banner6

Baybars: İmar planını hiçbir zaman kişisel, siyasal bir mesele olarak görmedik

banner37

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars Kıbrıs TV’nin konuğu oldu. İmar Planı ile ilgili açıklamalarda bulunan Baybars ‘kişisel meselemiz değil’ dedi. 

Baybars: İmar planını hiçbir zaman kişisel, siyasal bir mesele olarak görmedik
banner99

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, Haluk Yerli’nin sunduğu Sabah Sabah programının konuğu oldu.  Gündemdeki imar planı  ile ilgili açıklamalarda bulunan Baybars, imar planını hiçbir zaman siyasi ya da kişisel bir mesele olarak görmediğini  dolayısıyla önümüzdeki seçimden ziyade daha ciddi sorunların var olduğunu dile getirdi. Baybars,  “Önümüzde seçimden ziyade çok daha ciddi sorunlar olduğunu düşünüyoruz.  Bu toplumun belirsizlikleri aşabileceği bir ortama ihtiyacı var.  Olağandışı durumların yaşandığı ülkemizde, hala vakalar var temkinli ve tedbirli davranmaya devam ediyoruz. Dolayısıyla bu ortamda hem içimizdeki kapalılığın hem de dışa kapalılığın vermiş olduğu bir takım ekonomik sıkıntılar var.  Toplum hükümet edenlerden ekonominin nasıl düzeleceği konusunda kafa yorulmasını istiyor.  Ekonomik sıkıntıların pandemi öncesi bir istikrara kavuşması için istikrarın önemli olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

ÇARPIK YAPILAŞMANIN ETKİLERİNİ GÖRDÜK

2018 yılında 4’lü hükümet döneminde Mağusa – Boğaziçi – İskele çalışmaların başladığını dile getiren Baybars, emirname ile bölgedeki çarpık yapılaşmayı ve ortaya çıkabilecek sıkıntıları engelleyebilmek maksadıyla yürürlüğe koyma adına bir girişim yapma çabası içinde olduklarını aktaran Bakan Baybars, “İmar planı ile ülkenin yönetileceği, ve imar planlarının hayata geçmesi için gerekenin yapılacağı hükümet protokolünde bir taahhüt olarak ortada duruyor.  30 aydır devam ettiğim görevimin her iki hükümetin vizyonunda emirnameleri hayata geçirmek var. İmar planını hiçbir zaman kişisel, siyasal bir mesele olarak görmedik.  Ülkemizde üçüncü imar planı olacağını, geçen 30 yıl zarfında buna değer verilmediğini, yasal zorunluluğun yerine getirilmediğini.  Girne’de ciddi anlamda çarpık yapılaşmanın etkilerini gördük. Doğal afetler sonucunda” dedi.

Planlı şehirleşmenin gerekli olduğunu, ifade eden Baybars, ‘Bu planda kişisel menfaat güdülmesi, partisel bir menfaat konması mümkün değil’ dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü, “İnsanların yaşadığı bölgede yaşam alışkanlıkları ile ilgili bir plan ortaya koyuyorsunuz bir hektara ne kadar çok konut sığar maliyet hesabından ne kadar kar elde edersiniz mantığı değil. Bu aslında sadece bu işin ticareti ile uğraşanların yapabileceği bir mantık o da bizim işimiz değil” şeklinde konuştu.

banner134

BU SÜREÇTE HAKSIZ İTHAMLARA MARUZ KALDIM

Amaçlarının planlı bir yaşam sunmak olduğunu aktaran Baybars,  “Biz bunu düzenlemeye çalıştık ve bunu düzenlerken de ilk kez bu işin içinde siyaset olmadı. Birilerinin tek gecede değiştirdiği ve Girne’yi getirdiği bu hal gibi ne emirname yayınladık topluma sunmadan ne de imar planı yayınladık. Her şey toplumun gözü önünde oldu.  Bazı çıkar çevreleri kendilerinin çıkarları doğrultusunda bazı araçları da bizlere istediklerini yaptırma konusunda alet olarak kullandılar. O medya kuruluşlarını YYK tarafından ceza verildi. Şahsımla ilgili 250-300 gündür süren bir taciz var. Bununla ilgili tazminat davaları açıldı, hem polis şu anda dosyayı tamamladı ceza davası açmak üzere savcılığa gönderdi. Bu ithamlar çok karalayıcı ve haksız ithamlar. Toplumu da yanıltmaya yönelik ithamlar bununla ilgili hem ceza hem de hukuk davaları gündemde” dedi

Baybars son olarak şunları ekledi, “Kimse bunu ne Ayşegül’ün planı ne de İçişleri Bakanlığı’nın planı diye göstermeye çalışmasın. Bu doğru bir yaklaşım değil.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88