Belediye başkanlığında kadının yeri yok

banner37

Ülkede geçen pazar günü gerçekleştirilen yerel seçimde 111 belediye başkan adayı içerisinde sadece 5 kadın aday vardı. Bu beş kadından biri bile belediye başkanı seçilemedi

banner87
Belediye başkanlığında  kadının yeri yok
banner8

Ceren ÖZBİL

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) geçen Pazar günü gerçekleşen yerel seçimde belediye başkanlığı için sadece 5 kadın aday yarışa katıldı. 

Bu kadın adayların tek bir tanesi bile başkan seçilemedi. Ayrıca bu kadın adaylardan biri bile oyunun yüzde 10’u bulmaması dikkat çekti.

Bu beş kadına aday arasından en yüksek oyu alan yüzde 21.54 oy alan Halkın Partisi (HP) Dipkarpaz Belediye Başkan adayı Havva Elkovan oldu.

 

Sadece 3 parti kadın aday gösterdi...

Yerel seçimlere kendi belediye başkan adayları ile katılan altı partinden sadece 3’ü bir bölgede olsun kadın belediye başkan adayı göstermeyi tercih etti.

Halkın Partisi (HP) Dipkarpaz’da, Demokrat Parti (DP) Lefkoşa’da ve Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) de İskele’de kadın aday göstermeyi tercih ederken, Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), Ulusal Birlik Partisi (UBP) ve Yeniden Doğuş Partisi (YDP) listelerinde belediye başkan adaylığı için tek bir kadın adayın bile yer almaması dikkat çekti.

 

Halk ta tercihini kadın adaylardan yana kullanmadı...

Kadın adayların aldığı oyların oranına bakıldığında halkın da tercihini kadın belediye başkan adaylarından yana kullanmadığı ortaya çıktı. Bu doğrultuda HP’den Dipkarpaz Belediye Başkan adaylığı için yarışa katılan Havva Elkovan yüzde 21.54, DP’den Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanlığı için yarışa katılan Gencay Eroğlu yüzde 7.66, TDP’den İskele Belediye Başkanlığı için yarışan katılan Cemaliye Soğancı yüzde 2.98, bağımsız aday olarak Yeniboğaziçi Belediye Başkanlığı için yarışa katılan Şeyda Luckinger yüzde 0.80 ve yine bağımsız aday olarak Yenierenköy Belediye Başkanlığı için yarışa katılan Canan Mimar da yüzde 6.97 oy aldı.

 

23 belediyede başkanlık için yarışa kadınlar katılmadı...

Lefkoşa, Dipkarpaz, İskele, Yeniboğaziçi ve Yenierenköy Belediyeleri’nin başkanlığı için yarışa birer kadın aday katılırken, geriye kalan Akdoğan, Akıncılar, Alayköy, Alsancak, Beyarmudu, Büyükkonuk, Çatalköy, Değirmenlik, Dikmen, Esentepe, Mağusa, Geçitkale, Girne, Gönyeli, Güzelyurt, İnönü, Lapta, Lefke, Mehmetçik, Paşaköy, Serdarlı, Tatlısu ve Vadili’de yarışa katılan kadın aday olmadı.

 

Ciddi oy farklarıyla kaybettiler...

Kadın belediye başkan adaylarından HP’nin Dipkarpaz’daki adayı Havva Elkovan hariç diğer adaylar ciddi bir farkla kaybetti.

Elkovan 331 oy alırken, Dipkarpaz Belediye Başkanlığı’nı yeniden kazanan Suphi Coşkun 608 oy aldı. Seçimi üçüncü sırada tamamlayan Elkovan, başkandan 277 oy az almış oldu.

TDP İskele Belediye Başkan adayı Cemaliye Soğancı 151 oy alırken, İskele Belediye Başkanlığı’nı yeniden kazanan Hasan Sadıkoğlu 2 bin 768 oy aldı. Seçimi son sırada tamamlayan Soğancı, başkandan 2 bin 617 oy az almış oldu.

DP Lefkoşa Türk Belediyesi Başkan adayı Gencay Eroğlu, bin 563 oy alırken, Lefkoşa Türk Belediye Başkanlığı’nı yeniden kazanan Mehmet Harmancı, 10 bin 784 oy aldı. Seçimi üçüncü sırada tamamlayan Eroğlu, başkandan 9 bin 221oy az almış oldu.

Yeniboğaziçi Bağımsız Belediye Başkan adayı Şeyda Lunckinger 33 oy alırken, Yeniboğaziçi Belediye Başkanlığı’nı kazanan Mustafa Zurnacılar, bin 897 oy aldı. Seçimi son sırada tamamlayan Lunckinger, başkandan bin 774 oy az almış oldu.

Yenierenköy Bağımsız Belediye Başkan adayı Canan Mimar 236 oy alırken, Yenierenköy Belediye Başkanlığı’nı kazanan Emrah Yeşilırmak, bin 334 oy aldı. Seçimi beşinci sırada tamamlayan Elkovan, başkandan 277 oy az almış oldu.

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2018, 09:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108