Bazı zenginler, vergiden kaytarıyor!

banner37

2017 Kurumlar ve Gelir Vergisi listeleri, “zarar” veya “düşük gelir” beyanında bulunup devleti çalan şirket ve kişilerin yeniden tartışılmasına neden oldu. “Vergi kaçakçılığı” ve devletin buna “göz yumması” iddiaları, parasızlıktan ekonominin çarklarını döndürmekte zorlanan yöneticileri hedef tahtası haline getirdi.

banner87
Bazı zenginler,  vergiden kaytarıyor!
banner90
banner99

Ceren ÖZBİL

Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı 2017 yılına ait kurumlar ve gelir vergisi listeleri, ekonominin çarklarını döndürmekte büyük güçlük çeken ve acilen sıcak paraya ihtiyaç duyan KKTC’de yine tepki topladı ve “vergi kaçakçılığı” iddialarını hortlattı.

Açıklanan listelerde, “ülkenin zenginlerinden” olarak bilinen bazı isimlerin yer almaması, her dönem olduğu gibi şimdi de eleştirilere neden oldu.

Vatandaşın, vergi şampiyonları listesinde aradığı bazı kurum ve şahısların isimlerine rastlamaması, “vergi kaçakçılığı” konusunu yeniden gündeme taşıyarak, ekonomik krizin girdabında can çekişen ülkedeki yöneticileri, “vergi kaçırmaya göz yumma” suçlamalarının odağına taşıdı.

Ülkemizde yıllardır, lüks araçlarda gezip, büyük işlerle yüksek kârlar elde ettiği toplum tarafından iyi bilinen birçok şirketin devlete “zarar” göstermesi, kişilerin de düşük gelir düzeyinden beyanda bulunması, her vergi döneminde gün ışığına çıkıyor ancak ilerleyen süreçte bu konu unutulup gidiyor.

2017 vergi listelerinin yayımlanması, benzer tartışmaları bir kez daha alevlendirdi.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan ekonomistler, vergi sisteminin uygulanma şeklini, vergi kaçakçılığını ve düşük gelir beyan edilmesini değerlendirdi.

Ekonomist Ünal Akifler, asıl sorunun vergi sisteminden kaynaklandığını ve bu sistemin değişmesi gerektiğini, ekonomist Derviş Kemal Deniz ise esas bakılması gerekenin vergi listesi içerisinde yer alan kişilerin değil, bu liste de yer alamayan kişilerin olduğunu söyledi.

 

Akifler: Sorun sistemde

Ekonomist Ünal Akifler, ülkede adaletli bir vergi sistemi olmadığını ve bu nedenle de yayınlanan vergi listelerinin de adaletli olmadığını düşündüğünü açıkladı.

KDV gibi vergilerin daha düşük, servet vergisi gibi vergilerin de daha yüksek olması gerektiğini savunan Akifler, bu sistemle fakirin daha da fakirleştiğini, zenginin ise daha da zenginleştiğini ifade etti.

Akifler, ayrıca, vergi ödemeleriyle ilgili de kafalarda soru işaretleri olduğunu kaydetti ve “lüks araba süren kişilerin düşük vergiler ödediğini görüyoruz. Bu ne kadar adil olabilir” diye sordu.

 

“Ülkede pahalılık yaratmamak lazım”

KDV gibi vergilerin yüksek tutulmasıyla ülkenin pahalılaştığını belirten Akifler, alkol ve tütün ürünlerindeki KDV oranının kabul edilebileceğini ancak diğer ürünlerde bunun kabul edilemeyeceğini anlattı.

Ünal Akifler, mevcut sistemin tüketime darbe vurduğunu söyledi ve vergi sisteminin düzen getirici olması gerektiğini ifade etti.

Ancak ülkedeki sistemin düzen getirmek yerine düzen bozduğunu savunan Akifler, “Bir ülkenin milli geliri 15 bin dolar görünebilir. Ancak zenginin elindeki para ile fakirin elindeki para arasında uçurum fark vardır. İkisinin dengede olması belki imkansızdır ancak, bu farkın belli bir düzeyde tutulması gerekir” dedi.

 

“Mekanizma iyi çalışmalı”

Vergiler konusunda ülkedeki sistemin doğru ve düzgün çalışması gerektiğini belirten Akifler, bunun için sıkı kontroller, rüşvet alımı konusunda denetlemeler yapılması gerektiğini söyledi.

Akifler, mekanizmanın iyi olması durumunda vergilerin daha kolay toplanabileceğini kaydetti.

 

Deniz: Sorun vergi sistemi değil

Ekonomist Deriş Kemal Deniz ise sorunun vergi sisteminin adaletli olup olmaması değil, kimin, kurulmuş sisteme uyup uymadığı olduğunu bildirdi.

Bazı kişi ile kurumların bu sisteme daha çok uyduğunu, bazılarının ise uymadığını ifade eden Deniz, üstüne gidilmesi gerekenin kayıt dışı ekonomi olduğunu ifade etti.

 

“Kayıt dışı ekonomiyi önlemek için reform yapılmalı”

Yapılması gerekenin kayıt dışı ekonomiyi önlemek olduğunu belirten Deniz, “Yasa adildir. Ancak sorun, bazı kişilerin vergi ödememesidir. Bunun üzerine çalışmalar yapılmalıdır. Bu gibi çalışmaların yeterli olacağı görüşündeyim. Reformlar yapılmalı ve vergi yasaları daha çok kişiyi takaslayacak şekle gelmelidir. Sorun yasada değil, kayıt dışı ekonomidedir” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2018, 11:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75