banner6

Belediye başkanlarının görev süresi dün doldu

banner37

Belediye başkanlarının  görev süresi dün doldu
banner151 banner143

Ali ÇATAL

   KKTC’de ‘normal şartlarda’ 24 Haziran 2022’de gerçekleşmesi gereken yerel seçimlerin, Bakanlar Kurulu kararıyla 27 Kasım 2022’ye ertelenmesinin ardından, belediye başkanları başta olmak üzere yerel yöneticilerin yerel seçimlere kadar geçecek beş ay boyunca, maaşlarını ‘hangi yasal zemine’ göre alacakları sorusu gündeme geldi.

   “Yerel yöneticiler, maaşlarını, görev süreleri dolduğu halde hem de Anayasa’ya aykırı şekilde mi alacak? Yanı sıra, söz konusu erteleme, eski başkanların 4.5, yeni başkanların ise 3.5 yıl belediye başkanlığı yapmasına da mı neden olacak?” diye soran Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı eski Müsteşarı Çelebi Ilık, KKTC’nin bir ‘plansızlıklar ülkesi’ olduğunu söyledi.

   Belediye başkanları başta olmak üzere bütün yerel yöneticilerin ‘yasal’ görev sürelerinin 24 Haziran 2022 itibarıyla bittiğini hatırlatan Ilık, Anayasa Mahkemesi’nin bu konuda şimdiye kadarki hiçbir uyarısının, siyaset kurumu tarafından dikkate alınmadığını da söyledi.

   Ilık, eski bir bürokrat ve bir yurttaş olarak, siyaset kurumundan bu konuda ‘tatmin edici’ bir açıklama beklediğini de vurguladı.

   Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Tüzük ve Hukuk Komisyonu Üyesi, Avukat Öykü Akcan da yerel seçimlerin ertelenmesinin, ilgili konuda ‘ciddi bir kafa karışıklığına’ sebebiyet verdiğini kaydetti.

   Akcan, belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, muhtar ve azalar ile ihtiyar heyeti üyelerinin görev sürelerinin dolduğuna ve bu sıfata sahip kişilerin, 25 Haziran-27 Kasım 2022 döneminde herhangi bir karara imza atmaları halinde,kendileri aleyhlerinde cezai kovuşturma başlatılabilme riskinin doğduğuna dikkat çekti.

“Yasada değişiklik ufukta”

   Öykü Akcan, KKTC’de ‘normal şartlarda’ Haziran 2022’de gerçekleşecek yerel seçimlerin ‘anayasaya aykırı şekilde’ ertelenmesiyle toplumun ve dahi belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, muhtar ve azalar ile ihtiyar heyeti üyeleri dahil, bu mevkilerde görev alan seçilmiş tüm yerel yönetimlerin kafasında büyük bir soru işareti oluştuğunu belirtti.

   Yerel yönetimlere seçilmiş bu kişilerin, 24 Haziran 2022 itibarıyla görev sürelerinin dolduğu bilgisini veren Akcan, bu bağlamda, mevcut durumun da yerel yöneticilerin, yerel seçimler için belirlenen 27 Kasım 2022’ye değin herhangi bir karara imza atmaları halinde aleyhlerinde cezai kovuşturma başlatılabilme kapısının araladığına dikkat çekti.

   Akcan, bahse konu olumsuzluğu önlemek adına, Cumhuriyet Meclisi Hukuk, Siyasi İşler ve Dış İlişkiler Komitesi’nin önümüzdeki günlerde Seçim ve Halk Oylaması (Değişiklik) Yasa Önerisi’ni gündeme getireceği haberinin yolda olduğunu da söyledi.

   Akcan, “Bu yasanın 11. maddesinin 3. fıkrası değiştirilerek, bu fıkranın yerine yeni bir 3. fıkranın konulması suretiyle, 24 Haziran 2018’de seçilen tüm yerel yönetim görevlilerinin yasal bir şekilde görevlerine devam edebilmeleri, karar atabilmelerini ve bu kararlara imza atabilmelerini, kendilerinin görevlerini yeni seçilecek yerel yöneticiler devralana kadar mümkün kılacak bir yasa önerisi, yaptığım araştırmalara göre oylamaya sunulacak. Yasada değişiklik ufukta” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104