Bazı gerekçeleri paylaşma zamanı geldi

banner37

Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Tözün Tunalı, Afet Özcafer’in hem genel sekreterlik hem de parti üyeliği görevinden istifa etmesini değerlendirdi, DP MYK’nın önümüzdeki hafta toplanacağını açıkladı:

Bazı gerekçeleri paylaşma zamanı geldi
banner99

Ceren ÖZBİL

“OCAK YA DA ŞUBATTA ERKEN SEÇİM”…DP Genel Başkan Yardımcısı Tözün Tunalı, parti MYK’sının önümüzdeki hafta başında Afet Özcafer’in istifası, ortaya attığı iddialar ve yeni genel sekreter belirleme gündemiyle toplanıp, geniş değerlendirme yapacağını açıkladı. Tunalı, “DP olarak yapılacak MYK toplantısının ardından bir açıklama yapacağız. Çünkü bazı gerekçeleri kamuoyu ile paylaşma zamanı geldi” dedi. Tunalı, DP’nin hükümetten çekilmeyi düşünmediğini ancak ocak ya da şubatta erken seçime gidilmesi için çalışmaların başladığını belirtti.

Demokrat Parti (DP) Genel Başkan Yardımcısı Tözün Tunalı, Afet Özcafer’in DP Genel Sekreterliği görevinden ve DP üyeliğinden istifa etmesini değerlendirdi.

Bu konuda DP MYK’sının önümüzdeki hafta başı toplanarak geniş bir değerlendirme yapacağını kaydeden Tunalı, ayrıca Başbakan’ın da neden Afet Özcafer’in Çalışma Bakanı olmasını onaylamadığını çıkıp, halka açıklaması gerektiğini ifade etti.

Tunalı, “Koral Çağman’ın yeniden görev başına dönmesini başbakanın açıklaması gerekiyor. Tam gerekçeleri ile halkın bunu bilmesi gerekiyor” dedi.

Afet Özcafer’in DP için de toplum için de bir değer olduğundan söz eden Tunalı, bu son gelişmelerin ardından da istifa etme kararı aldığını belirtti. Tabi ki bunu sadece DP ile ilgili alınmış bir karar olarak görmediğini söyleyen Tunalı, bunu hükümetin içinde olan bir sorun olarak gördüğünü ifade etti.

Tunalı, bunun nedeninin de egemenin UBP olması olduğunu savunarak UBP’nin belli noktalarda yani gerek atamalarda, gerek işe almalarda kendi gücünü ortaya koyarak kendilerine engel olduğunu iddia etti.

Tözün Tunalı, “Afet Özcafer, Sayın Başbakan tarafından onaylanmadı. Ben başbakandan onaylanmama nedenini ve gerçekleri ortaya koymasını beklerdim. Hükümete girerken her parti kendi milletvekilleri içinden bakan olarak atama yapar. Bu da onaylanır” dedi.

banner134

“MYK’da geniş bir değerlendirme yapılacak”

Koral Çağman’ın yeniden görev başına dönmesinin nedenini başbakanın açıklaması gerektiğini söyleyen Tunalı, şu şekilde konuştu:

“Tam gerekçeleri ile halkın bunu bilmesi gerekiyor. Bu kişiler ve partileri Afet Özcafer’in istifa etmesi bizi üzdü. Bu doğrultuda biz gerekli değerlendirmeyi yapacağız ve Afet Özcafer yerine bir kişinin genel sekreter olarak atanması konusunda gerekli çalışma yapılacaktır. Bunlar MYK gündemine getirilecektir. Bu konu ile ilgili DP olarak yapılacak MYK toplantısının ardından bir açıklama yapacağız. Çünkü bazı gerekçeleri kamuoyu ile paylaşma zamanı geldi. Büyük bir ihtimalle önümüzdeki hafta başı geniş bir değerlendirme yapılacak.

Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra bazı taşların yerinden oynadığını hep beraber gördük. Çalışma Bakanlığı ile alınırken Serdar Denktaş’ın denetim ve kontrolünde bir bakanlık olarak görüldü. Oysa Koral Çağman bir DP milletvekili olarak o göreve geldi. Bu olumsuzluk bugünlere yansıdı. Keşke yansımasaydı. Çünkü halkın partilere, siyasilere olan güveni ortadan kalktı.

“Hükümetten çekilmeyeceğiz”

Tözün Tunalı, hükümetten çekilmeyeceklerini söyledi ve bunun nedeninin de halka verilen söz olduğunu kaydetti.

Eylül ayına kadar geçerli olan bir protokol yapıldığından söz eden Tunalı, “4’lü koalisyon bozuldu, ardından ikili hükümet kuruldu o bozuldu. Sonuç olarak HP’nin hükümetten ayrılması sonrasında ülkede bir kaos yaşandı. Zaten bir pandemi kaosu yaşanıyordu ve hâlâ da devam ediyor. Çünkü 26 sınırı vardır. 26 sınırı üzerinde oynama yapılıyor. YDP’nin ikiye bölünmesi hiç tesadüf değildir” dedi.

“Ocak, şubat gibi erken seçim”

DP’nin hükümette kalması gerektiğini söyleyen Tözün Tunalı, çünkü halka verilen bir söz olup, imzalanan bir protokol olduğunu yineledi.

O dönemde DP’nin hükümete bütçenin geçmesi gerektiğine inanarak girdiğini belirten Tözün Tunalı, şu şekilde konuştu:

“Hükümet içinde olumsuzluklar elbette var. Ancak bizim hükümetten şu anda ayrılmamız çok daha büyük kaosa neden olacaktır. Bunun bilinci ile biz erken bir seçim, yani ocak şubat gibi seçime gidilmesini hedefleyerek adımlarımızı atıyoruz. Zaten çalışmalarımıza başladık. Ocak, şubat hedefi ile çalışıyoruz. Partiye katılımları da kamuoyunda daha sık göreceksiniz. Şu anda her bölgeden bize katılacak olan kişiler vardır. Yani yeni bir DP yaratma çabası içindeyiz. Bütün KKTC’yi kucaklayacak politikalar ortaya koymamız lazım. Yeni isimlerle ortaya çıkmamız lazım. Yani hükümetten ayrılma söz konusu değildir, erken seçime de “evet” demeyeceğiz. Bize göre en uygun tarih ocak, şubattır. Bu ülkenin DP’ye ihtiyacı vardır”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88