KTV
RADYO

Battık çıktık

Ülkemizi dün sabah etkisi altına alan gök gürültülü, şiddetli sağanak ve dolu yağışı, Lefkoşa ve civar bölgelerinde ‘doğal afete’ neden oldu. Birçok ev ve işyeri sular altında kaldı; yollar göle döndü… İtfaiye, polis ve Sivil Savunma ekiplerine her yerden ‘imdat’ çağrısı geldi.

Battık çıktık
  • 05 Aralık 2018, Çarşamba 9:17

Mehmet KARA - Meyil AVCAN - Ali ÇATAL - İbrahim FEVZİOĞLU - Özmen YILANCILAR - Uğur KAPTANOĞLU

KKTC’de dün sabah saat 02.00 itibarı ile başlayan şiddetli sağanak yağış, birçok bölgede olumsuzluklara neden oldu. Vatandaşlar, “adeta gök yarıldı. Etkili olan şiddetli sağanak nedeniyle battık çıktık” ifadelerine yer verdi.

Aşırı yağışlar nedeniyle birçok ev ve işyerini su bastı. İnsanlar mahsur kaldı, araçlar sel sularından çıkamadı. Evlerini su basan vatandaşlar günün ilk ışıklarına kadar temizlik yaptı, kendi imkanlarıyla mağduriyetlerini gidermeye çalıştı.

Değirmenlik'te aşırı yağışlar nedeniyle sürüklenen bir araç, iki evin duvarı arasına sıkıştı.

Aşırı yağış nedeniyle bazı ana yollarda trafik akışı durdu. Girne Kapısı’nın bulunduğu Cemal Gürsel Caddesi adeta göle döndü.

Lefkoşa’da, Ortaköy Işıkları ile Hastane Çemberi arasında kalan yol, Yonca Kavşağı civarı, Altınova- Ağıllar yolu tek yönlü, Turnalar – Yarköy yolu ise tamamen trafiğe kapatıldı.

Lefkoşa-Girne anayolu, Olbia Sitesi yakınlarında Girne’ye gidiş istikametinde yaşanan su birikintisi nedeniyle trafik tek şeritten verildi.

Girne -Değirmenlik anayolunda, göletin 500 metre üzerinde toprak kayması yaşandı. Bu nedenle bölgedeki yol, bir süre trafiğe kapatıldı.

Dipkarpaz-Zaferburnu anayolundaki şiddetli yağışlar su birikintilerine ve yer yer toprak kaymasına neden oldu.

Girne’de, Prestige Sitesi’nde bulunan elektrik trafosuna giden yolda aşırı su birikintisi yaşandı. Girne itfaiyesi, trafo binasını su basma riski nedeniyle çalışma başlattı ve bölgede su tahliyesi yapıldı.

 

Lefkoşa’da birçok evi su bastı

Başkent Lefkoşa’da, sabahın erken saatlerinde etkili olan sağanak nedeniyle birçok evi su bastı.

Vatandaşlar, su baskınları nedeniyle büyük mağduriyet yaşadı. Evlerini su basan vatandaşlar, günün ilk ışıklarına kadar temizlik yaptı.

Lefkoşa İtfaiye Şubesi ile Sivil Savunma ekipleri, mağdur olan vatandaşların yardımına koştu.

 

Marmara’da dere taştı, su baskını yaşandı

Marmara bölgesinde bulunan sosyal konutlarda ikamet eden vatandaşlar, her sene olduğu gibi bu sene de yoğun yağış nedeniyle taşan derenin kurbanı oldu.

Bölge sakinlerinden Tayfun Bakıroğlu, bu bölgede ikamet eden vatandaşların her yıl su baskınları nedeniyle mağdur olduğunu vurguladı.

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin su baskınlarına karşı hiçbir önlem almadığını savunan Bakıroğlu, bu bölgede meydana gelen su baskınlarının en büyük nedeninin dere yataklarına verilen imar izinleri olduğunu söyledi.

Dere yataklarına yapılan yapıların dereyi daralttığını ve bu yüzden derenin taşmasına neden olduğunu ifade eden Bakıroğlu, inşaat süresince çıkan atıkların da dere yatağına döküldüğünü söyledi.

 

“Korku içindeyiz”

Bölge sakinlerinden Zekeriya Alınlıoğlu ise, yedi sene önce yaşanan su baskınında evdeki prizlerin hizasına kadar su seviyesinin yükseldiğini belirtti.

Alınlıoğlu, bu sene ise dereden taşan suların garaj kapısına kadar yükseldiğini söyledi.

Evde engelli çocuğu olduğu bilgisini veren Alınlıoğlu, evini su basması halinde oğlunu evden nasıl çıkaracağının endişesi içinde olduğunu söyledi.

 

“50 bin TL zararım var”

Lefkoşa Organize Sanayi bölgesinde bulunan birçok iş yerinde, etkili olan sağanak nedeniyle su baskınları yaşandı.

Zafer Garaj’ın sahibi Murat Sümeraka, sabah garaja geldiğinde makinelerin sular altında kaldığını belirterek, büyük bir şok yaşadığını vurguladı.

Bölgede altyapı olmadığını dile getiren Sümeraka, belediyenin iş yerlerinin önünde bulunan logarları iptal ederek daha ileriye taşıdıklarını ancak logarların hiçbir işlev görmediğini kaydetti.

50 bin TL zarara uğradığı bilgisini veren Murat Sümeraka, sigorta şirketlerinin sanayi bölgesinde bulunan hiçbir iş yerini olası sel bölgesi olduğu için sigortalamadığının altını çizdi.

 

Girne Kapısı civarı, göl oldu

Lefkoşa’da Girne Kapısı’nın bulunduğu bölge ve Cemal Gürsel Caddesi de, sabahın ilk saatlerinde etkili olan şiddetli sağanaktan nasibini aldı ve bölge adeta göle döndü.

Benzin istasyonunda mahsur kalan 5 kişi, Lefkoşa İtfaiye Şubesi ekiplerinin yardımıyla bulundukları yerden kurtarıldı.

Yonca Kavşağı'nda üç araç mahsur kaldı

Şiddetli sağanaktan sonra oluşan sel suları nedeniyle Lefkoşa-Gazimağusa anayolu Yonca Kavşağı’nda üç araç mahsur kaldı.

Araçlar, ekiplerin müdahalesiyle bulundukları yerden çıkarıldı.

Sel suları nedeniyle Yonca Kavşağı’nın İskele ile Ercan istikameti trafiğe kapatıldı.

 

Dağyolu bu kez çamura bulandı

Girne-Değirmenlik Dağyolu’nda göletin yaklaşık 500 metre yukarısında toprak kayması nedeniyle yolun yaklaşık 50 metrelik bölümünde çamur birikmesine neden oldu. Yol, ulaşıma kapatıldı. Girne istikametinden gelen sürücüler Değirmenlik Başpınar bölgesine yönlendirildi.

Yol; polis, itfaiye ve belediye ekiplerinin uzun uğraşları sonucunda temizlendikten sonra yeniden trafiğe açıldı.

Sağanak ve kuvvetli rüzgar ağaçları devirdi

Etkili olan sağanak ve kuvvetli rüzgar nedeniyle, ağaçlar yola devrildi.

Göçmenköy, Gönyeli-Yenikent, Haspolat, Metropol, Değirmenlik ve Meclis önünde yola devrilen ağaçlar, ekiplerin müdahalesiyle kaldırıldı.

 

Demirhan çamur deryası

Şiddetli yağış, Demirhan’ı çamur deryasına dönüştürdü.

Su birikintileri nedeniyle bahçelere girilemeyecek hale geldi, evleri su bastı. Bölge sakinleri dört koldan evini su basan vatandaşlara yardımcı oldu.

Demirhan’da toplam 409 ev ve iş yerinden oluşacak 19’ar katlı binaların bulunduğu alan tamamen sular altında kaldı. Bölge halkının iddiasına göre, inşaatın yapıldığı alan aslında İngiliz sömürge dönemi haritalarında ‘dere yatağı’ olarak görülüyor.

 

Değirmenlik’te araçlar sürüklendi

Değirmenlik’te sel sularının sürüklediği bir araç, iki evin duvarları arasına sıkıştı.

Köy içerisindeki bazı yollarda, asfalt da büyük çapta hasar gördü; evlerini su basan vatandaşlar, ellerinde süpürgelerle çamurlu suyu gün boyu temizlemeye çalıştı.

Değirmenlik Belediye Başkanı Ali Karavezirler, dün gün boyu bölgede ekibiyle inceleme yaptı.

Değirmenlik, Beyköy, Minareliköy ve Cihangir’de maddi hasarın meydana geldiğini belirten Karavezirler, “Doğal afet haberini alır almaz harekete geçtik. Saat 03.00’ten bu yana ayaktayız. Demirhan’da 1, Beyköy’de 2, Minareliköy’de 3 ve Değirmenlik’te 10 evde su baskını yaşandı. Belediye olarak, bütün personelimizle seferber olduk ve halkımızın yardımına koştuk” dedi.

 

Minareliköy’de nohut büyüklüğünde dolu

Minareliköy’de etkili olan dolu yağışı ise, herkesi hayrete düşürdü.

Nohut büyüklüğündeki dolular, biriktikleri yerde kar gibi görüntü oluşturdu. Narenciye ağaçlarındaki meyveleri döken, ekili arazilere zarar veren ve köyün bazı yerlerini ‘kar yağmışçasına’ beyaza büründüren dolu, bölge sakinlere zor anlar yaşattı.

Dolunun vurduğu bahçe ve ekili alanlardaki mahsulün yok olduğunu söyleyen köy sakinleri, hükümet başta olmak üzere yetkililerden yardım ve acil eylem planı talebinde bulundu.

 

İtfaiye su tahliyesi yaptı

Girne’de, etkili olan sağanak, Prestige Sitesi’nde bulunan elektrik trafosuna giden yolda aşırı su birikmesine neden oldu.

Girne itfaiyesi, trafo binasını su basma riski nedeniyle çalışma başlattı ve bölgede su tahliyesi yapıldı.

Yağışlar 7 Aralık’a kadar sürecek

En fazla yağış alan Lefkoşa’da merkeze 43.5 kilogram, Sanayi bölgesine 24.5 kilogram ve Yakın Doğu İstasyonu’na ise 20 kilogram yağış düştü.

Meteoroloji Dairesi’nden elde edilen verilere göre, Ercan 28.8, Girne 29, Yenierenköy 28.4, Lefke 12.2, Geçitkale 10.6, Yeşilırmak 6.2, Dipkarpaz 18 ve Alsancak 16.3 kg/m² yağış aldı.

Yağışların 7 Aralık Cuma gününe kadar süreceği de belirtildi.

39 şikayete müdahale edildi

LTB’den yapılan yazılı açıklamada, saat 02.00 itibarı ile yaşanan yoğun ve şiddetli yağışlar sonrasında görevlerinin başında olan Lefkoşa Türk Belediyesi ekipleri tarafından gerekli müdahalelerin yapıldığı ve sabah saat 04.30 itibariyle yağmur kaynaklı sıkıntılar en aza indirildiği kaydedildi.
LTB ekipleri 02.00’den itibaren Alo185; 24 saat çözüm hattına ulaşan 39 şikayete müdahale etti.
 

Fırtına ve yağmur zararlarına karşı müdahale ekipleri kuruldu

İçişleri Bakanlığı, ülkeyi etkisi altına alan fırtına ve aşırı yağışların başladığı ilk dakikadan itibaren ilçe kaymakamlıkları, belediyeler, Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı ve itfaiye ile organize müdahale ekipleri kurduğunu duyurdu.

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, çeşitli bölgelerde yaşanan su baskınları ve kurtarma gibi acil durumlarda gerekli müdahalelerin yerine getirildiği belirtilerek, konutlarında mağdur olan ailelere de ilçe kaymakamlıklarına başvurmaları halinde KKTC Kızılayı tarafından gerekli yardımların yapılacağı duyuruldu.

İhtiyaç duyanların başvuracakları telefon numaraları şöyle:

Lefkoşa Kaymakamlığı: 227 71 05, Gazimağusa Kaymakamlığı: 366 73 08, Girne Kaymakamlığı: 81 52 117, Güzelyurt Kaymakamlığı: 71 44 052,

İskele Kaymakamlığı: 371 23 13, Lefke Kaymakamlığı: 72 87 886, Polis: 155, İtfaiye: 199, Sivil Savunma: 101.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 1 Kızgın 1

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 YENİCAMİ AK 27 21 4 2 53 67
2 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 27 21 3 3 50 65
3 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 27 16 4 7 17 52
4 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 27 17 1 9 16 52
5 ÇETİNKAYA TSK 27 14 6 7 13 48
6 TÜRK OCAĞI LİMASOL 27 12 5 10 9 41
7 LEFKE TSK 27 12 4 11 6 40
8 GÖNYELİ SK 27 12 3 12 4 39
9 CİHANGİR GSK 27 11 6 10 -3 39
10 GENÇLİK GÜCÜ TSK 27 9 5 13 -10 32
11 BAF ÜLKÜ YURDU 27 8 6 13 -8 30
12 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 27 6 9 12 -25 27
13 BİNATLI YSK 27 7 4 16 -27 25
14 ESENTEPE KKSK 27 7 2 18 -28 23
15 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 27 3 9 15 -35 18
16 GİRNE HALK EVİ 27 3 3 21 -32 12
yukarı çık