Bayram namazı sokağa taştı

banner37

Kurban Bayramı, dün saat 06.25’te kılınan bayram namazıyla başladı. Camilere sığmayanlar, namazı cami avlusunda, kaldırımlarda hatta yol içerisinde kılmak zorunda kaldı

Bayram namazı sokağa taştı
banner99

Doğan SAMER

CEMAAT CAMİLERE SIĞMADI… KKTC halkının yanı sıra, eğitim, çalışma gibi farklı amaçlarla ülkemizde bulunan birçok ülkeden Müslüman, bayram namazı için dün sabahın erken saatlerinde en yakınlarındaki camilere akın etti. Camilere sığmayan cemaatin birçoğu bayram namazını cami avlusunda, kaldırımlarda, hatta anayolun içerisinde kıldı.

Kurban Bayramı, dün saat 06.25’te kılınan bayram namazıyla başladı. Camilere akın eden cemaat, camiye sığmayınca seccadesini sokağa serdi ve namazını kıldı.

Kıbrıslı Türklerin yanı sıra, eğitim, çalışma gibi farklı amaçlarla ülkemizde bulunan yabancı uyruklu birçok Müslüman da bayram namazı için en yakınlarındaki camilere akın etti.

Pandemi nedeniyle, cami içerisine belirli sayıda kişinin alınması birçok kişinin dışarıda kalmasına neden olunca cemaat de seccadesini bulabildiği en uygun yere serdi.

Yer bulan cami avlusuna, bulamayan caminin yanındaki kaldırımlara, onu da bulamayanlar yolun içerisine seccadesini serdi, bayram namazını kıldı.

banner134
Dini vecibesini yerine getirip, bayram namazını cemaatle kılmak için camilere akın edenlerin çoğu maske kuralına uydu ancak sosyal mesafe kuralını hiçe saydı.

Lefkoşa’daki Ortaköy, Göçmenköy ve Hz. Ebubekir Camii ile Gönyeli Camii’nde kılınan bayram namazında insanlar camiye sığmadı, sokağa taştı.

Özellikle Gönyeli’deki camiye sığmayan cemaatin anayolu trafiğe kapatarak bayram namazını yol içerisinde kılması dikkat çekti.

Lefkoşa’nın dört bir tarafından gelen insanlar, camileri doldurdu. Genç, yaşlı, çocuk herkesin katıldığı bayram namazında dualar edildi, sağlık, huzur ve barış içinde yaşam dileğinde bulunuldu.

Bayram namazının kılınmasının ardından, camilerde cemaat bayramlaşarak evlerine döndü.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hh
Hh - 2 hafta Önce

Saglik huzur dilerken hepiniz covid olacaksiniz bukadar kalabaligin toplanmasina nasil izin veriliyor!!!!!

SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75