Bayram namazı sokağa taştı

banner37

Ramazan Bayramı, dün saat 06.25’te kılınan bayram namazıyla başladı. Camilere sığmayanlar, namazı cami avlusunda kılmak zorunda kaldı

Bayram namazı sokağa taştı
banner90
banner99

Ramazan (Şeker) Bayramı dün saat 06.25’te kılınan bayram namazıyla başladı.


Camilere akın eden cemaat, camiye sığmayınca seccadesini sokağa serdi ve namazını kıldı.


Namaza gidenlerin çoğu maske kuralına uydu ancak sosyal mesafe kuralını hiçe saydı.
 


Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da bayram namazını, ibadete yeni açılan Gazimağusa’daki Sinan Paşa (Buğday) Camii'nde kıldı.


Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Tatar’a Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat
Başçeri, Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, Türkiye Cumhuriyeti Gazimağusa Başkonsolosu İlyas Çetin, UBP Gazimağusa Milletvekili Sunat Atun, Kıbrıs Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim F. Benter ve Türk Kızılayı Kuzey Kıbrıs Delegasyon Başkanı Recep Günaydın eşlik etti.


Cumhurbaşkanı Tatar, namaz sonrasında basına yaptığı açıklamada, yıllar sonra ibadete açılan Sinan Paşa Camii'nde bayram namazını kılmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, tüm KKTC halkının Ramazan Bayramı’nı kutladı.


Uzun yıllardır mücadele veren KKTC halkı olarak bayram günlerinde kardeşliğin, dayanışmanın, birlik ve beraberliğin ve bu topraklarda sürdürdüğümüz gelenekleri devam ettirmemizin önemine işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, Anavatan Türkiye'nin de desteğiyle mücadeleyi sürdürmeye devam ettiklerini belirtti.


Cumhurbaşkanı Tatar, İstanbul’da Taksim Camii'nin de açıldığını ve ‘kardeş camii’ olarak ilan edilmesinin gündemde olduğunu büyük bir memnuniyetle öğrendiğini dile getirdi.


Covid-19 salgınının aşılanma ve tedbirlere uyan çalışmalarla geride kalması temennisinde bulunan Cumhurbaşkanı Tatar, hayatın devamı ve ekonominin kalkınması, insanlarımızın huzuru ve sıkıntıların aşılması için birlik ve beraberliğin önemine değindi.


Cumhurbaşkanı, "Devletimizin kurum ve kuruluşlarına, bütün değerlerimize sahip çıkmak, inanmak, birbirimizi gerçekten sahiplenmek ve güçlü bir KKTC ile yolumuza devam etmek hepimizin yürekten temenni ettiği dileğidir. Maneviyata, değerlerimize ve geleneklerimize sahip çıkarak mücadelemizi sürdürmekteyiz" dedi.


Tarihi öneme sahip olan Sinan Paşa Camii'nin yıllar sonra ibadete açılmasını da memnuniyetle karşıladıklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar, tüm halkın ve Anavatan Türkiye'deki herkesin bayramını kutladı, sağlık ve afiyet diledi.

Mesafe ve maske tedbirini alın


Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi kararları uyarınca bayramda sadece çekirdek ailede bayramlaşma yapılabilecek. Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği de, vatandaşlardan, yaşlıları ve sevdiklerini korumak için herkesin mesafe ve maske tedbirini elden bırakmamasını ve açık mekanlarda kutlama yapılmasını istedi.

Mezarlıkların da ziyaret edildiği Ramazan Bayramı’nın huzurlu ve sorunsuz geçmesi için Polis Genel Müdürlüğü ve belediyeler de önlemler aldı.

banner134

Merkezi Cezaevi’nde ise Covid-19 önlemleri çerçevesinde bayram ziyaretleri yapılmayacak. Merkezi Cezaevi’ndeki mahkumlara, bayram öncesi aileleriyle online görüşme sağlandı.
 

Polisin bayram önlemleri
 


Polis Genel Müdürlüğü, Ramazan Bayramı’nı halkın huzur ve güven ortamı içerisinde idrak edebilmesi için görev ve sorumluluklarının gerektirdiği tüm emniyet tedbirlerini aldığını açıkladı.

Ramazan Bayramı’nda vatandaşlar şikayetlerini ve yardım taleplerini “155 Polis İmdat, 199 İtfaiye, 156 Alo Narkotik” ve diğer telefon hatlarından kesintisiz 24 saat polise iletebilecek. 

Polis, bayram nedeniyle daha da yoğunlaşacak trafikte, can ve mal güvenliğini tehlikeye düşürmemek için vatandaşlara; “Trafik kurallarına uyması, uymayanları uyarması ve alkollü araç kullanmaması” çağrısında bulundu.

Polis Genel Müdürlüğü, vatandaşlardan, bayram süresince rehavete kapılmadan Koronavirüs salgını kapsamında alınan tüm kurallara uymasını, hem kendilerinin hem de sevdiklerinin sağlığı için sosyal mesafeyi korumasını istedi.

Sokağa çıkarken maske takmanın yasal zorunluluk ve bayramda aile ziyaretlerinin sadece çekirdek aile sınırlı olduğunu anımsatan Polis, açık ve kapalı alanlarda doğum günü, nişan, parti, piknik ve benzeri etkinliklerin yapılmasının yasak olduğunu, ev içinde yapılacak olan her türlü sosyalleşme faaliyetlerinin azami 10 kişi ile sınırlandırıldığını, sokağa çıkma yasağının pazartesi-cumartesi gece saat 21.00 ile sabah 05.00 saatleri arasında ve cumartesi gece saat 21.00 ile pazartesi sabah 05.00 saatleri arasında uygulandığını kaydetti.

Her yıl bayram dolayısı ile kurulan bayram yeri, lunapark, festival alanı ve benzeri etkinlikler de salgın nedeniyle bu yıl yapılmayacak.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75