banner6

Baybars ile Rogers’tan henüz açıklama yok

banner37

Baybars ile Rogers’tan  henüz açıklama yok
banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

   Halkın Partisi Parti Meclisi sine-i millete gitme kararı aldı. Yani bu durumda HP’li vekillerin milletvekilliğinden istifa etmesi gerekiyor.

   Ancak HP Genel Başkanı Kudret Özersay dışında kalan diğer iki vekil olan Ayşegül Baybars ile Jale Refik Rogers’ın bu karara karşı olduğu iddia ediliyor.

   Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan HP Genel Sekreteri Ahmet Tokatlıoğlu ise Ayşegül Baybars ile Jale Refik Rogers’ın istifa etmeyeceği yönündeki iddiaları yalanladı.

   Parti Meclisi’nin aldığı kararın ardından MYK ve milletvekilleri ile pazartesi günü toplantı yapılacağını kaydeden Tokatlıoğlu, burada da yol haritasının belirleneceğini söyledi.

   Bu arada konuyla ilgili bilgi alınmak istenen Ayşegül Baybars’ın yurt dışında olduğu öğrenilirken, Jale Refik Rogers’a da ulaşılamadı.

   İddiaların doğru çıkıp HP vekilleri Baybars ve Rogers’ın parti meclisinin aldığı sine-i millet kararına uymamaları durumunda ise iki isimle ilgili parti içi disiplin süreci başlaması gerekecek.

   Ayrıca erken seçim kararı alınmaması durumunda da mecliste de boşalan koltuklar için ara seçim yapılması gerekecek.

Yasaya göre Haziran’da ara seçim

   Seçim ve Halk Oylaması Yasası’nda ara seçimle ilgili maddeler şu şekilde:

   Cumhuriyet Meclisi, belediye meclisi ile ihtiyar heyeti üyeliklerinde boşalma olması halinde, derhal seçim yapılmaz. Bu gibi boşalmalar için yılda bir defa ara seçimi yapılır.

   Ancak, milletvekilliği genel seçimlerine bir yıl kala milletvekili ara seçimi yapılmaz.

   Ara seçimlerde her yılın Haziran ayı içerisinde Cumhuriyet Meclisi’nce saptanan günde oy verilir; bu günden önceki altmışıncı gün seçimin başlangıç günüdür.

   Ancak, ara seçimden üç ay önce veya sonra Cumhurbaşkanlığı seçimi veya milletvekilliği genel seçimi yapılacaksa, yalnızca o yıl için Belediye Meclisi veya İhtiyar Heyeti üyeliklerindeki boşalmalar nedeniyle ara seçim, diğer seçimlerle aynı gün yapılır.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104