“Bayramda dengeli beslenin, sağlıkla kalın”

banner37

Kurban Bayramı’nda güzel sofralar kurmak isteyen vatandaşlar hazırlıklara başlarken, Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Topcan, vatandaşların 9 günlük bayram tatili sürecinde sağlıklı kalmaları için beslenme önerilerinde bulundu

“Bayramda dengeli beslenin, sağlıkla kalın”
banner99

Erol KANLIADA

“SAĞLIKSIZ BESLENME İNSAN DENGESİNİ BOZABİLİR”… 9 günlük bayram tatilinde sağlıklı beslenme yapıldığı taktirde bedenen, zihnen ve ruhen çok daha hafif, sağlıklı, zinde ve enerjik hissetme şansına sahip olacağımızı kaydeden Topcan, özellikle kavurucu sıcaklar, pandemi koşulları, stres, bütünsel ve dolayısıyla da bireysel anlamda insanları olumsuz yönde etkileme riski olduğunu aktardı. Topcan, bu sebepler sonucunda halihazırda insan dengesinin bozulmaya yüz tuttuğunu söyledi.

“SIVI ALIMINA DİKKAT ETMEK GEREK”… Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Dilara Topcan, ana öğün kombinasyonlarının doğru, yeterli besin ve porsiyonları dahilinde tüketmeyi benimsememiz gerektiğini vurguladı. Günlük sağlıklı sıvı alımına da dikkat etmek gerektiğini vurgulayan Topcan, özellikle içerisinde bulunduğumuz bu 9 günlük bayram ve tatil sürecinde de yine sağlıklı bir rutin ve denge oluşturmamız gerektiğini, uykuya yatış saatlerinin de çok önemli olduğunun altını çizdi.

Vatandaşlar, geçmiş yıllarda olduğu gibi bu Kurban Bayramı’nda da güzel sofralar kurmak için kolları sıvadı. Fakat vatandaşların bu sofraları bazen düzensiz ve bilinçsiz beslenmeye neden olabiliyor.

Bu da farklı türdeki rahatsızlıkların yaşanmasına neden oluyor.

Uzmanlar ise Kurban Bayram’ında dengeyi koruyarak beslenmeyi, bu sayede sağlıklı kalmayı öneriyor.

KIBRIS’a konuşan Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Dilara Topcan, hem yazın kavurucu sıcakları hem de Koronavirüs pandemisi sürecinde bulunduğumuzdan dolayı beslenmemize bir o kadar daha dikkat etmemiz gerektiğini söyledi.

Topcan, Kurban Bayramı nedeniyle yaşanacak 9 günlük tatil süresince dengeli beslenmeyi önererek “Bayramda ‘dengeyi’ koruyalım ve sağlıkla kalalım” dedi.

“Bedeninizi önce sevin, sonra besleyin”

Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Dilara Topcan, vatandaşların ilk olarak bedenini sevmesini önerdi. Topcan, “Bedenimizi gerçekten sevdiğimiz ve ona değer verdiğimiz zaman onu daha sağlıklı ve kaliteli gıdalarla beslemek ve onu gereğinden fazla yormamak isteriz” dedi.

9 günlük Kurban Bayramı tatilinde sağlıklı beslenmenin önemine dikkat çeken Topcan, bu süreçte sağlıklı beslenme yapıldığı taktirde bedenen, zihnen ve ruhen çok daha hafif, sağlıklı, zinde ve enerjik hissetme şansına sahip olacağımızı belirtti.

Özellikle kavurucu sıcaklar, pandemi koşulları, stres, bütünsel ve dolayısıyla da bireysel anlamda insanları olumsuz yönde etkileme riski olduğunu aktaran Topcan, bu sebepler sonucunda halihazırda insan dengesinin bozulmaya yüz tuttuğunu söyledi.

Topcan, bu nedenle bu süreç içerisinde kendimize iyi bakmamız gerektiğini belirterek, “Kendi frekansımızı yüksek tutmamız ve total anlamda yaşam kalitemizi olumlu yönde etkileyecek olan davranışlara yönelmemiz bizleri olduğu kadar bütünü de olumlu yönde etkileyecektir” ifadelerine yer verdi.

Topcan, sözlerine şöyle devam etti:

“Unutmayın ki bireyler bütünü yansıtır. Dolayısıyla bu bakış açısıyla yola çıkarak bireysel anlamda kendi üzerimize düşenin en iyisini yaptıkça (bedensel-zihinsel-ruhsal manada) bütünün de iyi yönde değişim göstereceğini idrak ederek hareket etmeli ve öncelikle kendi bireysel sorumluluğumuzu almayı bilmeliyiz”.

“Kahvaltı çok önemli”

İnsanların yaşam kalitesinin artırmak, daha enerjik ve mutlu hissetmek için her sabah kahvaltı yapmanın önemli olduğunu belirten Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Dilara Topcan, ayrıca gün içerisinde 2-3 saatte bir doğru ve sağlıklı besinler dahilinde beslenmemiz gerektiği vurguladı.

Topcan, ana öğün kombinasyonlarının yine doğru, yeterli besin ve porsiyonları dahilinde tüketmeyi benimsememiz gerektiğini belirterek, günlük sağlıklı sıvı alımına da dikkat etmek gerektiğinin altını çizdi.

Özellikle içerisinde bulunduğumuz bu 9 günlük bayram ve tatil sürecinde de yine sağlıklı bir rutin ve denge oluşturmamız gerektiğini kaydeden Topcan, uykuya yatış saatlerinin de çok önemli olduğunu söyledi.

banner134
Uyku saatlerini belirli aralıklarda tutmamızın önemin değinen Topcan, “Örneğin 23.00-01.00 aralığında mutlaka uyuyacağım veya sabah kahvaltımı 08.00-10.00 aralığında mutlaka yapmış olacağımgibi planlar yapmanız çok önemli” dedi.

Uyku düzenine dikkat etmenin, gün içerisinde olabilecek en sağlıklı beslenme rutini dengesi ve programını oluşturabilmek için fazlasıyla önemli etken olduğunu belirten Topcan, “Beslenme konusundaki seçimlerinizde oluşabilecek her türlü aşırılıkları dengeleyebilmek, gün içerisinde olabildiğince hareketli olabilmek de bu süreçte kendinizi her anlamda daha iyi ve dengede hissedebilmenize destek sağlayacaktır” ifadelerine yer verdi.

“Zararlı besinleri dengeli tüketmeliyiz”

Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Dilara Topcan, vatandaşların kırmızı et, alkol, tatlı, kızartma gibi alternatiflerin tüketimini fazlasıyla tercih ettiğini söyledi. Topcan, bu tercihlerde özellikle 9 günlük bayram tatilinde genellikle bir artış olabildiğini ve bu süreçte zararlı besinleri mümkün olduğunca dengeli tüketmemiz gerektiğini ifade etti.

Dengeyi sağlayabildikçe insanın her şeyi uygun ölçüler dahilinde tüketebileceğine dikkat çeken Topcan, bunun öncesinde dengenin nasıl sağlanabileceğinibilmenin gerektiğini vurguladı.

Herkesin Kurban Bayramı’nı kutlayarak, sağlıklı bir bayram dileyen Topcan, 9 günlük bayram tatilinde dengeli beslenebilmek ve sağlıklı kalabilmek için yapılması gerekenleri şu şekilde sıraladı:

“-Aynı gün içerisinde öğle yemeğinde kırmızı et tüketmişseniz akşam yemeğinde tercihiniz kırmızı etten yana olmasın.

-En maksimum ihtimalle iki gün üst üste kırmızı et tüketmişseniz üçüncü gün itibariyle protein ihtiyacınızı daha ziyade tavuk, balık, peynir, yumurta, kuru baklagiller gibi alternatiflerle karşılamaya çalışın.

-Her gece alkol tüketiminden kaçının ve tüketim miktarlarınıza da dikkat edin. Gece aşırıya kaçan alkol tüketimi neticesinde karın içi yağlanma riskinizi daha fazla artırabilir ve direkt olarak kalp-damar hastalıkları, kanser, hipertansiyon, diyabet gibi metabolik rahatsızlıklara kendinizi daha yatkın bir hale getirebilirsiniz. 

-Tatlılardan yana hakkınızı şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılardan yana kullanın. Zaten gün içerisinde dengeli ve sağlıklı bir beslenme biçimini benimsemişseniz bu sıcak yaz aylarında tatlı tüketimine çok da yönelmek istemeyeceksinizdir. Yani yine işin sırrı bu dönemde de sağlıklı ve dengeli beslenmekte saklı...

-Yaz aylarında aşırıya kaçan kızartma tüketimi yine kilo alımına, kızartma işlemi neticesinde oluşan kanserojen maddelerin vücuda alımına ve ekstra yorgunluğa da neden olabiliyor. Bu nedenle kızartmak yerine ızgara/fırında pişirme tekniklerini kullanmayı seçmeniz hem sizin hem de sevdiklerinizin sağlığını korumanıza yardımcı olacaktır.

-Yolculuk yapsanız dahi ara öğün saatinize mutlaka uyun ve ara öğününüzü yanınıza alın.

-Kafein tüketimini abartmayın.

-Günde ortalama 3 litre saf su tüketin.

-Uzun plaj günlerinde de sıcağa ve yüzmeye dalıp ara öğün, ana öğün ve su tüketiminizi aksatmayın. Ayrıca öğle yemeği tercihinizi de sunulan alternatifler arasından en sağlıklı olandan yana kullanın.

-Terleme yoluyla birlikte kaybedeceğiniz sıvı ve mineral kayıplarını maden suyu tüketerek de dengeleyebileceğinizi hatırlayın (kişinin sağlık durumuna bağlı olarak öneriler değişebilir).

-Pandemi sürecinde olduğumuzu da ‘unutmadan’ hareket edin.

-Tatilinizi sizi maksimum düzeyde en olumlu şekilde besleyecek olan kişiler ve ortamlar dahilinde geçirmeyi seçin. Enerjinizi de en güzel şekilde besleyin”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75