL biz de 2 TL. Zam yapsak, sattığımızı da satamayacağız. Saat 21.00’e kadar çalışırdım eskiden, şimdi 17.00’de kapar eve giderim. Kahveye gelenlerin de keyfi yok. Vatandaşın alım gücü düştü, sohbet edecek halleri dahi kalmadı.

Necmi Şabanoğulları:

Dövizin hızlı yükselişi herkesi kötü yönde etkiledi. Piyasa çok duruldu. Alım gücü düştü. Vatandaş çarşıya çıkmaz oldu. Millet olarak sıkıntı yaşıyoruz. Durum içler acısı. Her yılsonu döviz yükseliyor. Kullandığımız ürünlerin yüzde 90’ı ithal. Adada üretim yok. Döviz yükselince, eve giren her şeyin fiyatı da otomatik olarak yükseliyor. İğneden ipliğe her şeyi zamlı alıyoruz. Aylık alışveriş yapan vatandaş haftalığa, haftalık yapan da günlüğe döndü. Kimisi bugünü kurtardık, yarına Allah kerim diyor.
 

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2017, 10:58
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104