banner6

Baybars: Şikayetimizi sonuna kadar sürdüreceğiz

banner37

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars Kıbrıs Tv’nin konuğu oldu. İçişleri Bakanlığı’nın borcu olduğu gerekçesiyle El-Sen’in bakanlığın elektriğini kesmesi hakkında açıklamalarda bulunan Baybars, El-sen tarafından sigorta aksanlarının söküldüğünü ve jeneratörlerin hemen devreye girememesi sebebi ile merkez serverlerındaki pek çok sayısal verinin zarara uğradığını aktardı.

Baybars: Şikayetimizi sonuna kadar sürdüreceğiz
banner99

 Erçin Şahmaran’ın sunduğu Objektif programının konuğu olan İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars,  ülkemizde seçim öncesi bu tip propagandaların hep yapıldığını  belirterek El-Sen’in tavrını da seçim öncesi bir manipülasyon olarak yorumladı.  Baybars,  “Yaklaşık 50 yıldır her seçim dönemi, seçim öncesinde bu tarz hareketleri görmekteyiz. El-Sen tarafından yapılan tüm işlemlerin aslında adil, hesap verebilir, objektif kriterlere dayanmayan tamamen manipülasyon amaçlı, seçim öncesi propaganda aracı kullanmaktan öteye olmadığını düşünüyorum dedi.

YAPILAN HUKUKSUZLUĞUN BOYUTU ÇOK BÜYÜK

El-sen ya da Kıb-Tek yönetimi ile ilgili açıklamaları Ekonomi Bakanlığı’nın  yapması gerektiğine değinen Baybars,  El-Sen’in kasıtlı bir şekilde suç işlediğini de şu sözlerle aktardı:  “İçişleri Bakanlığı ben göreve geldiğim günden itibaren tüm borçlarını eksiksiz,  günü gününe ödeyen bir kurum halindedir. Geriye dönük herhangi bir borç yoktur. Geçtiğimiz ayla ilgili borç geçtiğimiz Cuma günü Maliye Bakanlığı tarafından çekle takasa verilmiş bu takasta çekin bozulma süresinde geçen herhalde bir günlük süre zarfında El-Sen tarafından kasıtlı bir şekilde,  yetkisini aşarak herhangi bir görev tanımı içerisinde olmaksızın ve gayri yasal bir şekilde İçişleri Bakanlığı’na gelerek, elektrik sayacındaki sigortaları sökmek suretiyle elektriğini kesmişlerdir.  Bu da büyük bir suçtur” dedi.

Elektrik kesme yetkisinin Kıb-Tek’te olduğunu hatırlatan Baybars, “Kıb-Tek bir kurumdur bu kurumun bir genel müdürü ve yönetim kurulu vardır. Eğer borcu varsa elektriklerin kesilmesi elbette doğru bir yaklaşımdır.  İster İçişleri Bakanlığı isterse devlet ya da özel bir kurum olsun. İçişleri Bakanlığı’nın herhangi bir borcu olmamasına rağmen El-Sen tarafından Sulama Birlikleri’nin borcu olduğu sebebiyle, 30 yıl önce Bafra’da yer alan aydınlatma direklerine İskele Kaymakamlığı’na olan borcunu bahane göstererek   İçişleri Bakanlığı’nın tüzel kişiliğine airt olmayan borçlardan dolayı içişleri bakanlığının elektriği kurum  tarafından değil yetkisiz kişiler  tarafından sendika talimatı ile kesilmesi yasaya aykırıdır.  Hukuk devleti ilkelerine bağdaşmaz” ifadelerine kullandı.

ŞİKAYETİMİZİ SONUNA KADAR SÜRDÜRECEĞİZ

Yaşananların ardından  olayı polise şikayet ettiklerini de aktaran Baybars, “Biz bununla ilgili polise şikayette bulunduk. El-sen bugün itibai ile  İçişleri  Bakanlığı’nın bakanlık binası ile ilgili elektriklerinin gayri yasal bir şekilde sigorta aksanlarının da sökülerek yerinden çıkarılması ve alınması koşuluyla yapılan işlemdir. E-devletin merkezi olan kamu sertifikasyon merkezi, tüm serverler İçişleri Bakanlığı bünyesinde ve  bu serverler zarar görmüştür. Yapmış oldukları müdahale sebebiyle jeneratörler vaktinde devreye girememiş bu Yapmış olduğu müdahale sebebiyle jeneratörler devreye girememiş serverda sistem arızası oluşmuştur.  Turksat’a da da bilgi gitmiştir. Bilgi işlemci arkadaşlar bu aksaklığı gidermek için uğraşmıştır.  E- nüfus ve  E-devlet ilgili olan sayısal verilerde hala  sıkıntıların bir kısmı hala çözülememiştir. Bu yapılan hukuksuzluğun sebep olduğu zararlar çok büyüktür” dedi.

banner134

BU TARZ HAREKETLERİN SİYASİ ARAÇ OLARAK KULLANILMASINA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ

Baybars  sendikanın görev ve sorumluluklarıda böyle bir şey olmadığının altını çizdi ve ‘ bu işlere müsamma gösterilmesi mümkün değildir’ diyerek şunları aktardı: “Hiçbir sendika   bu memleketteki  düzenin bu memleketteki sistemin bu hale gelmesine sebebiyet veremez. Her sendika açsın yasasını okusun. Her sendika yasasında yer alan görev ve sorumluluk sahip işleri yapmakla yükümlüdür. Bu şekilde yapılan işlemlere müsamma gösterilmesi mümkün değildir.  Borcun Kıb-Tek’in veznesine düşmesiyle,  o ödemenin takastan serbest bırakılıp kurumun hesabına yatmasından sonra elektriğin açılması gerekiren kendilerini gayri yasal yaptıkları işlemden polise şikayet etmemizden ötürü  elektriği bağlamayacakları yönündeki  beyanları da son derece yanlıştır.  Burada Kıb-Tek müdürlüğü tarafından elektriklerin bağlanması talimatı vermiş, memur arkadaşlar sendikalı olabilir sendikalı olmak bir haktır sendikal örgütlenmeye kimse karşı değildir. Ama bir memur görevi başında görevini yapmakla yükümlüdür.  Bu elektriği bağlanmaması ve akabininde oluşan zarardan dolayı hem polis hem de disiplin soruşturması nezdindeki şikayetimizi sonuna kadar sürdereceğiz. Hiçbir şekilde bu tarz hareketlerin siyasi bir araç olarak kullanılmasına müsaade etmeyeceğiz” ifadelerine yer verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88