Bayram tadında bayram şekerleri

banner37

Her ne kadar bayramlarda eskisi gibi kapı kapı gezip şeker toplayan çocuklar kalmasa da, evlerde yapılan hazırlıklar hiç bitmedi.

Bayram tadında bayram şekerleri

Ceren ÖZBİL

Geçmişte bayramların en büyük simgelerinden biri, kapı kapı gezip, herkesin bayramını kutlayan çocuklar vardı. Halk arasında “şekerci çocuk” diye adlandırılan bu çocuklar şeker topluyordu.

“Şekerci çocuklar” için bayram öncesinde evlere şekerler alınır, kapıyı çalıp, el öptüklerinde onlara şeker ikram edilirdi. Ancak birçok bayram geleneği gibi bu da zaman içerisinde kayboldu. Artık çok az sayıda çocuk, bayramlarda kapı çalıp, el öpüp, şeker topluyor.

Buna rağmen evlerdeki bayram şekeri hazırlığı hiç bitmedi. Hâlâ birçok evde gerek “şekerci çocuk” diye adlandırılan bu çocuklar için, gerekse de gelen misafirlere ikram etmek için bayram şekerleri alınıyor.

İşte bu bayram geleneğini hâlâ sürdürmek için çalışan, özel ambalajlar hazırlayan Caramel Direktörü Özden Çıraklı, yapılan hazırlıklarla ilgili KIBRIS Gazetesi'ne bilgi verdi.

Çıraklı, bayram için üzerinde “Bayramınız kutlu olsun” yazılı özel ambalajlar hazırladıklarını ve bu ambalajlar içerisinde satılan şekerlerin ilgi gördüğünü söyledi.

“Herkesin kendine göre bir tarzı var”

Çıraklı, yıllardır şeker, çikolata ve bunların paketlenmesi işiyle uğraştıklarını söyledi ve bu sürede de herkesin kendine göre bir tarzı olduğunu fark ettiklerini anlattı.

Bu nedenle tercihlerin değiştiğini kaydeden Çıraklı, bazı kişilerin lokum, bazı kişilerin çikolata, bazı kişilerin de şeker tercih ettiğini ifade etti.

Çıraklı, şeker, lokum çikolata tercihi yapılırken de bunlar için farklı ambalajlar ve paketleme seçenekleri de olduğunu belirtti.

“Diyabetik şekerlerimiz de var”

Çıraklı, bayramda diyabet hastalarını da unutmadıklarını söyleyerek, onlar için diyabetik şeker ve çikolataları da bulunduğunu vurguladı.

Özden Çıraklı, “Bu bayram diyabet hastalarını da unutmadık. Onlar için diyabetik şeker ve çikolatalar da hazırladık” dedi.

“Fiyatlarımızı artırmamaya özen gösterdik”

Çıraklı, Türk Lirası'nın (TL)değer kaybının çikolata fiyatlarını da etkilediğini belirtti ancak kendilerinin, bunu mümkün oldukça çikolata fiyatlarına yansıtmadığını anlattı.

Çikolata ve şekerlerin bayramların tadı olduğunu belirten Çıraklı, herkesin bayramını kutladı.

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2018, 10:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER