banner6

Baybars “İklim değişikliğini dünyayla birlikte konuşan hükümet lazım”

banner37

Baybars “İklim değişikliğini dünyayla birlikte konuşan hükümet lazım”
banner151

Halkın Partisi (HP) Milletvekili Ayşegül Baybars, bütçede doğal afet fonuna para konulması gerektiğini, bu yöndeki ısrarlarının da reddedildiğini belirterek, bu hükümette böyle bir vizyonun olmadığını, HP olarak paydaşlarla, ortak akılla çözüm üretebilecek kadrolara sahip olduklarını dile getirdi.

HP Milletvekili Ayşegül Baybars, Kıbrıs TV’de Haluk Yerli’nin sunduğu Sabah Sabah programına konuk oldu. İklim değişimiyle ilgili değerlendirmeleri yanında ülkedeki ekonomik gündemi de değerlendirerek önerilerde bulunan Baybars, tarımdan turizme, yükseköğrenimden sanayiye ciddi anlamda çözüm önerileri ortaya koymak, tüm sektörlerle ortak akılla çözüm bulmak için çalıştıklarını anlattı.

Baybars, memleketin derdinin seçim olmadığını ancak seçimi toplumun derdine çare olabilecek bir enstrüman olarak gördüklerini ifade etti. Piyasada yaşanan un krizi ile ilgili de sorulan soru üzerine, pandeminin üretimin önemini ortaya koyduğunu belirten Baybars, tarım politikalarıyla üretebilmenin ne kadar önemli olduğunun da görüldüğünü söyledi.

İşsizliğe yol açacak karar almayı doğru bulmadığına ifade eden Baybars, ortalığı bulandırmadan, sektörlerle konuşarak karar almanın önemine işaret ederek, “Kriz zamanlarında hızlı karar almak, piyasalar ve etkilenecek sektörlerle iyi analiz yapmak önemlidir” dedi.

Ulusal Birlik Partisi (UBP) ile kurmuş oldukları hükümet döneminde hazırladıkları ekonomik kalkınma paketinin uygulanmaya devam edilmesi gerektiğine vurgu yapan Baybars, “Dövizin yükselişi karşısında piyasalar zaten istikrarsız, bir de hükümetin basiretsizliğinden önümüzü göremememize yol açacak hareketler son derece hatalı” şekline konuştu.

Türk Lirasının değer kaybetmesiyle birlikte KKTC bütçesinin yüzde 40 eridiğini de söyleyen Baybars, hükümete kim gelecekse kısa, orta ve uzun vadede halkın alım gücünü artıracak adımlar atması gerektiğini ifade etti.

Baybars, gofretle çikolataya KDV sıfırlamakla değil, temel gıda ve zorunlu tüketim maddelerinde vergi, stopaj, KDV’yi düşürmek ve kuru sabitlemenin önemine işaret ederek, “İnsanların tek derdinin çikolata gofret yemek olduğunu sanıyorlar. Toplumla alay ediyorlar” dedi.

Baybars, insanların alım gücünü korumak için asgari ücretten vergi alınmaması, hayat pahalılığının daha sık güncellenmesi gerektiğini de belirtti.

Aşırı yağışlarla ve çeşitli doğa olaylarıyla da altyapı sorunlarından dolayı sıkıntılar yaşandığına değinen Baybars, iklim değişikliği eylem planını dünyayla birlikte konuşan bir hükümet gerektiğine işaret etti.

Baybars, bütçede doğal afet fonuna para konulması gerektiği yönünde ısrarlarının da reddedildiğini belirterek, bu hükümette böyle bir vizyonun olmadığını, HP olarak paydaşlarla, ortak akılla çözüm üretebilecek kadrolara sahip olduklarını dile getirdi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
ahmet mehmet
ahmet mehmet - 10 ay Önce

çok güzel düşünüyorsunuz

banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110