Bayramlık tatlılar

banner37

Ramazan Bayramı’na bir gün kaldı, ikramlık tatlılar için de hazırlıklar başladı. Kimileri tatlı siparişlerini verirken, kimileri de kendi yapacağı tatlıların malzemeleri için marketlerin yolunu tuttu

Bayramlık tatlılar
banner99

BİR TEPSİ BAKLAVA 280 TL Ramazan Bayramı, halk arasında bilinen adıyla Şeker Bayramı’nda, bayramlaşmaya gelecek misafirlere ikram edilecek şeker, çikolata veya şerbetli tatlıların siparişleri, bayramdan günler önce verilmeye başlandı. Ancak bayramların olmazsa olmazı çikolata, şeker ve tatlıların fiyatı el yakıyor. Çikolata kilosu 85 TL’den raflarda yerini alırken, baklava çeşitleri de kilosu 90 TL’den müşteriye sunuluyor. Öte yandan 1 tepsi baklavanın fiyatı 280 TL olarak belirlendi. Marketlerde de 350 gr. şeker 11 TL, 600 gr. çikolata 32 TL, güllaç ise 43 TL

Eniz ORAKCIOĞLU

   Ramazan Bayramı yani halk arasında bilinen adıyla Şeker Bayramı, yarın başlıyor. Bayram adetlerimizdendir, bayramlaşmaya gelenlere şeker, çikolata veya tatlı gibi ikramlar yapılır.

   Bu bayramda vatandaşlar 1 hafta öncesinden şekerlerini almaya, tatlı ve çikolata siparişlerini vermeye başladı.

   KIBRIS Gazetesi olarak bizler de sizler için şeker, tatlı ve çikolata fiyatlarını araştırdık.

   Çikolatanın en ucuzunun kilosu 85 TL, en pahalısı ise 300 TL. Ancak çikolata satan dükkanlarda her bütçeye uygun çikolata çeşidi bulmak mümkün. 

   Bayramların vazgeçilmezi şerbetli tatlıların yani baklava çeşitlerinin kilosu 90 TL’den satışa sunulurken, bayramda özel siparişle satılan bir tepsi baklavanın fiyatı ise 280 TL.

   Tatlıcı ve çikolatacıların yanı sıra bayramda misafirlere ağırlanabilecek şeker ve çikolatalar, marketlerde de bulunabiliyor.

   Markette 350 gram bir paket şeker 11 TL, 375 gram farklı bir marka şeker ise 15 TL’den raflarda yerini aldı. Öte yandan marketten çikolata almak isteyenler ambalajlı olarak 600 gram çikolatayı 32 TL’ye alabilir.

   Evinde güllaç yapmak isteyenler de marketten bu ürünün 400 gramını 43 TL’ye satın alabilir.

Çikolatanın kilosu 85 ile 300 TL arası

   Kilo ile çikolata ve şeker satan dükkânlara uğrayarak çikolatanın en yüksek fiyatından en düşük fiyatına kadar araştırdık.

   Çikolatanın en ucuzunun kilosu 85 TL, en pahalısı 300 TL. Çikolata satan dükkanlarda her bütçeye uygun çikolata çeşidi bulmak mümkün. 

   Öte yandan Koronavirüs salgını dolayısı ile dışarıdaki üretimden tedirginlik duyanlar için özel paketlenmiş ambalajlı kağıt içerisinde her bütçeye hitap eden çikolatalar da var. Kağıt ambalajlara sarılı bu çikolataların kilo fiyatı 125 TL’den başlıyor, 250 TL’ye kadar çıkıyor.

Badem şekeri 100 TL

   Bayram misafirlerini ağırlamak için çikolata, şeker veya badem şekeri gibi ürünler tercih edecek olanlar, marketler veya sadece bu ürünleri satan dükkanlardan istediklerini temin edebilir.

   Çikolata dükkanlarında satılan badem şekerlerinin fiyatları da yine bütçeye ve tercihe göre değişkenlik gösteriyor.

   Örneğin çikolatalı badem şekerinin kilosu 115 TL’yken, sade badem şekerinin kilosu 100 TL olarak satılıyor.

   Çikolata ve şeker satan esnaf, bir hafta öncesinden siparişlerin verildiğini ve dükkana gelip bizzat bayram için çikolata alanların olduğunu kaydetti.

Bir tepsi baklava 280 TL

   Bayramların şekerden başka bir diğer vazgeçilmezi şerbetli tatlılar. 

   Baklavacılarda herhangi bir baklava çeşidinin kilosu 90 TL, bir tepsi baklavanın fiyatı ise 280 TL.

   Baklavacılar da bu bayramdan umutlu ve yine çikolatacılarda olduğu gibi baklavaların siparişi de bir hafta öncesinden verilmeye başlandı.

Güllaç 43 TL

   Vatandaşlarımızın bayram şekeri için tercih edebilecekleri diğer bir yer, marketler.

   Marketlerde cam ya da yumuşak şeker veya ambalajlı çikolataların fiyatları değişiklik gösteriyor.

   350 gramlık bir paket şeker 11 TL’yken, 375 gramlık farklı bir marka şeker de 15 TL’ye raflarda yerini aldı. Öte yandan marketten çikolata almak isteyenler ambalajlı olarak 600 gram çikolatayı 32 TL’ye alabilir.

   Yine marketlerden evde yapmak üzere güllaç almak isteyenler 400 gram güllacı 43 TL’ye alıp yapabilirler.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75