“Bedeli bu muydu?”

banner37

Geçirdiği iş kazası sonucunda bir kolunu kaybeden Muhittin Koşan, özür durumunun düşük gösterildiğini ve sigortadan aldığı paranın da kesildiğini söyledi

banner87
“Bedeli bu muydu?”
banner90
banner99

“BENİ DE İŞTEN ÇIKARMASINLAR”… Muhittin Koşan, “Dikmen Çöplüğü’nde, 2006’da işçi olarak çalışıyordum. O gün, pres makinasında çalışan arkadaş işten çıkarılmıştı ve bana ‘Bugün pres makinasında işleyeceksin’ dendi. İş saham olmamasına rağmen, beni de işten çıkarmasınlar diye çaresiz kabul ettim. Aynı gün içerisinde de kolumu makinaya kaptırdım” ifadelerini kullandı ve üzücü olayın, ‘işsiz kalma korkusu’ nedeniyle başına geldiğini söyledi.

“İŞÇİLER DE Mİ EŞİT DEĞİL?”… Muhittin Koşan, kendisi gibi ‘iş göremez’ raporu alan bazı arkadaşlarının 3 bin 500 TL’yi bulan aylıklar aldığını da savunurken; “Gücüme en çok giden konu da zaten bu. Bana ‘KKTC vatandaşı olmadığın için bu kadar çok para alamazsın’ denildi. Bazı insanların kolları, diğer insanların kollarından değerli mi? Zenginle fakir arasında ayrım zaten var ama işçiler bari eşit olsun” şeklinde konuştu ve kanunlar karşısında da haksızlığa uğradığını iddia etti.

Ali ÇATAL

Dikmen Çöplüğü’nde işçi statüsünde çalıştığı 2006’da iş kazası geçiren ve kaza sonucunda bir kolunu yitiren Muhittin Koşan, Türkiye’den aldığı ve özür oranını yüzde 56 olarak belirleyen rapora rağmen, KKTC’de kendisine konulan teşhiste, bu oranın yüzde 47 şeklinde gösterildiğini söyledi.

Bu duruma da bir şey demediğini lakin Sosyal Sigortalar Dairesi’nden kendisine bağlanan bin 700 TL tutarındaki aylığın da kesildiğini öğrenmesi üzerine ‘apar topar’ Kıbrıs’a geldiğini belirten Koşan, duruma şu ifadelerle tepki gösterdi:

“Bana ‘Öldün mü kaldın mı bilemedik ve maaşını da bu nedenle kestik. Hatayı birkaç güne düzelteceğiz’ dendi. Ankara Numune Hastanesi’nin raporunda özür seviyem yüzde 56 gözüktüğü halde Kıbrıs’ta bana verilen rapora yüzde 47 özürlü olduğum yazılmıştı. Yaşadıklarımın bedeli bu mu?”

“Bugün pres makinasında işleyeceksin!”

Talihsiz olaya dair bilgiler veren Koşan, “Dikmen Çöplüğü’nde, 2006’da işçi olarak çalışıyordum. O gün, pres makinasında çalışan arkadaş işten çıkarılmıştı ve bana ‘Bugün pres makinasında işleyeceksin’ dendi. İş saham olmamasına rağmen, beni de işten çıkarmasınlar diye çaresiz kabul ettim. Aynı gün içerisinde de kolumu makinaya kaptırdım” sözleriyle, işsiz kalma korkusu nedeniyle, işleyişine dair hiçbir şey bilmediği bir makinayı kullanmaya zorlanmasının, kendisine bir kol kaybettirdiğini söyledi.

Koşan, kayıtlı bir çalışan olduğu halde sigortanın kendisine hiçbir ödeme yapmadığını savunurken; “Sigorta bana kuruş vermedi. İşveren de hiçbir tazminat ödemedi. 75 gün Kıbrıs’ta, 25 gün de Ankara’da hastanede yattım. Patron da bana sadece hastane masraflarını karşılayacak tutarda bir çek verdi” sözleriyle, iş kazası sonrası herhangi bir tazminat almadığını iddia etti.

“Hangi rapor doğru?”

Koşan, özür oranına yönelik kayıtlardan da şikayet ederken, “Ankara Numune Hastanesi’nin raporunda özür seviyem yüzde 56 gözüktüğü halde Kıbrıs’ta bana verilen rapora yüzde 47 özürlü olduğum yazılmıştı. Eğer Türkiye’den aldığım rapor kayda geçseydi, bana bağlanacak aylık da bu kadar düşük olmayacaktı. Hangi rapor doğru? Bunları düşündükçe kahroluyorum” şeklinde konuştu ve KKTC’de verilen raporun, Türkiye’den aldığı rapora göre yeniden düzenlenmesini talep etti.

Evli ve dört çocuk babası olduğunu da aktaran Koşan, kendisi gibi ‘iş göremez’ raporu alan bazı arkadaşlarının 3 bin 500 TL’yi bulan aylıklar aldığını da savunurken; “Gücüme en çok giden konu da zaten bu. Bana ‘KKTC vatandaşı olmadığın için bu kadar çok para alamazsın’ denildi. Bazı insanların kolları, diğer insanların kollarından değerli mi? Zenginle fakir arasında ayrım zaten var ama işçiler bari eşit olsun” ifadesini kullandı ve yasalar nezdinde de haksızlığa uğradığını iddia etti.

Koşan, Sosyal Sigortalar’da kendisine “Aslında çalışabilecek durumdasın” dendiğini de savunurken; “Ben de kendilerine ‘O halde bana iş bulun, verdiğiniz parayı istemiyorum’ dedim. Kimse bunu anlamıyor ama hiçbir işveren, kolu olmayan bir işçiye iş vermiyor” ifadeleriyle, içinde bulunduğu durumun anlaşılamadığını söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75