Belediye borç batağına girdi, işçiler mağdur oldu

banner37

Büyükkonuk Belediyesi, 3.5 milyon TL’lik borcu nedeniyle, ekonomik krize girdi. Çalışanlarına maaş ve haklarını ödeyemeyen belediye 14 işçiyi, zorunlu olarak ödeneksiz izne çıkardı. Belediyede örgütlü DEV-İŞ ise kararın toplu iş sözleşmesine aykırı olduğunu savundu

banner87
Belediye borç batağına girdi, işçiler mağdur oldu
banner99

BANKALARA 3 MİLYON, PERSONELE 540 BİN TL’DEN FAZLA BORÇ VAR… Ekonomik çıkmaza giren Büyükkonuk Belediyesi, 2014 yılı sonrası işe alınan 14 işçiyi, 6 aylığına ödeneksiz izne çıkardı. Belediye Başkanı Ahmet Sennaroğlu, toplu iş sözleşmesinde “İş azlığı ve ekonomik sıkıntı durumunda, işe en son giren en son çıkar” maddesine dayanarak karar ürettiğini söyleyerek halkın belediyeye 2.5 milyon TL, belediyenin de bankalara yaklaşık 3 milyon TL, personele ise 13. maaş dışında 540 bin TL’ye yakın borcu olduğunu açıkladı.

NAŞİT: EYLEM PLANI BELİRLENECEK… Belediyede örgütlü bulunan DEV-İŞ Başkanı Ömer Naşit ise, 14 işçinin 6 ay boyunca ödeneksiz izne gönderilmesinin toplu iş sözleşmesine aykırı olduğunu söyledi. Naşit, pazartesi günü belediye başkanı ve 14 işçiyle görüşeceklerini, ardından eylem planını kararlaştıracaklarını belirterek belediyenin personele 1 milyon 200 bin TL borcu olduğunu kaydetti. Naşit, “Artık iyi niyet göstermek gibi bir düşüncemiz yok” dedi.

Erol KANLIADA

Büyükkonuk Belediyesi, ekonomik krize girdi…

Yaklaşık 3.5 milyon TL’lik borcu nedeniyle banka borçlarını, çalışanların maaş ve haklarını ödeyemez duruma gelen belediye, çıkış noktası arıyor.

Büyükkonuk Belediye Başkanı Ahmet Sennaroğlu, ekonomik sıkıntıları gerekçe göstererek toplu iş sözleşmesindeki 24’üncü maddeye atıf yaparak, 14 işçisini zorunlu olarak 6 ay ödeneksiz izne çıkardı.

Belediyede örgütlü Devrimci İşçi Sendikaları (DEV-İŞ) Federasyonu Başkanı Ömer Naşit ise, toplu iş sözleşmesine göre, işçilerin, kendi rızası olmadan veya herhangi bir disiplin suçu işlemeden ödeneksiz ince çıkarılmasının yasaya aykırı olduğunu savundu.

Sennaroğlu: Halkın belediyeye 2.5 milyon TL borcu var

KIBRIS’a konuşan Büyükkonuk Belediye Başkanı Ahmet Sennaroğlu, toplu iş sözleşmesinde bulunan “İş azlığı ve ekonomik sıkıntı durumunda, işe en son giren en son çıkar” maddesi kapsamında 14 işçiyi durdurmak zorunda kaldıklarını açıkladı.

Sennaroğlu, belediyenin ayakta kalabilmesi için bu kararı almak zorunda kaldıklarını belirtti.

Halkın belediyeye 2 milyon 500 bin TL civarında borcu olduğunu vurgulayan Sennaroğlu, “Bu borcun yarısı bile ödenmiş olsaydı bu sıkıntıları yaşamazdık ve işçilerimizi ödeneksiz izne çıkarmazdık” dedi.

Sennaroğlu, belediyenin bankalara 3 milyon TL civarında, personele ise 13. maaş dışında 540 bin TL’ye yakın borcu olduğunu söyledi.

Bakanlar Kurulu’ndan karar çıkması halinde 424 bin TL’lik maddi destek alacaklarını ifade eden Sennaroğlu, “Para gelirse, 13. maaşı, 6 taksit halinde ödeyeceğiz” dedi.

Naşit: Toplu iş sözleşmesine aykırı karar alındı

DEV-İŞ Başkanı Ömer Naşit de, 14 işçinin 6 ay boyunca ödeneksiz izne gönderilmesinin toplu iş sözleşmesine aykırı olduğunu söyledi.

Toplu iş sözleşmesine göre, işçilerin kendi rızası olmadan veya bir disiplin suçu işlemeden işten çıkarılamayacağını ya da ödeneksiz izne gönderilemeyeceğini ifade eden Naşit, pazartesi günü belediye başkanı ve 14 işçiyle görüşeceklerini, ardından eylem planını kararlaştıracaklarını belirtti.

Naşit, Büyükkonuk Belediyesi’nin personele olan borcunun 1 milyon 200 bin TL civarında olduğunu, bu rakamda 13. maaş, bayram ve özel gün ödeneklerin de olduğunu kaydetti.

Naşit, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Artık iyi niyet göstermek gibi bir düşüncemiz bulunmamaktadır, pazartesi günü yapacağımız görüşmelerden sonra eylemimizi ortaya koyacağız. Büyükkonuk Belediye Başkanı Ahmet Sennaroğlu’nun istifasını da isteyebiliriz. Bunu da kendi aramızda yapacağımız toplantıdan sonra açıklayacağız”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108