banner6

'Bayrağı da, sizi de, arabayı da yakarız'

banner37

Üniversite kampusunda Atatürk’ün ölüm yıldönümü nedeniyle aracına Türk bayrağı asan Yusuf Kaan Ebil ve Furkan Topalcı’yı bayrağı kaldırmaları için tehdit edip, darp eden yaklaşık 17 kişiden ikisi tutuklandı

'Bayrağı da, sizi de,  arabayı da yakarız'
banner151

Emine UYSAL ÇALUDA

Yakın Doğu Üniversitesi’nin (YDÜ) kampusunda, 10 Kasım günü Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıldönümü  nedeniyle aracına Türk bayrağı asan Yusuf Kaan Ebil ve Furkan Topalcı’yı bayrağı kaldırmaları için tehdit edip, darp eden 17 kişiden ikisi tutuklandı.

“Kanunsuz topluluk oluşturmak”, “Şiddet kullanma tehdidi”, “Darp”, “İthale-i lisanda bulunmak” suçlamalarıyla tutuklanan zanlılar Velid Akan ve Seyithan İnan, dün sabah Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Zanlıların, kimlikleri henüz tespit edilemeyen 15 kişiyle birlikte, “Eğer bu bayrağı indirmezseniz bayrağı da, sizi de, arabayı da yakarız” diyerek şiddet tehdidinde bulunup, müştekileri darp ettikleri bildirildi.

Yargıç Cenkay İnan’ın huzurunda görüşülen davada, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Ergin Atıcı, tanık olarak Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görev yapan polis memuru Hüseyin Ergüleç’i dinletti.

 

“Kampusta değildik” dediler ama kamera kayıtları ele verdi

Mahkemede yeminli şahadet veren Ergüleç, 10 Kasım’da saat 17.00’de umumi bir yer olan Yakın Doğu Üniversitesi kampusu içinde bulunan kütüphanenin otoparkında, zanlılar Velid Akan ve Seyithan İnan’ın beraberlerinde olan ve kimlikleri henüz tespit edilemeyen 15 kişiyle birlikte, 10 Kasım ulu önder Atatürk’ün ölüm yıldönümü münasebetiyle EA 576 plakalı aracın sağ camına Türk bayrağı asıldığı gerekçesiyle kanunsuz topluluk oluşturup, aracın içerisinde oturan Yusuf Kaan Ebil ve Furkan Topalcı’ya hitaben, “Eğer bu bayrağı indirmezseniz bayrağı da, sizi de, arabayı da yakarız” diyerek şiddet tehdidinde bulunduklarını anlattı.

Polis memuru Hüseyin Ergüleç, zanlıların, müştekileri darp edip, onlara hakaret ettiklerini kaydetti.

Ergüleç, olayın ardından tutuklanan zanlılar Velid Akan ve Seyithan İnan’ın ifade verip, olayın olduğu saatte YDÜ’de olmadıklarını beyan ettiklerini ancak, kamera görüntülerinden olay saatinde kampusta olduklarının tespit edildiğini mahkemeye aktardı.

Zanlıların beraberindeki şahısların arandığına, telefon dökümlerinin incelenmesi gerektiğine dikkat çeken Ergüleç, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için iki gün tutuklu kalmalarını talep etti.

Mahkemede söz alan iki zanlı, suçla alakaları olmadığını ileri sürdü. Zanlı Seyithan İnan, “İtham ağır. Biz bu olayın mağduruyuz. Olayla alakamız yok” dedi.

Yargıç Cenkay İnan, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlıların iki gün tutuklu kalmasına emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2018, 08:59
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110