Beğenen de var, beğenmeyen de

banner37

Bakanlar Kurulu’nun milletvekili maaşlarına yansıyacak hayat pahalılığıyla ilgili aldığı karar bazı sendikalar tarafından beğenildi, bazıları tarafından ise yetersiz bulundu

Beğenen de var, beğenmeyen de

Ceren ÖZBİL

Bakanlar Kurulu’nun, hayat pahalılığının milletvekili maaşlarına yansıtılmaması ve vekillerin maaşına yansıtılması gereken hayat pahalılığı oranının kamuda 7 yıldır çalışan memur ve işçilerden oluşan bin 453 kişinin maaşına yansıtılması kararı bazı sendikalar tarafından beğenildi, bazıları tarafından ise yetersiz bulundu.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Dev-İş Genel Başkanı Hasan Felek, bu kararı olumlu bir adım olarak değerlendirdi ve asgari ücretin 2 bin 10 TL civarında olduğunda bir ülkede vekil maaşlarına bin 700 TL artış yapılmış olsaydı bunun büyük bir saygısızlık olacağını söyledi.

Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu-Sen) Başkanı Metin Atan ise maaş artışlarında uygulanan sistemi eleştirerek, bu sistem nedeniyle maaşlar arasında uçurum farklar oluştuğunu anlattı.

Felek: Olumlu bir adım

Dev-İş Genel Başkanı Hasan Felek, ülkede kullanılan para biriminin TL olması ve TL’nin de döviz karşısında hızla değer kaybetmesi nedeniyle ekonomik yönden sorun yaşandığını anlattı.

Bu krizden kurtulmak için toplumun bütün kesimlerinin özveride bulunması gerektiğini kaydeden Felek, asgari ücretin 2 bin 10 TL olduğu ülkede milletvekillerinin maaşlarına bin 700 TL artış yapılmasının büyük bir saygısızlık olacağını ifade etti.

Hasan Felek bu nedenle vekillerin hayat pahalılığı artışını almaması kararını olumlu değerlendirdiğini belirtti.

“Yapılması gereken daha çok şey var”

Felek, milletvekillerinin bu artışı almayacak olmasının tek başına yeterli olmadığını belirtti ve ülkede yaşanan ekonomik sorunlara köklü çözüm bulunması için de çözümün şart olduğunu söyledi.

Hasan Felek, ayrıca eşel mobil sisteminin de 2 ayda bir uygulanması gerektiğini ifade ederek, “2011’den sonra işe girenlerin maaşları çok düşüktür. Asgari ücretli zaten açlık sınırında. Bu nedenle eşel mobil sisteminin 2 ayda bir uygulanması gerekir. Ayrıca vekillerin bu kararını da olumlu değerlendiriyorum” dedi.

Atan: Maaşlar arasında uçurum oluyor

Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu-Sen) Başkanı Metin Atan TAK’a yaptığı açıklamada, maaş artışlarında uygulanan sistemi eleştirdi.

Atan yaptığı yazılı açıklamada, üst düzey yöneticilerle düşük maaşlılar arasında uçurum oluşmaya başladığını belirterek, makasın her kesime eşit artışla zamanla daraltılabileceği önerisini yineledi. Atan, “Meclis’te oturanlar bin 700 lira, çalışan emekçiler 150-200 lira artış alacaklar. Adalet bunun neresinde?” diye sordu.

Milletvekillerinin hayat pahalılığı artışlarını hayır kurumlarına bağışlayacaklarına dair açıklamalarına değinen Atan, söz konusu açıklamalarla popülizm ve şov yapıldığını öne sürdü.

Dövizin başını alıp gittiğini, hükümetin hiçbir önlem almadığını iddia eden Atan, CAS çalışanlarının durumunun ortada olduğunu, Başbakanın başka Maliye Bakanının başka konuştuğunu öne sürdü.

Hükümetin CAS çalışanlarını bu kadar mağdur etme hakkı olmadığını belirten Atan, “Adam gibi çıkıp hakları olmadığını söylesinler de bu insanlar gidip Sosyal Sigortalar’dan işsizlik parası alsınlar. Ya da ‘sabredin biraz daha ödemeleri yapalım’ diyeceksiniz. Bunun yerine hükümette her kafadan ayrı bir ses çıkıyor. Maliye Bakanı açıklamasından bir ay sonra bunun hakkaniyetli olmadığını söylüyor. Şovdan vazgeçsinler. Hakkaniyet ve adaletten bahsediyorlarsa asgari ücreti belirlesinler” dedi.

Asgari ücretin belirlenmesinin geriye dönük fazla ödeme yapmamak için geciktirildiğini savunan Atan, özel sektörde çalışanların maaş artışı almadığını tek beklentilerinin asgari ücret olduğunu kaydetti.

Hükümetin miadının dolduğunu ileri süren Atan, “İcraatta hiçbir şey yok. Hükümeti kuranlar ortak görüşte olamıyorlar. Cumhurbaşkanı ayrı konuşuyor, hükümetin bir tarafı ayrı konuşuyor, bir tarafı ayrı konuşuyor. Kıbrıs konusunda hangi aşamada nasıl hareket edeceğimizin çalışmaları eminim daha yoktur. Kıbrıs konusu gibi hayati bir meselede tek hareket edilmesi gerekir. Ayrılıklar olsa da asgaride anlaşılıp o şekilde hareket edilmelidir” ifadesini kullandı.
 

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2018, 09:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER